NA SLOVENSKU PREKVITÁ BIZNIS SO ZÁVEREČNÝMI PRÁCAMI

Bakalárka za tristo a diplomovka za päťsto. Nechať si napísať záverečnú prácu za peniaze nie je nič výnimočné.

Foto TASR/Michal Svítok
Dátum 29.06.2020

Bakalárka za tristo a diplomovka za päťsto. Nechať si napísať záverečnú prácu za peniaze nie je nič výnimočné. Internet je plný oficiálnych stránok, ktoré písanie záverečných prác démonizujú a študentov lákajú, aby si objednali ich služby. 

Cenníky sa rôznia. Napríklad jedna strana diplomovej práce stojí približne deväť eur. Podľa doterajších prieskumov až 84% vysokoškolákov priznalo, že sa už stretli s plagiátorstvom. Akademici hovoria o katastrofe. Pravda však je, že ak by nebol dopyt, nebola by ponuka.

„Je to šedá zóna nie je to nikde upravené, v podstate je to druh podnikania, ktorý je z morálneho hľadiska veľmi odsúdenia hodný. Nelegálne to podľa môjho názoru nie je," myslí si rektor Univerzity Komenského Marek Števček.


Podľa rektora UK však riešením nie je legislatívna zmena. Zmeniť by sa mal podľa neho pohľad spoločnosti a jej miera tolerancie voči takýmto praktikám.

„Nevyrušuje nás to do takej miery, aby to bolo morálne odsúdeniahodné ako v iných krajinách," hovorí Števček.

„Ja osobne si myslím, že tam stačí jedno jediné riešenie. Ak bude niekto pristihnutý, škola bude mať právomoc, aby titul odobrala," hovorí profesor Ján Híveš z Fakulty chemickej a potravinárskej technológie STÚ.

V súčasnosti neexistuje proces, ktorým by vysoké školy mohli titul odobrať.

„Dnes sa študuje, len aby ste dostali titul a je jedno na akej škole. Toto je zlé, toto treba zmeniť. Treba sa zamyslieť nad systémom školstva. Nad počtom a kvalitou vysokých škôl na Slovensku," myslí si rektor UK.

Podľa profesora Híveša sa problém týka najmä škôl, ktoré umožňujú ukončenie štúdia teoretickou prácou. Študenti technických univerzít musia práce obhajovať a sú väčšinou experimentálneho charakteru.

Samotná komisia na obhajobe plagiát odhaliť nemusí, kľúčové osoby sú školiteľ a oponent.

Práve oni by mali už počas písania práce kontrolovať a prípadne odhaliť či študent nepodvádza. Často však nemajú dostatočnú kapacitu a pokiaľ sa finančná dotácia pre školy bude stále odvíjať od počtu študentov, problém s kvalitou nezmizne.

PRÁVE STE DOČÍTALI ODOMKNUTÝ ČLÁNOK:

 

Ak sa Vám článok páčil a máte naďalej záujem čítať pravdivé a nezávislé texty staňte sa naším predplatiteľom a získajte množstvo výhod:

 

https://www.extraplus.sk/extraplus/predplatne

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.