PROTI MATOVIČOVI PROTESTOVALI HOTELIERI AJ MAJITELIA REŠTAURÁCIÍ

Pomoc Matovičovej vlády bola podľa podnikateľov nedostatočná a neefektívna.

Foto sita/brANISLAV BIBEL
Dátum 17.09.2020

BRATISLAVA 17. septembra (webnoviny.sk/extraplus.sk) - Prevádzkovatelia slovenských hotelov a reštaurácií považujú ekonomické nástroje prvej pomoci v boji proti pandémii koronavírusu za nedostatočné. Premiérovi Igorovi Matovičovi preto poslali výzvu na podporu cestovného ruchu s konkrétnymi návrhmi na zlepšenie stavu. Informovali o tom v stredu v uliciach Bratislavy po protestnom sprievode a zhromaždení, ktorým chceli poukázať na negatívne dopady prijatých opatrení v súvislosti so zamedzením šírenia ochorenia COVID-19.

ČÍTAŤ TIEŽ: AHRS: SITUÁCIA V SLOVENSKÝCH HOTELOCH JE ALARMUJÚCA, SLOVÁKOV ČAKÁ PREPÚŠŤANIE

Premiér Igor Matovič v stredu po rokovaní vlády zareagoval na výzvu slovami, že rokuje spoločne s ministrom dopravy a hospodárstva o možnostiach finančnej pomoci pre cestovný ruch. Peniaze podľa premiéra hotelierom poskytnuté budú, ale nie všetkým. Predstavitelia cestovného ruchu v júli spoločne s ďalšími profesijnými a zamestnávateľskými združeniami pripravili návrhy opatrení, ktoré majú znamenať efektívnu pomoc pre odvetvie cestovného ruchu.

Sprava: Prezident asociácie Historické hotely Slovenska Ján Svoboda, generálny manažér AHRS Marek Harbuľák a riaditeľ hotela Devín Tomáš Ondrčka počas zhromaždenia Asociácie hotelov a reštaurácií Slovenska(AHRS) pred Úradom vlády SR s cieľom poukázať na negatívne dopady prijatých opatrení v súvislosti so zamedzením šírenia ochorenia COVID-19 a prijatie okamžitej pomoci na podporu odvetvia cestovného ruchu.​

Týmito opatreniami sú – predlženie účinnosti tzv. prvej pomoci do konca kalendárneho roka a upravenie podmienok pre jej čerpanie, zníženie daňovej záťaže podnikov znížením sadzby dane z pridanej hodnoty na služby cestovného ruchu.

Zároveň aj naštartovanie dopytu po službách cestovného ruchu prostredníctvom existujúceho príspevku na rekreáciu, pričom štát refunduje príspevok zamestnávateľovi a vytvorenie nových kompenzačných schém pre podnikateľov v cestovnom ruchu na zníženie škôd z dôvodu zatvorenia či obmedzenia podnikania v cestovnom ruchu.

„Vláda SR v reakcii na koronakrízu prijala len rámcové opatrenia na pomoc podnikateľom a zamestnávateľom, pričom podmienky stanovené na ich čerpanie a využitie spôsobili, že značná časť podnikov cestovného ruchu nedokázala túto pomoc efektívne čerpať. Nástroje prvej pomoci nepovažujeme za dostatočné v boji s následkami koronakrízy. Musíme poukázať na fakt, že poskytovanie služieb cestovného ruchu bolo z dôvodu vydaných opatrení ÚVZ SR na takmer dva mesiace zakázané. Aj po otvorení prevádzok v mesiacoch máj a jún došlo k výraznému prepadu v tržbách,“ uviedli vo výzve premiérovi prevádzkovatelia slovenských hotelov a reštaurácií.

Zľava: Prezident asociácie Historické hotely Slovenska Ján Svoboda, generálny manažér AHRS Marek Harbuľák a riaditeľ hotela Devín Tomáš Ondrčka počas zhromaždenia Asociácie hotelov a reštaurácií Slovenska(AHRS) pred Úradom vlády SR s cieľom poukázať na negatívne dopady prijatých opatrení v súvislosti so zamedzením šírenia ochorenia COVID-19 a prijatie okamžitej pomoci na podporu odvetvia cestovného ruchu.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.