RADAČOVSKÝ: AFGANCI VNÍMAJÚ TALIBAN AKO NÁRODNOOSLOBODZOVACIE HNUTIE

Miroslav Radačovský: Podľa slov môjho priateľa Afganca (nepolitika) Taliban už nie je ten Taliban, čo bol. Taliban sa stal symbolom národnooslobodzovacieho boja Afgáncov proti okupantom, ich spojencom a domácim kolaborantom.

Foto TALIBAN
Dátum 18.08.2021

Veľmi dobre si pamätám na vojnu vo Vietname. Keby som bol v tom čase americkým občanom, bol by som posledný odvodový ročník, ktorý sa zúčastnil tejto nezmyselnej vojny. Pamätám si na celosvetové mierové hnutia, ktoré proti tejto vojne povstali. Išlo predovšetkým o mladých ľudí, športovcov, ako Cassius Clay alias Muhammad Ali, umelcov ako John Lennon, so svojou známou skladbou Imagine.

Pamätám si tiež na propagandu americkej administratívy, ktorá sústavne tvrdila, že prítomnosť jej vojsk vo Vietname je nevyhnutná, pretože keď odídu, nastane chaos, bratovražedná vojna, Vietnam ovládnu komunisti, odstránia všetkých „demokraticky“ zmýšľajúcich Vietnamcov a komunizmom ohrozia aj okolité krajiny, nastane úpadok a bieda. Veľmi dobre si pamätám chaotický ústup vojsk USA a ich kolaborantov, či už domácich alebo zahraničných zo Saigonu, teraz Hočiminovho mesta. Bolo to identické so súčasným odchodom okupačných síl, ich spojencov a kolaborantov z Afganistanu. 

 

Podľa slov môjho priateľa Afganca Taliban už nie je ten Taliban, čo bol. Taliban sa stal symbolom národnooslobodzovacieho boja Afgáncov proti okupantom, ich spojencom a domácim kolaborantom. Avšak nepredbiehajme situáciu, aj môj afgánsky priateľ, prírodovedec a nepolitik, použil pojem – javí sa, že súčasný Taliban je iný. Preberá moc v Afganistane bez boja, vyhlásil amnestiu, pre všetkých, ktorí spolupracovali s Američanmi dosadenou akože demokratickou vládou, zaviazalo sa chrániť všetky diplomatické rezidencie, vyzýva občanov, aby sa nebáli a neopúšťali Afganistan. Prehlásilo, že zachová všetky práva žien na ich spoločenský a politický život. Treba preto jednoducho vyčkať, ako sa situácia vyvinie. 

Nič také, ako vtedy predpokladala americká propaganda, sa po odchode vojsk USA z Vietnamu nestalo. Vietnamský národ sa zjednotil, juh so severom, nastal mier, prestalo zabíjanie, hospodárska obnova zničenej krajiny a spolupráca so susedmi a v súčasnosti aj s krajinami skoro celého sveta. Ba dokonca po skončení vietnamskej vojny, a o tom sa málo hovorí, Vietnam pomohol susednej Kambodži svojou vojenskou intervenciou zbaviť sa neľudského režimu Červených kmérov pod vedením diktátora Pol Pota. 

Hnutie Taliban bolo a vzniklo ako extrémna moslimská organizácia za podpory USA, Pakistanu, ale aj iných štátov sveta, proti vstupu vojsk vtedajšieho Sovietskeho zväzu na územie Afganistanu. Podľa slov môjho priateľa Afgánca, s ktorým som sa niekoľko rokov poznal na vysokoškolskom internáte, študentom prírodných vied, ktorý nie je politikom a s ktorým som nedávno telefonoval, aby som sa objektívne ako europoslanec dozvedel o situácii v Afganistane, tento mi povedal: „Javí sa, že Taliban už nie je ten Taliban, čo bol. Taliban sa stal symbolom národno-oslobodzovacieho boja Afgáncov proti okupantom, ich spojencom a domácim kolaborantom.“ Tiež povedal, nie je pravdou, aby afgánska armáda bola zle a neodborne pripravená tak, ako sa to snažia prezentovať bývalé okupačné vojská a ich spojenci. Je bojaschopná a profesionálne zdatná, pridala sa však bez boja na stranu Talibanu ako národno-oslobodzovacieho hnutia proti okupantom a ich spojencom.

Môj priateľ Afgánec asi má pravdu. Veď keď medveďa za niekoľko mesiacov naučíme jazdiť na motorke a slona stáť na hlave, tak by bolo čudné, aby sme za dvadsať rokov chlapov v Afganistane nenaučili bojovať. Veľmi mi to pripomína históriu slovenskej armády počas 2. svetovej vojny, keď vtedy fašistické Nemecko prinútilo Slovensko vyslať na východný front v boji proti vtedajšiemu Sovietskemu zväzu dve slovenské divízie, ktoré neskôr premiestnili do Talianska s tvrdením, že nie sú dostatočne vojensky pripravení na boj s boľševikmi a sú nespoľahliví. Tiež to nebola pravda a bola to len propaganda. Slovenskí chlapci ako vojaci boli vynikajúci. Problém bol v tom, že proti bratom Rusom nechceli bojovať. Masívne prechádzali na stranu Rusov a spolu s Červenou armádou bojovali proti fašizmu, ba dokonca proti fašizmu, pod nadvládou ktorého bol vtedajší Slovenský štát. Osvedčili sa ako skvelí bojovníci pri oslobodzovaní Kyjeva, v bojoch na Dukle, aj ako príslušníci 1. paradesantnej brigády, ktorá prišla na pomoc SNP, ktorého výročie, a verím, že bez vyvesenia čiernej vlajky zo strany niektorých poblúdilcov, označujúcich sa za „roduverných“ Slovákov, na niektorej z verejných budov. 

Avšak nepredbiehajme situáciu, aj môj afgánsky priateľ, prírodovedec a nepolitik, použil pojem – javí sa, že súčasný Taliban je iný. Preberá moc v Afganistane bez boja, vyhlásil amnestiu, pre všetkých, ktorí spolupracovali s Američanmi dosadenou akože demokratickou vládou, zaviazalo sa chrániť všetky diplomatické rezidencie, vyzýva občanov, aby sa nebáli a neopúšťali Afganistan. Prehlásilo, že zachová všetky práva žien na ich spoločenský a politický život. Treba preto jednoducho vyčkať, ako sa situácia vyvinie. Aj keď chápem, že mnohí, predovšetkým riaditeľ IVO G. Mesežnikov a jemu blízki politici a europoslanci nebudú so mnou súhlasiť, predsa len schvaľujem rozumný prístup Ruskej federácie k danej problematike. Podľa vyjadrenie ruskej diplomacie situácia v Afganistane je stabilizovaná, nebojuje sa, ruskí diplomati tam ostávajú, je potrebné vyčkať, ako bude Taliban v skutočnosti konať, ako sa vyvinie situácia a potom zaujať rozumné stanovisko. 

Javí sa však, že naše Ministerstvo zahraničných vecí ale ani pani prezidentka takýto rozumný postoj k danej problematike nemajú. Je mne ale aj každému jasné, že vo vzťahu k situácii v Afganistane opakujú len názory a vyhlásenia nešťastnej americkej administratívy a inak, pokiaľ bude pri moci súčasná vládna garnitúra, to už asi ani nebude. Na vnútornej politickej scéne však vyvstáva aj iné nebezpečenstvo. Politické subjekty strachu zneužívajúce čokoľvek a kedykoľvek na svoj osobný politický profit a preferencie za pomoci rôznych médií a rôznych verejne činných štváčov možno začnú strašiť občanov Slovenska prívalom azylantov z Afganistanu a tak ako vždy, bez konkrétneho medzinárodno-právne akceptovateľného riešenia. 

Táto politická Squadra Azzurra inak ako strašením ľudí pri získavaní politických bodov ani pôsobiť nevie. A to hovorím o politických subjektoch z celého politického spektra. Občania Slovenska však nie sú ovečky, prestanú sa báť a potom sa za toto strašenie niekto raz bude hanbiť. Alebo možno aj nehanbiť, niektorí politici sú totiž bez hanby. Vec treba riešiť s rozvahou a medzinárodne akceptovateľnou politikou. Netešme sa ani tak z toho, že z Afganistanu odišli americké okupačné vojská a ich satelity, ale tešme sa z toho, že v Afganistane zavládol mier. Afgánsky národ si to zaslúži. Buďme presvedčení v možnú rozumnú politiku USA a jeho vojská aj spolu so satelitmi opustia všetky nešťastné krajiny sveta a bude mier. Americký ľud, otcovia a matky mŕtvych amerických chlapcov si to zaslúžia tiež. Z obdobia socializmu sa mi páčia záverečné pozdravy na úradných dokumentoch. Zneli „Svetu mier!“. A tento pozdrav sa mi páči dodnes. Teda „Svetu mier!“.

(Autor JUDr. Miroslav Radačovský je europoslanec a predseda politickej strany Slovenský PATRIOT)

 

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.