PÁPEŽ PODPORIL REGISTROVANÉ PARTNERSTVÁ HOMOSEXUÁLOV

Majú podľa neho právo byť súčasťou rodiny. Sú to taktiež deti Boha a to čo potrebujú, sú registrované partnerstvá.

Foto Archív
Dátum 21.10.2020

Pápež František otvorene vyjadril podporu registrovaným partnerstvám osôb rovnakého pohlavia. „Homosexuáli majú právo byť súčasťou rodiny. Sú to deti Boha. To, čo potrebujú, sú registrované partnerstvá,“ povedal v dokumente s názvom Francesco, ktorý mal dnes premiéru na filmovom festivale v Ríme. Pápež v dokumente vyjadril potreby homosexuálnych párov, ktoré sa často stretávajú s rôznymi úradnými a právnymi problémami. Registrované patrnerstvá by pre nich tieto problémy vyriešili. 

Pápež František doteraz nikdy otvorene nevyjadril podporu registrovaným parnerstvám, hoci keď ešte pôsobil ako arcibiskup v Buenos Aires, registrované partnerstvá podporoval. Už ako pápež sa navyše viackrát obrátil na členov LGBTI komunity, ich rodičov či veriacich. Len pred mesiacom hlava katolíckej cirkvi skupine rodičov LGBTI detí povedala, že Boh ľúbi ich deti také, aké sú, uviedol vtedy portál americamgazine.com.

Udialo sa tak na renesančnom nádvorí Sv. Damaza vo Vatikáne po verejnej audiencii.  „Boh ľúbi vaše deti také, aké sú,“ odkázal pápež rodičom s dodatkom, že „Cirkev ľúbi vaše deti také, aké sú, pretože sú to Božie deti,“ citoval slová pápeža portál.

„Je to prvý raz, čo pápež tak jasne vyjadril svoj názor. Myslím, že je to významný krok vpred. V minulosti sa Cirkev škaredo pozerala dokonca aj na civilné sobáše osôb rovnakého pohlavia,“ vyjadril sa pre Washington Post kňaz James Martin, ktorý je známy svojou otvorenou podporou LGBTI komunity. 

Nie všetci však pápežove slová vítajú s potešením. Jeho konzervatívni oponenti boli najnovšími vyjadreniami podľa britského denníka Guardian pohoršení a vnímajú ich ako snahu pretvoriť Cirkev tak, aby uznávala nové, moderné, progresívne hodnoty. Niektorí oponenti pápeža slovne otvorene napadli, iní ho dokonca obvinili z kacírstva.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.