ŠAJGALÍK: ÚROVEŇ VZDELANIA NA UNIVERZITÁCH RAPÍDNE KLESÁ

Počet študentov študujúcich vedecké disciplíny orientujúce sa na tvrdé vedy rapídne klesá. Aby sa dostalo viac študentov na prírodovedné a technické univerzity, často sa nepožadujú vstupné pohovory z matematiky a je prijatý každý. To sa vždy odrazí na úrovni vzdelávania univerzít, uviedol to predseda Slovenskej akadémie vied Pavol Šajgalík.

Foto SITA/Milan Illík
Dátum 14.01.2024

Počet študentov študujúcich vedecké disciplíny orientujúce sa na "tvrdé vedy" rapídne klesá. V priebehu posledných 30 až 40 rokov sa udomácnilo presvedčenie, že matematika, fyzika a chémia sú príliš náročné. Aby sa dostalo viac študentov na prírodovedné a technické univerzity, často sa nepožadujú vstupné pohovory z matematiky a je prijatý každý.

To sa vždy odrazí na úrovni vzdelávania univerzít. V rozhovore pre TASR to uviedol predseda Slovenskej akadémie vied (SAV) Pavol Šajgalík. V dôsledku nutnosti motivovať nadaných ľudí na náročné štúdium takéhoto zamerania je na vysokých školách (VŠ) technického či prírodovedného smeru na západ od slovenských hraníc štandardom, že veľké firmy ponúkajú štipendiá pre doktorandov, ktorí riešia problémy danej firmy.

"U nás je stále priepasť medzi súkromným sektorom a univerzitami," skonštatoval. Jedným z dôvodov podľa jeho slov môže byť zahraničná dominancia firiem v slovenskom priemysle. Tie nemajú príliš veľký záujem o slovenské univerzity. Ako uviedol Šajgalík, spolupráca s univerzitami a ústavmi akadémie je vážny problém aj pre menšie firmy, ktoré sú slovenské a majú o takúto spoluprácu záujem.

"Nemáme vytvorenú schému podpory spolupráce," avizoval. Priblížil, že napríklad v Českej republike existuje technologická agentúra, kde firma spolu s VŠ podá projekt na konkrétny výrobok alebo technológiu a štát do toho prispeje svojím kapitálom.

"Tá firma sa musí podieľať nejakou sumou podľa svojej veľkosti, podľa svojho obratu. Ale štát prispieva dosť podstatnou mierou, aby firmu bol schopný posunúť ďalej," dodal predseda SAV s tým, že na Slovensku takáto schéma chýba a spolupráca je založená iba na priateľských vzťahoch.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.