OTROCI SUBVERZIE

Laureáti ocenenia Biela vrana si na morálne hodnoty ani kultúrne tradície nepotrpia

Foto TASR/MARTIN BAUMANN
Dátum 28.11.2018

Byť v prírode bielou vranou je byť mimo normálu. Ak má byť vyhlasovanie Bielych vrán poukazovaním na mimoriadnosť či odvahu, patrí sa pozrieť na vec zblízka. Na Slovensku máme Biele vrany prinajmenšom dve. Jedna si hniezdi v Košiciach, kde udeľujú Biele vrany od roku 2011. Ide o „súťažnú prehliadku doma varených pivných špeciálov, organizovanú Košickou domovaričskou divíziou...“ Nuž ale tak, ako sme mali Stranu piva, ktorá sa nikdy nedostala do parlamentu, rovnako tak pivnú košickú Bielu vranu asi nikdy neuvidíte v priamom prenose na verejnoprávnej obrazovke...

S podporou Sorosa

Verejnoprávna televízia propaguje iba Bielu vranu „pre odvážnych“. Lebo je ocenením spoločensky prínosného a odvážneho občianskeho činu a od roku 2008 ju udeľujú Aliancia Fair-play a VIA IURIS? Našu prirodzenú zvedavosť, kto sú a kto je za nimi, nakŕmime údajmi z webu. Alianciu Fair-play založila v roku 2002 Zuzana Wienková, aby sa stala „dlhodobou protiváhou moci“. Začínala s cieľom sledovať výdavky politických strán pred parlamentnými voľbami v roku 2002, ale postupne sa pustila aj do odhaľovania korupčných káuz, pomáhala posunúť ďalej kauzy ako fiktívni darcovia SDKÚ, nástenkový tender, údajne prispela k pádu Štefana Harabina (kedy a skade?), stojí za Hedvigou Malinovou (aha!). A hľadá a oceňuje „odvážne Biele vrany“.

A teraz sa podržte! Základné hodnoty aliancie – nezávislosť, odbornosť, integritu a otvorenosť – finančne podporujú najmä zahraničné nadácie Porticus a Sorosova Open Society Institute, spolu kryjú viac ako 60 percent výdavkov. V roku 2017 z použitých 222 613,11 eura pochádzalo z Open Society Institute 61 705,93 eura, z Nadácie Porticus 74 970,56 eura a z Nadácie Pontis – Fond pre transparentné Slovensko 30 557,59 eura.

Majster rozvracač

Združenie VIA IURIS „pomáha ľuďom po celom Slovensku chrániť verejný záujem a uplatňovať ich občianske práva a slobody“. Výkonný riaditeľ Milan Šagát vo výročnej správe za rok 2017 konštatuje, že tvoria „občiansku spoločnosť a so zdesením v uplynulom roku sledovali, ako sa niektoré spoločenské prúdy snažili spochybniť ich príbeh a prácu“. A ďakuje dvom kamarátkam, ktoré zo združenia odišli. Jedna z nich, Zuzana Čaputová, sa rozhodla pre súkromnú advokátsku prax, ale už sa ukázala aj na našich plotoch ako nádejná prezidentka. Ona, právnička, akoby nevedela, že sa kampaň ešte nezačala. Zdroje financovania VIA IURIS sú podobné: do celkovej sumy výdavkov 302 091,07 eur v roku 2017 prispela Sorosova Open Society Foundation 43 554,81 eurami a z rovnakého cesta Foundation Open Society Institute 25 284,45 eurami.

V banku sú teda peniaze finančného mogula Sorosa, ktorý o sebe vyhlásil toto: „Musím povedať, že subverzia (podrývanie, rozvracanie zvnútra) je veľká zábava. Najväčším umením boja je vôbec nebojovať, ale subverzovať všetko hodnotné, všetko, čo má cenu v nepriateľskej zemi. Zničiť morálne hodnoty, náboženstvo, úctu k autoritám a predstaviteľom, kultúrne tradície, všetko. Postaviť bielych proti čiernym, starých proti mladým, názor proti názoru, presvedčenie proti presvedčeniu, bohatých proti chudobným. Všetko, čo rozdeľuje ľudí a ničí morálne hodnoty národa, je to správne. Potom je taká zem moja...“ (citované z webu).
 

Pokračovanie tohto článku nájdete v tlačenej verzii Extra plus.