ROTH NEVEĎALOVÁ: JE KONIEC POPLATKOM ZA OKAMŽITÚ BANKOVÚ PLATBU

Okamžité platby už nebudú môcť byť v EÚ spoplatené vyšším poplatkom ako bežné transakcie, musia byť zrealizované do 10 sekúnd a banky budú musieť aj skontrolovať, či je to naozaj účet skutočného príjemcu. Bude sa to týkať nielen eurozóny, ale aj krajín únie, ktoré používajú iné meny. 

Foto FB KATARÍNY ROTH NEVEĎALOVEJ
Dátum 06.02.2024

Poznáte ten pocit, keď zabudnete niečo zaplatiť a potrebujete, aby to odišlo z Vášho účtu čo najskôr. Alebo chcete zaplatiť kaderníkovi prevodom na účet, lebo nemáte pri sebe hotovosť. Alebo si spoločne kupujete s kolegami obed a posielate si peniaze na účet… Nuž, vo väčšine prípadov, ak si nepriplatíte za tzv. okamžitú platbu, aby to odišlo hneď, príjemca na platbu čaká aj niekoľko dní.

Sú to však Vaše peniaze. A banky si takýmto pozdržiavaním platieb dočasne "ukoristia" na obchodovanie na trhoch Vaše peniaze, čo im prinesie ročný zisk okolo 1,8 miliardy Eur. Niektoré dokonca ani okamžité platby neponúkajú, alebo sú naozaj drahé. Tomu však už bude koniec. Okamžité platby už nebudú môcť byť v EÚ spoplatené vyšším poplatkom ako bežné transakcie, musia byť zrealizované do 10 sekúnd a banky budú musieť aj skontrolovať, či je to naozaj účet skutočného príjemcu.

Bude sa to týkať nielen eurozóny, ale aj krajín únie, ktoré používajú iné meny. Okrem toho, že takto šetríme naše peniaze, odoberáme bankám zisky a takisto veríme, že prestanú občania používať rôzne aplikácie a banky tretích krajín, ktoré sa špecializujú práve na takéto typy transakcií. Ako som zdôraznila aj vo svojom vystúpení - týmto nenahrádzame právo na hotovosť, pomáhame tým, ktorí platia cez účet a hotovosti sa to nijako netýka.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.