NOVÉ VEDENIE HUMENNÉHO OČIERŇUJE VAĽOVÚ, HUMENČANOV BUDE EGO PRIMÁTORA STÁŤ DESAŤTISÍCE EUR

Jana Vaľová: Teraz je doba, kedy sa OĽaNO chystá ovládnuť každý Okresný úrad v republike. Občania by sa mali mať preto na pozore, kto sa na tieto stoličky posadí.

Foto JANA BIROŠOVÁ
Dátum 18.06.2020

Máme za sebou prvé tri mesiace nového usporiadania Národnej rady Slovenskej republiky a viac ako rok a pol od komunálnych volieb. Na mnohých miestach sa objavili nové tváre, čo mali znamenať čerstvý vietor a novú nádej. Nie vždy to tak však aj je. Nájdeme príklady, kedy jedinou prácou nováčikov je očierňovanie predchodcov a nezriedka aj za cenu toho, že trpia mestá a občania. Takýmto príkladom je aj Humenné.

Očierňovanie predchodcov

Odkedy nastúpil na primátorskú stoličku Miloš Meričko neúnavne podáva trestné oznámenia na svoju predchodkyňu Janu Vaľovú. Podľa jeho optiky všetko robila zle a draho. To že boli všetky jeho trestné oznámenia odmietnuté ako neopodstatnené ho nijak nemohlo rozrušiť. Výdatne mu v tejto činnosti sekunduje mladý poslanec za OĽaNO Tomáš Šudík, ktorý sa dostal do parlamentu a jeho agenda je veľmi podobná tej primátorovej.

Tento druh politiky a kritiky sedí skôr na logické správanie tých, ktorí sú v opozícii a nie tých, ktorí reálne môžu ukázať, ako sa to má robiť. Aj keď je to zvláštne, že pred možnosťou rozvíjať mesto zvolili iba kritiku predchodcov, bolo by to relatívne neškodné. Problémom však je, ak v zúfalstve, že snaha očierňovať nie je veľmi úspešná, siahnu po krokoch, ktoré reálne poškodzujú obyvateľov.

Prípad z roku 2015

Jedným takým príkladom je starý projekt z roku 2015 – vybudovanie kanalizácie na Brestovskej ulici, kde financie poskytol Environmentálny fond. V rámci efektivity robil časť zákazky mestský podnik, lebo bolo potrebné urobiť veľa ručných výkopov. Na časť zákazky, ktorú si mesto nevedelo urobiť vo vlastnej réžii, vyhlásilo súťaž. ÚVO konštatoval, že sa to tak urobiť nemalo a bez ohľadu na to, že sa takto zamestnali napríklad miestni Rómovia, zákazka sa nemala deliť. „Potiaľ je relevantný priestor na kritiku, chyba sa urobila, hoc s dobrým úmyslom. Podanie tohto prípadu realizovala aj terajšia zástupkyňa primátora v Humennom. Takže snaha aktuálneho vedenia obhajovať tento projekt je nulová, aj keď je to ich povinnosť a v tomto prípade to zaváňa neplnením si svojich povinností“ uviedla exprimátorka Humenného Jana Vaľová. Je zaujímavé, že verdikt prišiel až v roku 2020... 

Zákernosť nového vedenia mesta

„Príde mi to teda ako absolútna zákernosť nového vedenia mesta, ktoré uprednostnilo svoj PR a možnosť kopnúť si do predchodcov. Konania na fonde, prerokovanie protokolov, či iné úkony boli totiž ignorované, len aby bola suma na vrátenie, čo najvyššia. Hoci aj vo fonde videli, že veľká časť zákazky bola administratívne v poriadku a ani cent sa neprešustroval, keďže mesto odmietalo o svoje peniaze bojovať, museli požiadať o vrátenie celej sumy. Logické je, že ak sú takéto pochybenia, tak sa vracia len dotknutá časť peňazí. Konečný účet za kopnutie si do Vaľovej je 148 000,- eur. A primátor je spokojný, lebo to nejde z jeho peňazí, ale skladajú sa občania a on môže prstom ukazovať na predchodkyňu, že aha, za to môže ona. Neviem, čo vedie k takému konaniu vedenie mesta, ale permanentne dostávam od poslancov, naposledy od pána Šudíka otázky, či idem kandidovať opätovne za primátorku a myslím si, že toto je hlavný dôvod ich snahy“ povedala Jana Vaľová poslankyňa NR SR. 

Iným príkladom je snaha kriminalizovať obnovu infraštruktúry v meste. To sa za posledných pár rokov dostalo do výbornej finančnej kondície, ale stíhali sa realizovať aj rekonštrukcie. Keďže bola so všetkým spokojnosť, najalo si nové vedenie mesta externú firmu, ktorá má pečiatku stavebného dozoru. Za cca 15 000 Eúr vypracovala síce drahý, ale právne nezáväzný zato marketingovo užitočný posudok a posudzovala podľa seba položky v stavbách. Konštatovala, že stavby boli predražené. Vranovská stavebná firma v Majerovciach, ktorá má na internete neplatné telefónne číslo. Čiže podľa názoru exprimátorky vytvorili pre mesto Humenné „hausnumerá“, čo všetko mohlo byť lacné a vedenie už bombardovalo Facebook statusmi. Výsledok? Tentokrát reálny mínus 15 000 eur v mestskej kase za niečo, čo nie je ani odborné a ani relevantné, ale poslúži to ako PR.

Podnikatelia zaplačú

„Prečo je dôležité o tom hovoriť, hoc sa to týka iba Humenného. Podobných Meričkov a Šudíkov majú totiž aj v iných mestách, ktorí pre svoje ego míňajú peniaze občanov a ich jedinou agendou je hľadať chyby a očierňovať. A ak nenájdu, tak neváhajú ich aj vytvoriť. Teraz je doba, kedy sa OĽaNO chystá ovládnuť každý Okresný úrad v republike. Občania by sa mali mať preto na pozore, kto sa na tieto stoličky posadí. Či to budú ľudia z praxe, ktorí sa s vervou pustia do práce a nadviažu na dobré projekty z minulosti, alebo ľudia, ktorí si budú ventilovať svoje egá a míňať peniaze občanov na svoje PR. Že o ľudí ide až v poslednom rade vidíme aj na tom, že z troch miliárd pomoci, ktoré nám nachystala Európska únia sa minulo iba minimum a pri tomto tempe nám aj prepadnú a podnikatelia zaplačú“ upozorňuje poslankyňa NR SR Jana Vaľová. 

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.