RUSI: NIE JE PRAVDA, ŽE ZÁPADNÍ LÍDRI NIKDY NESĽUBOVALI NEROZŠÍRENIE NATO NA VÝCHOD!

John Major, niekdajší premiér Veľkej Británie vyhlásil: Nepredpokladám, že by sa východoeurópske krajiny v súčasnosti alebo v budúcnosti mohli stať členmi NATO. (Informácia ministra obrany ZSSR D. T.Jazova M. S. Gorbačovovi o rozhovore s premiérom Veľkej Británie Johnom Majorom 06.03.1991.)

Foto SITA/AP
Dátum 12.01.2022

V súvislosti s čoraz častejšími publikáciami v médiách, ktoré tvrdia, že západní lídri nikdy nesľubovali nerozšírenie NATO na Východ, zástupcovia Veľvyslanectva Ruskej federácie v SR vydali komentár, v ktorom priamo citujú z odtajnených záznamov rozhovorov predstaviteľov sovietskeho vedenia s ministrom zahraničných vecí USA Jamesom Bakerom, nemeckým kancelárom Helmutom Kohlom, predsedom vlády Veľkej Británie Johnom Majorom, ministrom zahraničných vecí Veľkej Británie Douglasom Hurdom a francúzskym prezidentom Françoisom Mitterrandom. Citáty pochádzajú z knihy niekdajšieho predsedu vlády Ruskej federácie Jevgenija M. Primakova - Stretnutia na križovatkách:

GENERÁL VESTENICKÝ: RUSKO JE MIERONOSNÝ PRVOK SVETOVEJ CIVILIZÁCIE

 

Generál Emil Vestenický, podpredseda PSN: USA zneužívajú NATO na svoje ciele proti Rusku. Keby sa Rusko podvolilo americkým záujmom a odsúdilo tak na otroctvo seba i celý svet, USA aj s celým blokom NATO by sa prestali oň zaujímať. Také je dnešné NATO, ohrozuje tých čo odmietajú americkú svetovládu.

James Baker, bývalý minister zahraničných vecí USA: NATO je mechanizmom, ktorý zabezpečuje prítomnosť USA v Európe. V prípade likvidácie NATO by už taký mechanizmus prítomnosti USA v Európe neexistoval. Chápeme, že nielen pre Sovietsky zväz, ale aj pre iné európske krajiny je dôležité mať záruku, že ak si v rámci NATO USA zachovajú svoju prítomnosť v Nemecku, tak sa jurisdikcia alebo vojenská prítomnosť NATO nerozšíri smerom na Východ ani o jeden cól.
Nazdávame sa, že konzultácie a rokovania v rámci mechanizmu „dva plus štyri“ poskytnú záruku, že zjednotenie Nemecka nebude viesť k rozširovaniu vojenskej organizácie NATO na Východ.
(Záznam rozhovoru M. S. Gorbačova s ministrom zahraničia J. Bakerom 09.02.1990.)” 

Helmut Kohl, bývalý kancelár Nemeckej spolkovej republiky: Nazdávame sa, že NATO nesmie rozširovať sféru svojej pôsobnosti. V tejto otázke treba nájsť rozumné riešenie. Dobre chápem bezpečnostné záujmy Sovietskeho zväzu a uvedomujem si, že vy, pán generálny tajomník, a sovietske vedenie zrozumiteľne vysvetlíte občanom ZSSR, o čo tu ide. Jedna vec je, keď sa rozprávame my, a iná, keď hovorí prostý ľud. On má v živej pamäti osud svojich otcov a bratov.
(Záznam rozhovoru Michaila S. Gorbačova s federálnym kancelárom Helmutom Kohlom 10.02.1990.)

John Major, premiér Veľkej Británie vyhlásil: Nepredpokladám, že by sa východoeurópske krajiny v súčasnosti alebo v budúcnosti mohli stať členmi NATO.
(Informácia ministra obrany ZSSR D. T.Jazova M. S. Gorbačovovi o rozhovore s premiérom Veľkej Británie Johnom Majorom 06.03.1991.)

Douglas Hurd, minister zahraničných vecí Veľkej Británie vyhlásil, že NATO neplánuje pripojenie krajín východnej a strednej Európy k Severoatlantickej zmluve v takej či onakej forme.”
(Informácia ministra zahraničných vecí ZSSR A. A. Bessmertnycha o záveroch pracovnej návštevy ministra zahraničných vecí Veľkej Británie Douglasa Hurda v ZSSR 26.03.1991.)

François Mitterrand, bývalý prezident Francúzska: Je tu ešte jeden dôvod. Každý zo spomínaných štátov (išlo o bývalých členov Varšavskej zmluvy – pozn. J. Primakova) sa bude snažiť zaistiť svoju bezpečnosť uzavretím separátnej zmluvy. S kým? Je jasné, že s NATO. Lenže taká perspektíva v prípade ZSSR neprichádza do úvahy. Toto vzbudí u Sovietskeho zväzu pocit izolácie alebo až obkľúčenia. Som presvedčený, že takáto cesta by pre Európu nebola správna.
(Záznam rozhovoru M. S. Gorbačova s francúzskym prezidentom F. Mitterandom 06.05.1991.)

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.