REZORT ŠKOLSTVA NEUVAŽUJE O REGULÁCII DOMÁCICH ÚLOH

Rezort školstva v súčasnosti neuvažuje o zvýšení miery regulácie v oblasti domácich úloh. Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR pripomenulo, že problematiku domácich úloh neupravuje ani štátny vzdelávací program, ani žiadny legislatívny dokument. 

Foto SITA/Milan Illík
Dátum 05.02.2024

Rezort školstva v súčasnosti neuvažuje o zvýšení miery regulácie v oblasti domácich úloh. Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže (MŠVVaM) SR pripomenulo, že problematiku domácich úloh neupravuje ani štátny vzdelávací program, ani žiadny legislatívny dokument.

„Je na rozhodnutí školy, podľa jej podmienok a ďalších okolností, či domáce úlohy zadáva alebo nezadáva," uviedol rezort vo vyjadrení pre agentúru SITA. Podotkol ale, že školy môžu zadávanie domácich úloh upraviť v rámci svojich školských vzdelávacích programov. MŠVVaM SR dodalo, že podľa legislatívy je „výber a uplatňovanie pedagogických metód, foriem a didaktických prostriedkov právom pedagogického zamestnanca".

To, že nemieni väčšmi regulovať oblasť domácich úloh, rezort zdôvodnil i tým, že podľa viacerých medzinárodných štúdií a poznatkov je vyššia miera autonómie učiteľov a škôl prospešná pre vyššiu kvalitu vzdelávania. V susednom Poľsku napríklad plánujú od apríla zakázať na základných školách domáce úlohy.

Z medializovaných informácií vyplýva, že zákaz by sa neskôr mohol rozšíriť aj na stredné školy. Šéfka poľského rezortu školstva Barbara Nowacká už pred vianočnými sviatkami apelovala na učiteľstvo, aby žiakom nedávalo domáce úlohy na prázdniny, je toho názoru, že deti by mali počas víkendov oddychovať, nie venovať sa úlohám.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.