PRIMITÍVNA MINISTERKA KOLÍKOVÁ PODLAMUJE KOLENÁ SLOBODE SLOVA

Frustrovaná ministerka Mária Kolíková, frustrovaná z neúspechu svojej snahy o reformu súdnej mapy, chce meniť Trestný zákonník. Vystrašila tak demokratický svet. Už aj ona sa chystá zatvárať svojich spoluobčanov. 

Foto SITA/Branislav Bibel
Dátum 04.12.2021

Je fajn, že nám osud občas prinesie čaro nechceného a pripomenie ŽIVOT - ako geniálneho scenáristu... Uznajte, práve v deň, keď sa na Slovensku vykľulo zo žochu šidlo s fašistickými príznakmi. Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (osvojená liberálnou „SaSankou“), totiž v prvý zimný deň roku 2021 zvolala tlačovú besedu, ktorou prekvapila i zaskočila koaličných partnerov, no vystrašila demokratický svet. Už aj ona sa chystá zatvárať svojich spoluobčanov. Zdá sa, že jedinými hmatateľnými a číselne prezentovanými výsledkami súčasnej vládnej štvorkoalície je len počet mŕtvych a pozatváraných či vyšetrovaných občanov. Frustrovaná ministerka Mária Kolíková, frustrovaná z neúspechu jej snahy o reformu súdnej mapy, chce v prvom adventnom týždni meniť Trestný zákonník. Výška trestu pre tých, ktorí budú dezinformácie šíriť má byť odňatie slobody na 1 až 5 rokov.

Trest odňatia slobody vo výške 4-10 rokov potom bude hroziť tým, ktorí spáchajú čin počas krízovej situácie alebo s pomocou cudzej moci. Pritom posudzovať kto je a kto nie je „dezinformátor“, bude zrejme samotná ministerka s pomocou špeciálne cvičených úradníkov. Možnože ministerka „nespravodlivosti“ spolu s kolegami vo vládnom kabinete: s Naďom a s Mikulcom zriadia i vycvičia špeciálne antihoaxové komando. Trestať by sa vraj malo za text, video alebo zvukovú nahrávku, v ktorých bude dezinformácia. Ešteže nie aj za myšlienku! Skôr, ako na nezmysel ministerskej „dominy“ stihla zareagovala opozícia, mdloby obchádzali jej bývalého straníckeho súdruha.

„Dlhoročné väzenie má byť naozaj za vážne trestné činy, ochranu verejného záujmu vieme dosiahnuť aj kombináciou väzenia, alternatívnych trestov a najmä prevenciou," poukázal podpredseda strany Za ľudí Juraj Šeliga. Snahe zaviesť nový trestný čin "šírenie nepravdivej informácie" ako reakcie na rozširovanie hoaxov nerozumie. „Som presvedčený, že sloboda slova je citlivá vec, ale náš trestný poriadok už pozná skutkové podstaty, ktoré chránia verejný záujem, a my namiesto toho, aby sme ich aplikovali, opäť vytvárame nové. Dezinformáciám sa nedá zabrániť tak, že zavrieme ľudí do väzenia. Nová skutková podstata v tejto vypätej dobe nič nevyrieši," mieni Šeliga. Počínanie a výmysly „jednoduchej Márie“ zrejme nenechajú vlažnými lídrov opozície, očakávam k tomu aj odborne podkuté stanovisko medzinárodných novinárskych aj ľudskoprávnych organizácií. Veď tisícročia platí: „mýliť sa je ľudské“... Pritom odlíšiť omyl, neoverenú či nepresnú informáciu od zámernej lži, hoaxu či dezinformácie nebude len tak jednoduché. Slobode slova sa podlomili kolená, liberálne nazeranie na svet a konanie šloveka dostalood Kolíkovej riadnu facku. 

To, že slovenská ministerka spravodlivosti ani len netuší čo v skutočnosti znamená (z latinčiny prevzaté) slovo „minister“ ma neprekvapuje. A keďže počas Nežnej revolúcie v ČSSR bola Mária Kolíková len 15-ročnou puberťáčkou, nečudujem sa, že nerozumela tomu, čo sa vtedy v spoločnosti dialo. Svojimi terajšími aktivitami ale akoby spochybňovala  legitímnosť ponovembrového režimu. A v čom som postrehol to čaro nechceného?

Práve keď ministerke Kolíkovej na brífingu šľahala ponad rúško z očí do kamier nenávisť a zloba, český dvojmesačník Listy na sociálnych sieťach informoval, že vo veku 80 rokov zomrel český novinár, disident a politický väzeň Petr Uhl. Áno, bol to onen novinár, ktorý sa dostal do všetkých encyklopédií a učebníc práve ako šíriteľ historickej lži. Dnešným jazykom - najväčšieho československého hoaxu! Ako redaktor Východoeurópskej informačnej agentúry rozšíril telefonátom do rádia Slobodná Európa nepravdivú informáciu, že „počas zásahu proti demonštrantom 17. novembra 1989 na Národnej triede v Prahe zabili policajti študenta Martina Šmída!“ Ako neskôr vysvitlo, túto neoverenú a nepravdivú správu prevzal od Drahomíry Dražskej, ktorá na „zámienkovej rozbuške“ spolupracovala s agentom ŠtB Ludvíkom Zifčákom. Napriek tomu táto historická dezinformácia vzbudila v spoločnosti veľké rozhorčenie a prispela k pádu režimu v socialistickom Československu.  

Dávam túto smutnú správu do pozornosti tým niekoľkým duševným maloroľníkom z bratislavskej kaviarne, tešiacim sa v blogoch nad správou, že poslancovi NR SR z klubu sociálnodemokratickej strany Smer-SD Ľubošovi Blahovi vymazali horliví cenzori status na Fecebooku...

Jedno je isté – Petr Uhl nebol za šírenie hoaxu potrestaný ani parlamentnou vyšetrovacou komisiou Federálneho zhromaždenia ČSFR, ani ponovembrovou justíciou a už vôbec mu nebude môcť vymerať trest slovenská primitívna ministerka, vyliezajúca so šidlom v ruke zo zatuchnutého vreca fašizmu a rodiacej sa neoliberálnej totality.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.