PRAVDA JE V KNIHÁCH

Cieľom vydavateľstva TORDEN je prinášať nové poznanie a kritický pohľad na rôzne oblasti naprieč celou spoločnosťou

Foto 
Dátum 01.08.2022

V roku 2019 sa Ján Semaňák, úspešný podnikateľ z Kežmarku, rozhodol, že si za svoje zarobené peniaze nekúpi jachtu ani nepostaví vilu pri mori. Získaný kapitál sa rozhodol vložiť do kníh, ktoré budú slúžiť ľuďom. Tak ako Nikola Tesla, aj on mal zo všetkých vecí najradšej knihy. Založil teda knižné vydavateľstvo s názvom TORDEN. Meno predstavuje tvrdú silu svetla a zosobňuje DNA vydavateľstva – prinášať ľuďom pravdu v knihách. Prvé knižné tituly vydavateľstva boli venované najmä slovanstvu a histórii národov. Postupne pribudli publikácie z kategórie Koncepcie spoločnej bezpečnosti (KSB), Akadémie zdravého rozumu (AZR), ale najmä geopolitiky, ktorá na slovenskom trhu takmer úplne chýbala.

Vydavateľstvo už uviedlo na trh množstvo titulov, ktorých prevažná časť sa týka práve zákulisia geopolitiky. Cieľom vydavateľstva je publikovať najmä knihy, prinášajúce nové poznanie a ponúkajúce kritický pohľad na rôzne oblasti naprieč celou spoločnosťou. Veľkou výhodou vydavateľstva je skutočnosť, že ako jediné na Slovensku ponúka aj popredných ruských autorov. Aktuálne vydavateľstvo prichádza s novým edičným plánom na roky 2022 až 2024 aj s komplexnou ponukou titulov, ktoré postupne doplnia celkový obraz vydavateľstva, ale predovšetkým poskytnú veľmi široký a najmä dôsledný pohľad na fungovanie sveta. Edičný plán zahŕňa vyše 200 nových titulov rôznych žánrov.

Rozprávky aj cenné rukopisy

Okrem geopolitiky a histórie prináša TORDEN po novom dokonca aj kuchárske knihy z Orientu, knihy o zdraví, psychológii či sebarozvoji, no hlavne o vzdelávaní. Pripravené sú však aj preklady nových románov a poviedok, ktoré sa stali bestsellermi a ktoré si čitateľ dokáže nájsť iba v ponuke tohto špecifického vydavateľstva. Nájsť sa dajú rozprávky pre deti, ako aj cenné rukopisy takých velikánov, akými bezpochyby boli A. S. Puškin alebo L. N. Tolstoj.

Nový riaditeľ vydavateľstva Róbert Merva, ktorý má na konte už rôzne úspešné mediálne projekty, hovorí, že vydavateľstvo chce byť v spoločnosti oveľa aktívnejšie: „Pretože s hrôzou zisťujeme, že naše deti takmer vôbec nečítajú knihy a sledujú len obrazovky elektronických zariadení od smartfónu cez tablet, počítač až po televízor. Je to smutné, keď všade naokolo počujem a čítam, že žijeme v 21. storočí. Naozaj? A na čo konkrétne sme hrdí? Na internet? Na čas, keď začína mať ľudský život reálne väčšiu hodnotu vo virtuálnom priestore ako v tom skutočnom?

Prestávame rozumieť našim deťom a oni prestávajú rozumieť nám. Najnovšie si dosť veľká časť našich detí dokonca myslí, že jedlo pochádza z obchodu. Z nejakého dôvodu si myslia, že ich otcovia a matky o svete vôbec nič nevedia, lebo netrávia za obrazovkou toľko času ako oni. Netušia, že naše poznanie pochádza najmä z kníh.

Pravda je však taká, že to my trávime s deťmi pramálo času. Aj to je to, čo chceme a môžeme zmeniť vďaka našim knihám. Neprinášame len informácie, náuku alebo filozofické diela. Rozhodli sme sa prinášať aj príbehy o láske, o živote, o šťastí a poznaní. Prinášame pre každého možnosť byť lepším, rozhľadenejším a uvedomelejším človekom. Chceme zasiať v našom národe semienka pre rast nových elít. Pre novú generáciu, ktorá bude vedieť, ako nás viesť k skutočne lepším zajtrajškom.“

Diktatúra svedomia

Merva je presvedčený, že knihy sú tou správnou cestou: „Zvykne sa hovoriť, že kniha je najlepším priateľom človeka. Ja len dodám, že pri čítaní našich kníh ako keby ste sa priatelili s tými najmúdrejšími ľuďmi tejto planéty a delili sa s nimi o ich poznanie, ich názory a myšlienky o svete, živote, politike, histórii a vesmíre. Naše knihy sú tou najvznešenejšou spoločnosťou, akú môžete v slovenskom jazyku nájsť.“

Ján Semaňák: Vzdelaný človek pozná iných, múdry pozná sám seba. Poznanie, alebo lepšie povedané Múdrosť je výsostne osobná skúsenosť a tá je, ako povedal Anatole France, neprenosná.

Dušou celého vydavateľstva je však stále jeho zakladateľ Ján Semaňák, ktorý bol ochotný ísť aj do rizika a odhodlal sa priniesť na slovenský trh aj také knihy, na ktoré boli všetky ostatné vydavateľstvá skutočne príliš malé. Teraz sa Ján Semaňák odhodlal založiť a rozvíjať nový projekt, ktorým je Akadémia zdravého rozumu (AZR). Tento projekt sa bude venovať vzdelávaniu Človeka v oblasti geopolitiky, slovanstva, Koncepcie spoločnej bezpečnosti (KSB), ale aj metafyziky, noosféry, kvantového genómu a množstvu ďalších oblastí, ktoré sú aj súčasťou edičného plánu vydavateľstva TORDEN. Cieľom Akadémie zdravého rozumu je pomôcť nadobudnúť poznanie a stať sa tak múdrejším kritickému množstvu „Človekov“. Iba takýto Človek môže podľa Jána Semaňáka vytvárať lepšiu a spravodlivejšiu spoločnosť, ktorá bude spoločnosťou diktatúry svedomia v primeranej dostatočnosti.

Vesmír je hra

„Vesmír je hra, v ktorej sú hlavnými pravidlami Etika a Estetika. Každý jedinec je iný. Každý je originálom cez ,Časticu Individuálnosti‘. Zároveň sme si všetci rovní a všetci jedno sme. Ako vravia múdri z Koncepcie spoločnej bezpečnosti: ,Mierou svojho poznania pracujete na seba, mierou nepoznania na toho, kto vie viac.‘ Chceme naučiť Človeka používať vlastný Rozum,“ prezrádza Semaňák o pripravovanom projekte.

Podľa neho nepôjde o klasickú školu, ktorou sme si všetci prešli. Malo by ísť o vzdelávanie formou odovzdávania si informácií: „Budeme sa navzájom deliť o informácie s tými, ktorí budú mať o ne záujem,“ vysvetľuje a dodáva: „Prednášajúcimi budú sčasti autori našich kníh a sčasti odborníci v daných oblastiach, všetko ľudia oveľa múdrejší od nás. Knihy nášho vydavateľstva budú základnou informačnou databázou, čo predstavuje aj obsah Akadémie zdravého rozumu. Formou budú osobné stretnutia v rozsahu 1-3 dni podľa potreby. Budú to prednášky, semináre, prezentácie, konzultácie a diskusie.“

Začať chce s projektom spočiatku u seba pod Tatrami, neskôr sa chystá vyjsť s ním aj do regiónov. Závisieť to bude od úrovne záujmu o odovzdávanie si informácií. „Vzdelaný človek pozná iných, múdry pozná sám seba. Poznanie, alebo lepšie povedané Múdrosť je výsostne osobná skúsenosť a tá je, ako povedal Anatole France, neprenosná,“ dodáva Ján Semaňák.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.