NA ĽUDÍ NASADIA KORONADETEKTÍVOV

V prípade, že sa objaví nový prípad nákazy, koronadetektív vypátra, s kým sa nakazený dostal do kontaktu

Foto FREEPIK
Dátum 13.05.2020

Americký štát New York spúšťa výcvikový plán pre takzvaných vírusových detektívov, ktorých plánuje využiť pri hľadaní ľudí, ktorí sa mohli dostať do kontaktu s koronavírusom. Výcvik sa uskutoční prostredníctvom päť až šesťhodinového online kurzu. Ten je dostupný od pondelka a zúčastniť sa na ňom môže ktokoľvek, aj ľudia, čo nechcú byť hľadačmi nákazy. Nasadenie takýchto hľadačov má pomôcť zabrániť opätovnému vypuknutiu ochorenia, keď sa nákaza dostane pod kontrolu. 

V prípade, že sa objaví nový prípad nákazy, hľadačov poveria, aby zistili s kým sa nakazený mohol dostať do kontaktu, zavolali daným osobám a poradili im, ako absolvovať karanténu, až kým si nebudú istí, že nie sú chorí. Úsilie si však bude vyžadovať najatie niekoľkých tisíc ľudí a keďže sa veľké skupiny ľudí nemôžu zhromažďovať na jednom mieste, výcvik sa presunul na internet. 

Kurz, ktorý je dostupný na vzdelávacej platforme Coursera, pripravila Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health v spolupráci s nadáciou Bloomberg Philanthropies niekdajšieho starostu mesta New York Michaela Bloomberga.

Výcvik sa uskutoční prostredníctvom videí, v ktorých herci ukážu, ako majú viesť rozhovory v rámci stopovania kontaktov nakazených ľudí. Takéto rozhovory sa budú uskutočňovať najmä telefonicky alebo cez videohovor.

Bloombergova nadácia pre plán sledovania kontaktov v štáte New York vyhradila 10,5 milióna dolárov (v prepočte 9,6 milióna eur). Newyorský guvernér Andrew Cuomo stanovil, že opätovné otvorenie ktorejkoľvek časti štátu si vyžaduje najatie prinajmenšom 30 hľadačov kontaktov na 100-tisíc obyvateľov.

PRÁVE STE DOČÍTALI ODOMKNUTÝ ČLÁNOK:

 

Ak sa Vám článok páčil a máte naďalej záujem čítať pravdivé a nezávislé texty staňte sa naším predplatiteľom a získajte množstvo výhod:

 

https://www.extraplus.sk/extraplus/predplatne

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.