POĽSKO OBSADILO KÚSOK ÚZEMIA ČESKEJ REPUBLIKY

Poľská armáda omylom vpadla do Českej republiky a bránila českým občanom vo vstupe do kaplnky.

Foto AP
Dátum 16.06.2020

Poľsko omylom vpadlo do Českej republiky a zabralo malý kúsok jeho územia. Kuriózny incident z česko-poľského pohraničia si všimli aj veľké svetové médiá ako CNN a BBC. Píše o tom portál Lidovky.

Odohral sa ešte počas mája, keď sa poľskí vojaci omylom prekročili hranice pri dedine Pielgrzymow a bránili českým občanom vo vstupe do kaplnky, ktorá sa nachádza asi 30 metrov od spoločnej hranice.

Poľská armáda sa neskôr priznala, že pre nedorozumenie narušila suverenitu Českej republiky. Išlo o vojakov, ktorí strážili úsek hranice zatvorenej pre pandémiu koronavírusu. Kuriózne je aj to, že poľskú stranu na problém musela upozorniť česká ambasáda sídliaca vo Varšave.


„Naši poľskí kolegovia nás neoficiálne uistili, že tento incident bol obyčajným nedorozumením spôsobeným poľskou armádou bez nepriateľského úmyslu, ale stále čakáme na formálne vyjadrenie. Poľskí vojaci už tam nie sú a naši občania už môžu miesto slobodne navštevovať," uviedlo české ministerstvo zahraničných vecí pre CNN. Ako dlho poľská „okupácia" trvala, česká strana nepovedala.

Incident sa odohral blízko Pielgrzymówa, malej prihraničnej obce, ktorá susedí s riedko obývaným pásom českého vidieka. Miestna cesta leží priamo na hranici.

České úrady sa o poľských vojakoch dozvedeli od stavebného inžiniera, ktorý do spomínanej kaplnky prišiel zistiť, v akom stave je omietka na tejto pamiatke. Vojaci predtým strážili poľský breh rieky Hrozová a z neznámych dôvodov sa presunuli na českú stranu a postavili si tábor priamo pred kaplnkou, do ktorej následne zakázali vstup českým občanom.

CNN pripomenula, že Poľsko sa počas 20. storočia zaplietlo do niekoľkých vážnejších pohraničných sporov s Československom. V roku 1919 sa sporili o časť územia v Sliezsku a v roku 1938 Poľsko anektovalo časť československého územia pri meste Bohumín.

PRÁVE STE DOČÍTALI ODOMKNUTÝ ČLÁNOK:

 

Ak sa Vám článok páčil a máte naďalej záujem čítať pravdivé a nezávislé texty staňte sa naším predplatiteľom a získajte množstvo výhod:

 

https://www.extraplus.sk/extraplus/predplatne

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.