MATOVIČOVA VLÁDA PODPORÍ NATO

Rezort obrany chce prioritne využívať pri projektoch aj domáci zbrojársky priemysel

Foto TASR/ŠTEFAN PUŠKÁŠ
Dátum 21.04.2020

BRATSILAVA 21. apríla (webnoviny.sk/extraplus.sk) Kabinet premiéra Igora Matoviča (OĽaNO) chce dodržať záväzok Slovenska voči Severoatlantickej aliancii (NATO), teda vynaložiť dve percentá hrubého domáceho produktu (HDP) na obranné výdavky v roku 2024. Vyplýva to z programového vyhlásenie vlády, o ktorom v rokuje NR  SR.

Plány s výdavkami však môže ohroziť aktuálna pandémia koronavírusu, pre ktorú budú rezorty, pravdepodobne, škrtať investície. Paradoxne to môže byť aj naopak, keď pre ochorenie klesne objem celkového hrubého domáceho produktu, klesne automaticky aj suma na úrovni dvoch percent. Dve percentá na obranu malo Slovensko dávať pôvodne v tomto roku.

„Vláda SR udrží stabilitu a predvídateľnosť obranných výdavkov s ambíciou dosiahnuť ich dvojpercentný podiel na HDP v roku 2024. V rámci obranných výdavkov bude vyčleňovať minimálne 20 percent na hlavnú výzbroj a techniku a súvisiaci výskum podľa kritérií NATO a Európskej únie, pričom postupne zvýši podiel výdavkov na obranný výskum na úroveň jedného percenta obranného rozpočtu,“uvádza vláda v dokumente.

Rezort obrany chce prioritne využívať pri projektoch aj domáci zbrojársky priemysel. Prepracovávať sa budú aj strategické dokumenty, ktoré majú priniesť do Ozbrojených síl SR kontinuitu.

„Vláda na vytvorenie adekvátneho strategického rámca zabezpečovania obrany štátu predloží na schválenie NR SR návrh Obrannej stratégie SR. V záujme kontinuity dlhodobého smerovania rezortu ministerstva obrany pripraví víziu jeho rozvoja s výhľadom do roku 2030. Zároveň pripraví zdrojovo realistický strednodobý plán rozvoja rezortu ministerstva obrany s výhľadom priorít ďalšej výstavby ozbrojených síl,“ dodáva materiál.

Predošlé vedenie rezortu obrany vypracovalo dlhodobý plán rozvoja ozbrojených síl do roku 2030. V dokumente je však viacero moderznizačných projektov, ktoré boli medzičasom zastavené.

Súčasný minister Naď chce preto prehodnotiť všetky zásadné plány rezortu z minulého obdobia. Programové vyhlásenie neobsahuje konkrétne zámery, ide iba o náčrt toho, čo plánuje vláda postupne uskutočňovať.

 

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.