NA PANDÉMII ZBOHATLI MILIARDÁRI, CHUDOBÍ SÚ EŠTE CHUDOBNEJŠÍ

Koronavírus zarobil miliardárom 565 miliárd dolárov navyše, informuje CNN

Foto archív
Dátum 07.06.2020

Kríza sa ich nijako negatívne nedotkla, práve naopak. Americkým miliardárom sa počas pandémie podarilo zbohatnúť ešte viac, informuje o tom spravodajský portál CNN.

Kým pandémia koronavírusu zatvorila fabriky, pripravila státisíce ľudí o prácu a spomalila ekonomiky štátov po celom svete, americkí miliardári sa sťažovať nemôžu. Od 18. marca im podľa správy vypracovanej Inštitútom pre politické štúdie totiž na účty prišlo dokopy až 565 miliárd naviac.


Celkové bohatstvo miliardárov teraz predstavuje 3,5 bilióna dolárov, čo je o 19 percent viac ako bola hodnota ich majetkov na začiatku pandémie. Iba samotný Jeff Bezos, šéf Amazonu, si prilepšil o 36,2 miliárd dolárov.

Kým miliardári v USA bohatnú, milióny Američanov po celej krajine prišli o prácu. O dávky v nezamestnanosti už požiadalo takmer 43 miliónov obyvateľov. Krízou boli najviac zasiahnutí najmä pracovníci v cestovnom ruchu a v službách.

Prehlbujúca sa priepasť medzi bohatými a chudobnými Američanmi nahráva nespokojnosti a eskalujúcemu napätiu práve v chudobnejšej časti obyvateľstva, ktoré pôvodne rozdúchala policajná diskriminácia Afroameričanov. Odborníci upozorňujú, že rozdiely medzi ľuďmi sa v dôsledku koronakrízy pravdepodobne ešte zhoršia.

Zvyšujúce sa zárobky pre najbohatších Američanov sú vyvolané pozoruhodným zotavením akciového trhu. Ide o dôsledok bezprecedentných krokov Federálneho rezervného systému, ktorý znížil úrokové sadzby na nulu a prisľúbil nákup neobmedzeného množstva dlhopisov. Najviac z toho ťažia spoločnosti Big Techu, teda Amazon, Google, Facebook, Microsoft.

Akcie Amazonu sa zvýšili o 47 percent oproti marcovým hodnotám. Rekordné maximá zaznamenal aj Facebook, majiteľ spoločnosti Mark Zuckerberg si od 18. marca prilepšil o viac ako 30 miliárd dolárov.

Sklamaní nemôžu byť ani zakladatelia spoločnosti Google Sergey Brin a Larry Page, či bývalý generálny riaditeľ spoločnosti Microsoft Steve Ballmer, ktorých zárobky sa od marca vyšplhali v priemere o viac ako 13 miliárd dolárov. Podobne je na tom aj šéf Tesly, Elon Musk.

Medzitým ekonómovia očakávajú novú správu o vývoji nezamestnanosti v USA. Podľa nich len v máji prišlo o prácu ďalších osem miliónov Američanov, takže čoskoro môže nezamestnanosť dosiahnuť hodnotu 20 percent, čo je viac ako počas Veľkej hospodárskej krízy v rokoch 1929 až 1939.

PRÁVE STE DOČÍTALI ODOMKNUTÝ ČLÁNOK:

 

Ak sa Vám článok páčil a máte naďalej záujem čítať pravdivé a nezávislé texty staňte sa naším predplatiteľom a získajte množstvo výhod:

 

https://www.extraplus.sk/extraplus/predplatne

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.