RADAČOVSKÝ: NÁKUP SLOVENSKEJ PÔDY MAĎARMI BOL LEN POLITICKÝ ŤAH ORBÁNA

Miroslav Radačovský: "To, čo vystrájajú súčasní politici, vrátane Viktora Orbána, vo veci nákupu našej pôdy, sú len hry kvôli politickému profitu od občanov. Ak by som ja bol premiérom a stretol by som sa s Orbánom na moste, spájajúcom Slovensko a Maďarsko, tak by som sa na túto tému absolútne nebavil, a povedal, Viktor, netrieskajme hlúposti, nezavádzajme občanov, poď, dáme si hálászlé a pohár vína!" 

Foto Archív EP
Dátum 21.10.2021

Europoslanec a predseda strany Slovenský PATRIOT Miroslav Radačovský odpovedal magazínu Extra plus na otázku ohľadom nákupu poľnohospodárskej pôdy a nehnuteľností maďarskou vládou na území SR:

„Na problém nákupu poľnohospodárskej pôdy zo strany Maďarska, je potrebné pozerať a hodnotiť ho v troch rovinách - v politickej rovine, odbornej a v rovine odborných riešení. Pokiaľ sa týka politickej roviny, je nesporné, že v Maďarsku sa blížia voľby a ide o akýsi politický ťah Viktora Orbána. Na tento jeho politický ťah a získavanie politických bodov nabehli naši neskúsení a odborne nekompetentní predstavitelia vlády, a, samozrejme, k tomu sa okamžite pripojili ďalšie politické strany na Slovensku, ktorí to zneužívajú pre získavanie svojich politických preferencií.

Nacionalisti, ktorí sa tvária, že sú národniari, to okamžite spôsobom svojím vlastným začnú zneužívať strašením ľudí, že prídeme o časť Slovenska tak, ako zneužívajú metódu strachu pri získavaní politických bodov a preferencií v súvislostí s ochorením COVID-19. Žiaľbohu, k tomu sa okamžite pripojili aj tzv. ľavičiari, pretože neverím alebo skôr verím, že by v ich radoch neboli skutoční odborníci, rozumejúci sa do vlastníctva pôdy a jeho možného prevodu či už vo forme kúpy, predaja, a pod. na iné subjekty. A teraz, prosím, neurazte sa, ja mám Extra plus rád, ale je to aj tzv. dobre čitateľná téma pre rôzne denníky, jednoducho preto, že má to taký bombastický nádych. Ja som v princípe odporcom zneužívania strachu a odbornej nevedomosti občanov na získavanie politických preferencií a preto zaujmem stanovisko skôr odborné. 

Každý centimeter pôdy na Slovensku má svojho vlastníka alebo správcu v prípade neznámeho vlastníka, ktorý je vedený na príslušnej správe katastra v liste vlastníctva alebo ešte aj vo výpise z pozemkovej knihy v prípade nehnuteľností, kde nedošlo k prevodu do r. 1964. Akýkoľvek prevod a pohyb akejkoľvek nehnuteľnosti, medzi ktoré patrí aj poľnohospodárska pôda a lesný pozemkový fond, podlieha na základe návrhu rozhodnutiu správy katastra a až rozhodnutím správy katastra môže dôjsť k prevodu vlastníctva alebo užívacieho práva k takejto nehnuteľnosti.

Teda poľnohospodárska pôda alebo skôr odborne povedané orná pôda, trvalý trávnatý porast, zastavané pozemky, lesný pozemok, patrí buď do vlastníctva štátu, pokiaľ sa týka neznámych vlastníkov do správy štátu, do vlastníctva právnických osôb (sro, akciové spoločnosti, poľnohospodárske družstvá, pozemkové spoločenstvá, cirkvi a pod.). 

Pokiaľ sa týka pôdneho fondu vo vlastníctve štátu, teda Slovenskej republiky alebo v jeho správe, je absolútne vylúčené, aby SR odpredávala alebo iným spôsobom prevádzala územie SR cudziemu štátu. Čiže o tom sa vôbec nemá zmysel baviť. 

Pokiaľ sa týka pôdneho fondu vo vlastníctve právnických osôb, ktoré sú evidované ako subjekty v Obchodnom registri súdov, podmienky tam stanovené takmer vylučujú možnosť, aby sa pôdny fond, ktorý tvorí ich imanie, prevádzal do zahraničia. 

Za takejto situácie ostávajú nám tu fyzické osoby, ktoré môžu mať vo vlastníctve nehnuteľnosti na území SR.

Je nepredstaviteľné, vzhľadom na povahu a charakter vlastníctva, zakotvený v Ústave SR, aby fyzická osoba nemohla predať svoj majetok, a teda prípadne aj poľnohospodársku pôdu, tomu, komu uzná za vhodné, resp. pokiaľ to bude pre ňu výhodné. Svoje vlastníctvo môže previesť, teda predať, darovať alebo dať do nájmu, Američanovi, Rusovi, Kanaďanovi, Nemcovi a teda aj Maďarovi. Je to absolútne bežná vec, veď napr. občania SR skúpili a kupujú rodinné domy aj s priľahlými záhradami v maďarskej Rajke, prípadne v blízkom Rakúsku, dokonca odtiaľ dochádzajú do práce na Slovensko, a neviem o tom, aby sa Maďarsko alebo Rakúsko cítilo byť ohrozené. 

Pripúšťam, teoreticky, že by mohla nastať situácia, ale to len fakt teoreticky, aby sa fyzická osoba, vlastniaca poľnohospodársku pôdu na Slovensku, rozhodla ju predať maďarskému štátu, teda Maďarskej republike. Takýto prevod by nikdy správa katastra neschválila, pretože by bola ohrozená územná celistvosť SR. Za takejto situácie je absolútne zbytočné rozprávať o probléme možného ohrozenia slovenskej územnej celistvosti a to, čo vystrájajú súčasní politici, vrátane p. Orbána, sú len politické hry kvôli politickému profitu a kvôli popularite od občanov. 

A teraz trošku megalomansky poviem, pokiaľ ja by som bol predsedom vlády a stretol by som sa s p. Orbánom na moste, spájajúcom Slovensko a Maďarsko, tak by som sa na túto tému absolútne nebavil, len by som mu jednoducho povedal, Viktor, netrieskajme hlúposti, nezavádzajme občanov, poď, dáme si hálászlé a pohár vína. Ale odbornosť a skúsenosti sa na Slovensku nenosia a preto sa radšej odborníci a skúsení ľudia blokujú, mediálne nezverejňujú, prípadne nálepkujú“, uzavrel svoje vyjadrenie pre Extra plus Miroslav Radačovský.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.