MATOVIČOVA VLÁDA HÁDŽE DOMÁCIM VÝROBCOM POLENÁ POD NOHY

Na návrh ministerstva zahraničných vecí totiž minulý týždeň Matovičov kabinet vypustil zo zákona o neprimeraných podmienkach v obchode s potravinami ustanovenie, ktoré zakazuje predaj potravín pod ekonomicky oprávnené náklady.

Foto sita/martin havran
Dátum 11.12.2020

Vláde Igora Matoviča (OĽaNO) sa podaril husársky kúsok. Po zvýšených poplatkoch za odpady a rastúcich nákladoch na hygienu sa zrejme budú musieť domáci producenti potravín tentokrát popasovať s výrobou so stratou. Na návrh ministerstva zahraničných vecí totiž minulý týždeň Matovičov kabinet vypustil zo zákona o neprimeraných podmienkach v obchode s potravinami ustanovenie, ktoré zakazuje predaj potravín pod ekonomicky oprávnené náklady. Inak povedané, v súčasnosti reťazce nemôžu nútiť svojich dodávateľov, ako pekárov alebo mliekarov, predávať so stratou. Po novom to tak už byť nemusí.

Ak by návrh vlády odsúhlasili aj poslanci v parlamente, niektorým domácim výrobcom by štát doslova priložil nôž pod krk. „S vypustením neprimeranej podmienky, ktorou sa zakazuje predaj potraviny pod ekonomicky oprávnené náklady, zásadne nesúhlasíme,“ uviedol pre portál Webnoviny.sk predseda Únie hydinárov Slovenska Daniel Molnár.

Podľa neho by mal štát domácich výrobcov podporovať, nie im hádzať polená pod nohy. Aj výrobcovia chcú totiž ekonomicky prežiť. „Je dôležité, aby štát ochraňoval poľnohospodárov a potravinárov a zabezpečil, aby sa potraviny predávali za cenu, ktorá pokrýva výrobné náklady producenta,“ dodáva šéf hydinárov.

Na poplach bijú aj pekári. Obávajú sa, že zvýšeným tlakom na ceny sa zníži kvalita chleba, či pečiva. Ako Webnovinám povedal výkonný riaditeľ Slovenského zväzu pekárov, cukrárov a cestovinárov Milan Lapšanský, ide o obrovský zásah do budúceho hospodárenia potravinárov. „Táto zmena otvára cestu k pokračovaniu nekalých obchodných praktík, s ktorými potravinári a najmä pekári bojujú desiatky rokov,“ myslí si Lapšanský.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.