PASTIEROV UBÚDA, MLADÍ SLOVÁCI TO NECHCÚ ROBIŤ

Radi sa pochválime ovčiarskou tradíciou, ale Slovákom sa pri ovciach robiť nechce.

Foto AP
Dátum 20.07.2020

Radi sa chválime ovčiarskou tradíciou, ale Slovákom sa pri ovciach robiť nechce. Na salašoch chýbajú pastieri. Šikovný valach si pritom dokáže zarobiť slušné peniaze. Ak to takto pôjde ďalej, niektoré ovce vraj ani nebudú môcť vyháňať na pašu. Ľubomír Hudec z Tisovca pasie ovce 20 rokov. Vyučený baník sa na salaš dostal, keď prišiel o prácu. Jeho šéf má ale starosti. Nových, mladších ľudí to k ovciam neťahá. Práca pastiera sa začína o piatej ráno. Hneď po zobudení treba ovce podojiť. Niektorým prejde popod ruky aj vyše 300 oviec. Starých odchádzajúcich pastierov majú problém nahradiť aj v Ráztoke. Slovensku hrozí, že časť oviec z lúk zmizne. Šikovní valasi zarobia pritom aj tisíc eur v čistom. 

Práca pastiera začína o 5 ráno, kedy ovce treba hneď po zobudení podojiť, pričom 300 oviec trvá podojiť cca 3 hodiny. Slovensku hrozí, že časť oviec sa stratí z lúk, nakoľko sa o ne nemá kto starať. Môže sa stať, že na pašu budú chodiť iba mladé kategórie oviec a tie ktoré sa doja sa budú chovať len v maštali a intenzívne kŕmiť. Ovčiarstvo na Slovensku má veľmi dlhú tradíciu, šikovných valachov však ubúda. Rodičia väčšinou nechcú aby ich deti pracovali v maštali. Čo ďalej nevedno. Úbytok pastierov sa zatiaľ kompenzuje sám a to neustálym poklesom počtu chovaných oviec.

PRÁVE STE DOČÍTALI ODOMKNUTÝ ČLÁNOK:

 

Ak sa Vám článok páčil a máte naďalej záujem čítať pravdivé a nezávislé texty staňte sa naším predplatiteľom a získajte množstvo výhod:

 

https://www.extraplus.sk/extraplus/predplatne

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.