OCEÁN SI VYŽIADAL SVOJÚ DAŇ

VIDEO: Obrovský zosuv pôdy v Nórsku vzal so sebou časť mesta priamo do mora.

Foto AP
Dátum 06.06.2020

Nórske mesto Alta, ktoré sa nachádza za polárnym kruhom, v stredu postihol obrovský zosuv pôdy. Pri katastrofe sa nikto nezranil, škody sú však obrovské.

Vyše 700 metrov široký pás pevniny sa zosunul do mora a strhol zo sebou aj 8 domov. Zosuv trval niekoľko hodín, záchranári z trosiek zachránili jednu osobu, ktorej sa nepodarilo dostať včas do bezpečia.

Príčinou tohto javu je špecifické zloženie pôdy. Podložie tvorí morská ílovitá pôda, ktorá sa môže rýchlo zmeniť z pevnej na tekutú. K takýmto zosuvom najčastejšie dochádza v škandinávskych krajinách a v Kanade.

Tento jav má na svedomí stovky obetí a obrovské materiálne škody. V 18. storočí zničil zosuv ílovitej pôdy mesto Sarpsborg. Najtragickejšiu bilanciu má zosuv z 19. mája 1893, ktorý pri nórskom meste Verdal zabil 116 ľudí a zničil asi 160 fariem.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.