MESTO JE AKO PERPETUUM MOBILE

Radoslav Vazan: Adrian Polóny za posledných pätnásť rokov konal profesionálne a ústretovo k nášmu mestu, preto som s podporou jeho kandidatúry nezaváhal

Foto archív
Dátum 06.10.2022

Narodil sa 20. decembra 1977 vo Zvolene. Je absolventom Fakulty špeciálneho inžinierstva Žilinskej univerzity. V roku 2006 ako 28-ročný po prvý raz zabojoval o post primátora Krupiny. Na tomto poste pôsobí doteraz. Svoje rozhodnutie ísť do komunálnej politiky nikdy neoľutoval. Hovorí, že veci verejné ho začali zaujímať už na základnej škole, pretože mal veľmi rád dejepis, zemepis i občiansku náuku. A podľa jeho slov k tomu isto prispeli aj starí rodičia, ktorí mu rozprávali o vojne i SNP, v ktorom boli jeho starí otcovia účastníkmi. Jeho politické začiatky boli v Mladej demokratickej ľavici, mládežníckej organizácii vtedajšej SDĽ. Hovorí, že mesto je ako perpetuum mobile, kde sa problémy nikdy nekončia – jedny vyriešia, iné prídu. Má radosť, že na rozdiel od veľkej politiky sa občania s dôverou obracajú na primátorov i starostov, lebo vedia, že vyriešia ich problémy. Najväčším zadosťučinením pre neho je, keď mu ľudia povedia „Ďakujeme“, to ho drží nad vodou, pretože aj v komunálnej politike existuje nenávisť, zákernosť a veľká zloba. Z prvého manželstva má 8-ročného syna Viktorka, s priateľkou Zuzanou 10-mesačnú dcéru Tatianku. Hovorí plynule po rusky, dohovorí sa po anglicky i nemecky. Medzi jeho záľuby patrí cestovanie, motoristický šport, literatúra faktu i história. V jesenných komunálnych voľbách sa bude o priazeň voličov uchádzať už po piaty raz. Primátor mesta Krupina Radoslav Vazan.

Na svoj vek ste pomerne dlho na poste primátora. S akým pocitom vstupujete do piateho volebného obdobia?

Som šťastný, že sa nám podarilo splniť drvivú väčšinu našich predsavzatí. Pred občanov sa postavím s čistým štítom, ale aj s pokorou, pretože vnímam aktuálne dianie nielen na území Slovenska, ale aj z globálneho hľadiska a európskeho priestoru. Vidím veľké nástrahy a riziká, ktoré budú čakať obyvateľov. Starosta alebo primátor by mali byť svojim občanom najbližšie, a preto budeme mať v prípade ťažších období sťaženú situáciu pri riešení problémov obyvateľov.

Ideme do neistej doby z hľadiska energií, ale aj potravinovej nesebestačnosti, ktorú tu predstavitelia štátu 30 rokov statočne budovali. Nakoniec sa to obráti proti primátorom a starostom, pretože tí budú prví na rane občanov, keďže vláda je im totálne vzdialená. Ste na to pripravený?

Dobrý starosta či primátor najlepšie pozná problémy občanov a bude sa musieť vedieť popasovať s obdobím, ktoré moja a ani generácia našich rodičov nezažili. Myslím si, že obdobie, ktoré nás čaká, bude najťažšie za ostatných 30 rokov. Prichádza energetická kríza, keď ceny vyletia do astronomických výšok a budú doslova neúnosné. Pamätám si, ako som pri nástupe do funkcie riešil dlhy za teplo. Nám sa ich podarilo zaplatiť, ale dodnes sú ešte mestá, kde tie dlhy pretrvávajú. Ľudia si budú musieť rozmyslieť, či nachovajú svoje deti, alebo zaplatia účty za teplo. To prvé bude určite  dôležitejšie. Ľudia vnímajú, že vláda je im akosi príliš vzdialená a nerieši ich problémy, ale hádky v rámci koalície. Slovensku by veľmi pomohlo upokojenie. To, čo však nevieme ovplyvniť na našom území, sú strategické a nosné veci, kde sa za posledných 30 rokov urobilo množstvo chýb, najmä v oblasti potravinovej a energetickej (ne)sebestačnosti. Štát nikdy nemal pustiť z rúk strategické a energetické podniky a dovoliť, aby sa sem denne dovážalo 900 kamiónov potravín. Za krátky čas sa ukáže, aké dôležité je byť energeticky a potravinovo sebestačný, pretože krajiny, ktoré to majú zabezpečené, majú aspoň na päťdesiat percent vyhraté. Obrovské sucho sužuje celý európsky kontinent plus rastúce ceny ropy, plynu a elektriny sa premietnu do cien potravín, služieb a to bude ťažko zvládateľné. Farmári a prvovýrobcovia už bijú na poplach, pretože im strašne narástli vstupy a čoskoro sa to prejaví v ešte vyšších cenách v obchodoch. A toto bude mať veľmi negatívne dôsledky na občanov a bude to spôsobovať veľké problémy aj mestám a obciam, čo následne bude vyvolávať nevôľu obyvateľstva. V krajine chýba pokoj a istoty. Ministri by sa nemali hádať, táto atmosféra nikomu neprospieva. Médiá, žiaľ, tiež neustále prezentujú len negatívne veci. Ľudia potrebujú stabilitu a víziu normálneho fungovania nielen v obci, meste, ale, samozrejme, aj v štáte.

Štyri volebné obdobia ste poslancom BBSK. Ako vnímate z postu primátora riadenie kraja a neprekáža vám rodinkárstvo na BBSK? A ako vnímate zadlžovanie kraja?

Mrzí ma, že sme na začiatku volebného obdobia dostali prísľub na vybudovanie nového zariadenia sociálnych služieb a po piatich rokoch je stav taký, že nemáme ani stavebné povolenie. To vnímam pomerne negatívne, pretože zariadenie sociálnych služieb, ktoré máme, funguje v nedôstojných podmienkach. Myslím si, že občania v rámci Banskobystrického kraja asi nebudú vnímať pozitívne rozhodnutie, že po predsedovi Jánovi Lunterovi kandiduje súčasný podpredseda - syn Ondrej. Nemôžete u Mariana Kotlebu poukazovať na rodinkárstvo a u druhého vám to neprekáža. Bolo dosť cítiť, že v nosných témach zastupoval kraj Ondrej Lunter a nie Ján Lunter, ktorého občania zvolili. Ľudia to videli a vnímali. Čo sa týka hospodárenia, je pravda, že predchádzajúci predseda Marian Kotleba bol odporcom úverov, kraj sa nezadlžoval, naopak splácali sa úvery z predchádzajúcich období.

Pri ohlasovaní kandidatúry doktora Adriana Polónyho na post predsedu BBSK ste stáli na jeho tlačovej besede, znamená to, že ho podporujete?

Adriana Polónyho poznám najdlhšie zo všetkých kandidátov, pretože sme s ním spolupracovali v rámci zabezpečenia autobusovej dopravy v našom meste a okrese. Zo svojej skúsenosti môžem povedať, že nám vždy vychádzal v ústrety, či sme potrebovali upraviť alebo presunúť spoje, pomohol nám dobudovať sieť zastávok. Zo svojej pozície sa vždy snažil vychádzať v ústrety nielen nášmu mestu, ale aj požiadavkám ostatných primátorov a starostov v rámci celého kraja. Určite ho možno považovať schopného manažéra, keď toľko rokov stojí na čele úspešnej a dobre fungujúcej firmy, ktorá navyše zamestnáva množstvo ľudí. Vnímam jeho manažérske konanie pozitívne, za posledných dvadsať rokov sa správal vždy profesionálne a ľudsky, preto som s podporou jeho kandidatúry nezaváhal ani minútu. S Adrianom Polónym som mal pozitívnu skúsenosť a myslím si, že ak niekto dokáže riadiť takú veľkú firmu, dokáže spravovať aj samosprávny kraj.

Radoslav Vazan, primátor Krupiny: Krupina je druhé najstaršie kráľovské mesto na Slovensku a je potrebné, aby sme tento skvost patrične spravovali. Mesto má v okolí krásne lazy, ktoré dotvárajú kolorit tohto regiónu, a preto je často v hľadáčiku turistov, ale aj ľudí z ostatného Slovenska, ktorí si tu kupujú chalupy, usadlosti, aby vymenili mestské prostredie za krupinské lazy v čarovnom prostredí Hontu. Počas ostatných rokov sme odstraňovali staré finančné a aj investičné dlhy, realizovali sme mnohé investičné akcie, obnovovali sme budovy, školy, materské školy, centrum voľného času, základnú umeleckú školu. Postupne obnovujeme ulice, staviame nový most cez rieku Krupinicu, zrekonštruovali sme tenisové kurty, máme novú atletickú dráhu, detské ihriská, vybudovali sme novú mestskú športovú halu.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.