MLČIACA VÄČŠINA

Jana Vaľová: Očakávame ospravedlnenie od organizátorov miestnych protestov Za slušné Slovensko za ich nepravdivé výroky

Foto JANA BIROŠOVÁ
Dátum 30.04.2018

Okrem Bratislavy sa ďalšie protestné zhromaždenie zo série Za slušné Slovensko uskutočnilo aj v Humennom. Podľa zástupcov mesta organizátori akcie požiadali mestský úrad o príslušné povolenie v piatok 13. apríla o desiatej hodine, a hoci podľa predpisov má mesto na vybavenie takejto žiadosti 30-dňovú lehotu, povolenie vydali ešte v ten deň. „Keďže si ctíme slobodu vyjadrovania a zhromažďovania, rešpektovali sme právo organizátorov zvolať tento pochod do Humenného. Tí sa pred jeho konaním v médiách vyjadrili, že sa chcú stretnúť ‚symbolicky na začiatku a konci krajiny‛, preto veríme, že naše mesto pre nich znamenalo začiatok Slovenska,“ uviedla primátorka mesta Humenné Jana Vaľová (Smer-SD).

Od organizátorov miestnych protestov „Za slušné Slovensko“ očakávate za ich nepravdivé výroky ospravedlnenie. V čom boli ich informácie zavádzajúce?

Tvrdili, že mestská stránka, mesto Humenné a magistrát na oficiálnych stránkach šíria hoaxy o počte demonštrantov a ich platení na uliciach. Jasne som ich upozornila, že na Facebooku je viac ako desať stránok, ktoré vo svojom názve nesú slovo „Humenné“ a nezodpovedám za ich obsah ako primátorka. Aj touto cestou žiadam organizátorov Za slušné Slovensko, aby nespochybňovali inštitúcie ako magistrát mesta a oficiálne stránky mesta, ktoré majú slúžiť občanom. Ak majú transparent „Slušné Slovensko“, v prvom rade by si mali overiť informácie, ktoré šíria, nemôžu klamať a zavádzať verejnosť.

Počas rokovania o vyslovení dôvery Pellegriniho vláde ste vo faktickej poznámke uviedli, že vás zarážajú umelo nafúknuté počty protestujúcich. Od kolegov v sále ste si vyslúžili potlesk. V otázke zaznelo: „Pýtam sa, kto je to tá väčšina, ktorá je na ulici, kde z dvesto ľudí urobia médiá osemsto? Nie je to tá mlčiaca väčšina?“

Väčšina ľudí chodí do práce, má svoju rodinu a riešia každodenné problémy. Iste majú svoje názory na situáciu v krajine, nevykrikujú ich však na námestiach a svojím počtom sú určite mlčiaca väčšina. Je mi veľmi ľúto, čo sa stalo dvom mladým ľuďom. Mrzí ma však, že ich pamiatku zneužívajú humenskí mladíci na svoj predvolebný míting, kde zaznievajú na moju adresu množstvá nepodložených obvinení.

Aký dôvod majú médiá znásobovať počet zúčastňujúcich sa na protestoch?

V Humennom na prvom proteste bolo presne 85 ľudí, ale médiá písali – 150. Na druhý protest neprišlo ani len 200 ľudí, regionálni spravodajcovia uvádzali 500, televízia JOJ a niektoré iné médiá uviedli 800. Na tretí protest, ktorí organizovali ľudia prepojení na stranu OĽaNO, prišlo 130 ľudí. Z médií som sa však dozvedela, že ich tam bolo od 500 až po 900, ako uviedol Denník N.

Po spochybnení počtu protestujúcich ste dostali množstvo listov a vyhrážok...

Ako primátorka dostávam pravidelne informácie z Mestskej polície, ktorá kvôli bezpečnosti mapuje situáciu a počet účastníkov. Rovnako aj na sociálnych sieťach ľudia zverejňovali fotografie, kde sami spochybňovali počty zhromaždených s komentárom – toto v televízii neuvidíte. Organizátori protestov bojujú za pravdu a spravodlivosť, tak prečo o počtoch zavádzajú slovenskú verejnosť? Ak budú klamať v takýchto malých záležitostiach, čo bude nasledovať ďalej?

Organizátori protestov hovoria, že nie sú prepojení na nijaké politické strany... Veríte ich tvrdeniam?

Po poslednom proteste v Humennom som presvedčená, že nie sú apolitickí. Organizátormi sú často členovia strany OĽaNO, ktorí aj verejne vystupujú. Medzi nimi sú aj neúspešní kandidáti do komunálnych volieb za tú istú stranu v meste Humenné. V Humennom sa verejne prezentovali aj členovia OĽaNO z Košického kraja a aj šéfredaktor týždenníka Humenský expres, ktorý vydáva podnikateľská skupina Chemes, poslanec za OĽaNO z Michaloviec. Medzi nimi sú aj opoziční poslanci z Mestského zastupiteľstva v Humennom. Rešpektujem ich možnosť prejavu, ale nenechajú ma chladnými klamstvá, ktoré šíria.

V čom klamú?

Primátorkou som osem rokov. Ak chcete udržať mesto vo výbornej finančnej kondícii, ako je mesto Humenné, tak musíte urobiť množstvo rozhodnutí, ale aj zamedziť zlému hospodáreniu. Na mítingu vystúpila bývala riaditeľka umeleckej školy, ktorá okrem toho, že nepoberá riaditeľský plat, naďalej učí na ZUŠ. Manažérsky nezvládla riadenie školy, za posledné roky počet žiakov na tejto škole každý rok klesal. Táto riaditeľka žiadala na dofinancovanie 60-tisíc eur, ktoré sme museli doplatiť z rozpočtu iných škôl a z mestského rozpočtu. Ak takúto riaditeľku odvoláte, postaví sa na barikády Za slušné Slovensko. Podľa protestujúcich ľudia, ktorí zle riadia organizácie a nevedia dobre hospodáriť, majú byť oslavovaní, a tí, ktorí urobia správny krok, sú najväčší zločinci v samospráve.

Akú majú médiá motiváciu „prikrášľovať“ skutočnosť podľa svojho obrazu?

Redaktorka celoslovenskej televízie dokáže svojou reportážou ovplyvniť verejnú mienku. Jej kolegovia z regionálnych médií zas vedia, že majú svojich obľúbencov v opozícii, ktorí sa prezentujú heslom Čím horšie, tým lepšie. Ak sa niekde objaví, že v Humennom bolo na proteste 7-krát viac ľudí ako v skutočnosti, ktorí skandovali dosť bolo Vaľovej, hoci reálne to boli len dvaja aktivisti pracujúci pre opozičného kandidáta, dokážu masážou verejnej mienky vyvolať dojem obrovskej nespokojnosti s vládou alebo s primátorkou Humenného. Na námestí rečnili ľudia, ktorí predtým neuspeli v komunálnych voľbách, a toto vnímali ako príležitosť zviditeľniť sa. Najmä politici z OĽaNO to vidia ako výbornú príležitosť ukázať sa voličom, ktorí ich poznajú len z Facebooku, lebo za normálnych okolností by nikto o nich ani len nepočul. Nejde im o nejaké slušné Slovensko. Dnes mám už dosť politických skúseností na to, aby som považovala zhromaždenie pár desiatok ľudí v 33-tisícovom meste za relevantný prieskum verejnej mienky. 

Denník N priniesol informáciu, že primátorka Humenného dala vypnúť svetlo počas jedného z mítingov...

Doteraz som sa k týmto vysloveným klamstvám a nezmyslom nevyjadrovala. V čase konania zhromaždenia, na ktorom sa to stalo, som bola v Bratislave, kde som mala pracovné povinnosti počas rokovania NR SR. Nikdy som nenarúšala akékoľvek zhromaždenie. Transformátor musí byť na verejne dostupnom mieste. Keďže sa to stalo už tretíkrát za posledný polrok v čase konania akcií, riaditeľ Technických služieb mesta Humenné podal trestné oznámenie. Je smiešne, akým spôsobom sa niektorí ľudia neustále snažia verejnosti podsúvať, že im niekto bráni v mítingoch a vťahujú ma do svojej vlastnej politickej hry, aby mohli očierňovať moje meno. Technické služby do dvadsiatich minút spustili osvetlenie. Žiadala som aj šéfredaktora Denníka N, aby tieto nezmyselné tvrdenia stiahol z ich webovej stránky. Odpísal mi, že mám politickú zodpovednosť za vypnutie svetla. Niečo také som počas svojej politickej kariéry ešte nezažila. Pripadá mi to ako v časoch inkvizície, ak niekto zakričí z pódia, niektoré média to preberú a vy ste ozaj vinný bez akýchkoľvek dôkazov. Kam sme sa to dostali? Takto si niektorí predstavujú slušné Slovensko?

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.