MIKLOŠ: NEVERÍM, ŽE MATOVIČ VYDRŽÍ AKO MINISTER TRI ROKY

Bývalý minister financií Juraj Miškov: Moja rada pre Matoviča – ničoho sa nechytaj a nechaj robiť ľudí, ktorí tomu rozumejú.

Foto SITA/JÁN SLOVÁK
Dátum 02.04.2021

Po premiérovi Eduardovi Hegerovi (OĽaNO) bude post ministra financií v podaní Igora Matoviča (OĽaNO) zrejme najsledovanejšia pozícia vo vláde. Kým v kresle predsedu vlády bol niečo vyše roka, namieste je otázka, či bude úspešnejší ako „strážca štátnej kasy“ a v novej funkcii vydrží dlhšie.

Ak si Matovič zoberie príklad od svojich predchodcov na čele rezortu financií a nebude sa obzvlášť vymykať z ich radu, mal by vydržať v tejto pozícii až do skončenia mandátu Hegerovej vlády. Z doterajších ministrov financií v histórii SR ani jeden neodišiel pre nejakú kauzu alebo pre osobné zlyhanie.

Bývalý minister financií Ivan Mikloš nevie, či má Matovič predpoklady vydržať vo funkcii šéfa rezortu celé funkčné obdobie. „Rád by som tomu veril, ale veľmi neverím. Rád by som sa mýlil,“povedal portálu Webnoviny.sk Mikloš.

Ako dodal, pred Matovičom budú stáť dve veľké výzvy. Tou prvou bude konsolidácia verejných financií po raste dlhu a deficitu a tou druhou príprava, implementácia a koordinácia reforiem a investícií z Plánu obnovy a odolnosti. „Každá z týchto úloh bude sama o sebe nesmierne náročná, zvládnuť obidve predstavuje obrovskú výzvu nielen pre ministra financií, ale aj pre celú vládu a vládnu koalíciu,“uviedol Mikloš.

Niekdajší minister hospodárstva Juraj Miškov povedal, že názor na Igora Matoviča má desať rokov nezmenený. A ani po jeho ročnom pôsobení vo funkcii premiéra nemožno podľa Miškova s istotou povedať, že by na rezorte financií nemohol niektoré veci pokaziť. „Poznám ho ešte z čias, kedy sa dostal do parlamentu na kandidátke SaS. Verejné financie sú tie posledné, ktoré potrebujú chaos,“  tvrdí Miškov.

Domnieva sa, že Matovič bude mať snahu vnášať do rezortu „vlastný rozmer a potom môžu vzniknúť turbulencie“. Podľa exministra hospodárstva by bolo ideálne, keby sa do ničoho nestaral a možno len chodil reprezentovať na stretnutia ministrov financií do Bruselu. Financie sú totiž podľa neho jeden z najlepšie personálne vybavených rezortov. „Aj Ján Počiatek mal dosť rozumu a nechal tam ľudí, ktorí boli na ministerstve za Ivana Mikloša, lebo vedeli, čo majú robiť. Mnohí z nich sú tam dlhé roky. Moja rada je – ničoho sa nechytaj a nechaj ich robiť,“ dodal Miškov.

 

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.