NOVÉ PODMIENKY OTVÁRANIA PRIVEDÚ MNOHÉ REŠTAURÁCIE KU KRACHU

Majitelia prevádzok sa dlho netešili. Je to vraj posledný klinec do rakvy pre slovenskú gastronómiu.

Foto PEXELS
Dátum 21.05.2020

Tešili sa predčasne. Reštaurácie už od stredy môžu mať otvorené aj svoje vnútorné priestory. Pôvodne tam mali platiť rovnaké obmedzenia ako pri terasách. V skutočnosti sú však oveľa tvrdšie. Asociácia hotelov a reštaurácií otvorene hovorí, že sú neopodstatnené a niektoré prevádzky to môže položiť.

„Vzhľadom na mimoriadne dobré výsledky, ktoré na Slovensku máme, si to dopriať môžeme. A to je verejné stravovanie v interiéri. Zjednodušene, presne tie isté podmienky, aké platia na vonkajších terasách, sa prenesú aj do vnútorných priestorov reštauračných zariadení," uviedol premiér Igor Matovič.

Šéf Asociácie hotelov a reštaurácií Marek Haburľák však tvrdí, že neskôr zistili, že v platnosti sú aj iné obmedzenia ako tie, ktoré boli avizované na tlačovej besede.

Presné znenie nariadení totiž úrad verejného zdravotníctva zverejnil až neskôr. Tam sa objavila informácia, že reštaurácie v interiéroch musia dodržiavať nielen dvojmetrové rozostupy medzi stolmi, ale aj maximálny počet zákazníkov: 15 štvorcových metrov na jedného človeka.

"Zase sme pápežskejší ako pápež. Beriem, že sa chceme chrániť, ale na druhej strane, nie je potrebné vymýšľať takéto veci, ktoré defakto nie sú pomocou, ale práve naopak,“ hovorí Haburľák.

„Limituje to veľmi výrazným spôsobom počet zákazníkov až na taký počet, že jednoducho sa neoplatí prevádzkovať reštauráciu a mať tam väčší počet zamestnancov, ako je počet hostí,“ dodáva Haburľák.

Úrad verejného zdravotníctva argumentuje, že opatrenie bolo prijaté, pretože v prevádzkach verejného stravovania sa ľudia zdržiavajú dlhší čas, čo možno považovať z epidemiologického hľadiska za rizikové. Podmienkou 1 osoba na 15 štvorcových metrov sa reguluje počet osôb v priestore a podmienkou odstupu stolov sa reguluje potrebná vzdialenosť zákazníkov od seba.

Podľa šéfa hotelierov je to posledný klinec v rakve pre gastronómiu.

PRÁVE STE DOČÍTALI ODOMKNUTÝ ČLÁNOK:

 

Ak sa Vám článok páčil a máte naďalej záujem čítať pravdivé a nezávislé texty staňte sa naším predplatiteľom a získajte množstvo výhod:

 

https://www.extraplus.sk/extraplus/predplatne

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.