OTROCI SUBVERZIE

Laureáti ocenenia Biela vrana si na morálne hodnoty ani kultúrne tradície nepotrpia

Foto TASR/MARTIN BAUMANN
Dátum 28.11.2018

Byť v prírode bielou vranou je byť mimo normálu. Ak má byť vyhlasovanie Bielych vrán poukazovaním na mimoriadnosť či odvahu, patrí sa pozrieť na vec zblízka. Na Slovensku máme Biele vrany prinajmenšom dve. Jedna si hniezdi v Košiciach, kde udeľujú Biele vrany od roku 2011. Ide o „súťažnú prehliadku doma varených pivných špeciálov, organizovanú Košickou domovaričskou divíziou...“ Nuž ale tak, ako sme mali Stranu piva, ktorá sa nikdy nedostala do parlamentu, rovnako tak pivnú košickú Bielu vranu asi nikdy neuvidíte v priamom prenose na verejnoprávnej obrazovke...

S podporou Sorosa

Verejnoprávna televízia propaguje iba Bielu vranu „pre odvážnych“. Lebo je ocenením spoločensky prínosného a odvážneho občianskeho činu a od roku 2008 ju udeľujú Aliancia Fair-play a VIA IURIS? Našu prirodzenú zvedavosť, kto sú a kto je za nimi, nakŕmime údajmi z webu. Alianciu Fair-play založila v roku 2002 Zuzana Wienková, aby sa stala „dlhodobou protiváhou moci“. Začínala s cieľom sledovať výdavky politických strán pred parlamentnými voľbami v roku 2002, ale postupne sa pustila aj do odhaľovania korupčných káuz, pomáhala posunúť ďalej kauzy ako fiktívni darcovia SDKÚ, nástenkový tender, údajne prispela k pádu Štefana Harabina (kedy a skade?), stojí za Hedvigou Malinovou (aha!). A hľadá a oceňuje „odvážne Biele vrany“.

A teraz sa podržte! Základné hodnoty aliancie – nezávislosť, odbornosť, integritu a otvorenosť – finančne podporujú najmä zahraničné nadácie Porticus a Sorosova Open Society Institute, spolu kryjú viac ako 60 percent výdavkov. V roku 2017 z použitých 222 613,11 eura pochádzalo z Open Society Institute 61 705,93 eura, z Nadácie Porticus 74 970,56 eura a z Nadácie Pontis – Fond pre transparentné Slovensko 30 557,59 eura.

Majster rozvracač

Združenie VIA IURIS „pomáha ľuďom po celom Slovensku chrániť verejný záujem a uplatňovať ich občianske práva a slobody“. Výkonný riaditeľ Milan Šagát vo výročnej správe za rok 2017 konštatuje, že tvoria „občiansku spoločnosť a so zdesením v uplynulom roku sledovali, ako sa niektoré spoločenské prúdy snažili spochybniť ich príbeh a prácu“. A ďakuje dvom kamarátkam, ktoré zo združenia odišli. Jedna z nich, Zuzana Čaputová, sa rozhodla pre súkromnú advokátsku prax, ale už sa ukázala aj na našich plotoch ako nádejná prezidentka. Ona, právnička, akoby nevedela, že sa kampaň ešte nezačala. Zdroje financovania VIA IURIS sú podobné: do celkovej sumy výdavkov 302 091,07 eur v roku 2017 prispela Sorosova Open Society Foundation 43 554,81 eurami a z rovnakého cesta Foundation Open Society Institute 25 284,45 eurami.

V banku sú teda peniaze finančného mogula Sorosa, ktorý o sebe vyhlásil toto: „Musím povedať, že subverzia (podrývanie, rozvracanie zvnútra) je veľká zábava. Najväčším umením boja je vôbec nebojovať, ale subverzovať všetko hodnotné, všetko, čo má cenu v nepriateľskej zemi. Zničiť morálne hodnoty, náboženstvo, úctu k autoritám a predstaviteľom, kultúrne tradície, všetko. Postaviť bielych proti čiernym, starých proti mladým, názor proti názoru, presvedčenie proti presvedčeniu, bohatých proti chudobným. Všetko, čo rozdeľuje ľudí a ničí morálne hodnoty národa, je to správne. Potom je taká zem moja...“ (citované z webu).

Šimečka aj Benčík

Ale ako to? Veď Bielu vranu udeľujú – podľa štatútu – ako poďakovanie „vzácnym ľuďom okolo nás, ktorí sú ochotní brániť pravdu a spravodlivosť, konkrétnym činom preukázali občiansku odvahu, potlačili osobné záujmy v mene verejného prínosu, hodnôt či princípov a mohli pritom podstúpiť riziko, rôzne príkoria, či zažiť odsúdenie“.

Verejnosť sa pýta: môžu na tento účel slúžiť peniaze muža s uvedenou filozofiou života? Pre koho sú vzácni ľudia, platení majstrom subverzie?

Nositeľov vrany vyberá hodnotiaci výbor, zložený „z ľudí aktívnych v spoločenskom a občianskom živote“. Teda nijaké nuly! A potom príde deň „D“ a laureáti preberajú vrany na verejnom podujatí – v roku 2008 to bolo napokon primerane hodnotám Bielej vrany na festivale Pohoda, od roku 2009 je to 17. novembra, teraz aj v RTVS. Cenu odovzdávajú zväčša predchádzajúci laureáti, ktorí sú zvyčajne aj členmi poroty. Ceny už odovzdávali Michael Kocáb, Egon Gál, Martin Milan Šimečka, Tomáš Janovic. Napokon, Biele vrany už vlastnia aj takí nadšenci ako udavač Ján Benčík, organizátor učiteľských nepokojov Vladimír Crmoman, ale aj Anton Srholec, aj Oto Žarnay.

Laureátov v tomto osmičkovom roku, plnom jubileí, ktoré zásadne ovplyvnili náš dnešok, vybral historik(!) Ivan Kamenec, bývalý sudca ústavného súdu a Európskeho súdneho dvora Ján Klučka, novinár Tomáš Němeček, kazateľ Cirkvi bratskej Daniel Pastirčák, predsedníčka Ligy za ľudské práva Zuzana Števulová a herečka Táňa Pauhofová. Tá, ktorá moderovala mítingy iniciatívy Za slušné Slovensko. Možno aj preto táto iniciatíva, ktorá sa usilovala o štátny prevrat, získala špeciálne poďakovanie. Radi by im boli dali aj Bielu vranu, ale „vzhľadom na vstup niektorých jeho organizátorov do politiky“ vranu im nedali, lebo tá je „občianskym ocenením“.

Podozrivé financovanie

A teraz to príde! Už vyšlo najavo, že na organizátorov „slušných protestov“ boli podané trestné oznámenia, a že jedno sa týkalo ich finančného statusu. „Bankový účet slúžiaci na financovanie Za slušné Slovensko od Sorosa je zároveň účtom podnikateľskej živnosti osoby menom Šeliga,“ uvádza sa v trestnom oznámení (vieme to z Facebooku). A Šeliga spolu s Farskou a Rizmanom – to sú oni, organizátori protestov doma i vo svete. Keďže z tých istých peňazí sú financovaní „oceňovači“ i „oceňovaní“, verejnosť sa oprávnene pýta, či to neplatí aj o členoch hodnotiaceho výboru a aj o ostatných ocenených? Nie sú všetci tí, ktorí dávali a dostali vrany, prepojení na onoho majstra subverzie?

A komuže to teda udelili jednu „kolektívnu“ Bielu vranu? In memoriam Jánovi Kuciakovi, a ďalším investigatívnym, teda novinárom – vyzvedačom: Monike Tódovej z Denníka N, Xénii Makarovej z týždenníka Trend, bývalej redaktorke denníka SME a Trendu Zuzane Petkovej, Marekovi Vagovičovi z portálu Aktuality.sk, redaktorovi SME Adamovi Valčekovi a aj Češke Pavle Holcovej.

Ozval už citovaný Milan Šagát. A vyjadrili sa aj iní. „Zakladateľka“ Zuzana Wienková či ocenený Marek Vagovič. Ten zistil, že médiá dlho suplovali prácu polície, prokuratúry aj súdov(?). Márne sme čakali, že na skok príde a čosi utrúsi aj známy vyvolávač káuz na voľnej nohe Tom Nicholson. Neprišiel. Nič nám najbližšie nehrozí?

Okruh sa uzatvára. Potvrdzuje sa, že „biela vrana“ je  nenormálnosťou nielen v prírode, ale aj ako ocenenie, ak tí, ktorí oceňujú, i tí, ktorí sú ocenení, sú prívržencami (a možno len otrokmi) subverzie. A je normálne, že sa nám prostredníctvom kamier verejnoprávnej televízie smejú priamo do očí? V priamom prenose média plateného z našich daní a poplatkov „čumíme“ na tých, ktorí nám rozbíjajú morálne hodnoty, náboženstvo, úctu k autoritám a predstaviteľom, kultúrne tradície, všetko...

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.