ROZPORUPLNÉ NÁZORY NA ZÁSAH POLICAJTOV VO VRÚTKACH

Odborník z texaskej univerzity Joh Maskaly považuje rozhodnutie policajtov zastreliť útočníka za správne, zároveň však poukázal na taktické chyby.

Foto TASR
Dátum 18.06.2020

Zásah policajtov proti útočníkovi s nožom vo Vrútkach vyvolal neutíchajúcu diskusiu. Táto téma je dnes veľmi aktuálna aj v Spojených štátoch, ktorými zmietajú protesty proti policajnej brutalite.

Zákony v USA sú v porovnaní so Slovenskom odlišné, no základné prvky taktiky počas stretu s ozbrojeným útočníkom sa v zásade nelíšia naprieč policajnými zbormi väčšiny krajín sveta.

Odborník z texaskej univerzity Joh Maskaly považuje rozhodnutie policajtov zastreliť útočníka za správne, zároveň však poukázal na taktické chyby.

„Vzhľadom na to, že útočil ozbrojený muž, vyzerá rozhodnutie príslušníkov správne. V Spojených štátoch sa musia naplniť viaceré podmienky predtým, ako polícia použije smrtiacu silu (príležitosť, schopnosť, blízke nebezpečenstvo a zabránenie niečomu). V tomto prípade sa naplnili všetky tieto podmienky, pretože muž útočil na policajtov ozbrojený," hovorí Maskaly.


Spochybňovať kroky policajtov, bez toho, aby videl zábery z kamery na tele policajta, je podľa neho ťažké.

„Došlo k istým taktickým chybám, ktoré urobili obaja, čo viedlo k tomu, že sa zranili. Konkrétne, policajti si musia byť istí, že sa nedostali navzájom do palebného poľa, alebo že nestrieľajú, keď v ňom je niekto iný. Toto bolo ťažké vzhľadom na danú situáciu a na to, že okolnosti sa menili rýchlo, ale je to niečo, čomu by sa mali vyhnúť. Pravdepodobne budú potrebovať ďalší výcvik," myslí si kriminológ.

Maskaly hovorí, že podľa tréningových postupov v USA, môže policajt strieľať na útočníka, ktorý je od neho vzdialený 6 metrov. Práve pre túto vzdialenosť je navrhnutý aj dostrel taserov.

„To je vzdialenosť, ktorá vám dáva čas reagovať a predísť zraneniu. Nemusíte strieľať z pištole, ale dočasne útočníka vyradíte z tejto vzdialenosti," vysvetlil kriminológ.

Na sociálnych sieťach sa v komentároch často riešilo, prečo zasahujúci policajti nestrieľali do nôh útočníka. Podľa Makalyho existuje viacero dôvodov, prečo je vhodnejšie zamerať sa na trup agresora.


„Po prvé, policajti majú málo času, aby presne trafili cieľ, na ktorý mieria v situácii, keď musia použiť smrtiacu silu. Fyzické zmeny, ku ktorým dochádza vo vašom tele, sú ohromné, a aj vykonať jednoduché veci je dosť ťažké. Po druhé, nechcete trafiť neželaný cieľ. Keď mierite na najväčšiu časť tela (teda na trup), je najväčšia pravdepodobnosť, že trafíte danú osobu. Po tretie, keď vystrelíte niekoľko rán, chcete mať istotu, že nedôjde k priestrelu a guľka nezabije aj niekoho iného, koho zabiť nechcete," vysvetlil odborník a dodal: „Z môjho pohľadu by to v USA bola legálne oprávnená streľba. Niektoré veci, ktoré sa odohrali, by viedli k disciplinárnemu opatreniu pre príslušníkov za taktický prístup, ale zrejme by to bola len otázka výcviku,"

Video nie je vhodné pre slabšie povahy

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.