SIBÍR OPÄŤ NIČIA LESNÉ POŽIARE

Lesné požiare na Sibíri sa nedarí zastaviť. Plamene zničili už najmenej milión hektárov lesa. V oblasti je netypicky horúce počasie, čo rozširovaniu plameňov značne pomáha

Foto AP
Dátum 04.07.2020

Lesné požiare na Sibíri sa nedarí zastaviť. Plamene zničili už najmenej milión hektárov lesa. V oblasti je netypicky horúce počasie, čo rozširovaniu plameňov značne pomáha. V severných oblastiach Ruska horí vyše 70 lesných požiarov. Mnohé z nich likvidujú hasiči, ale väčšina sa šíri nekontrolovateľne. Každý jeden zasiahol niekoľko tisíc hektárov lesných porastov.

Požiarmi je najviac postihnutý Čukotský polostrov na ruskom Ďalekom východe, kde aktuálne vyčíňa niekoľko požiarov. Dym už cítia aj v meste Jakutsk, ktoré je od epicentra požiarov vzdialené asi 400 kilometrov.Mnohé požiare však hasiči nelikvidujú, pretože sa k nim nedá dostať alebo priamo neohrozujú obydlia. Za tento postoj kritizujú ruskú vládu ochrancovia prírody. Iné krajiny sa takmer vždy snažia požiare likvidovať pomocou lietadiel či vrtuľníkov.

Ruskí hasiči tiež trpia nedostatkom financií. Odborníci sa obávajú, že sa zopakuje situácia z minulého roka, keď ani vtedy hasiči väčšinu požiarov nelikvidovali. Ruská Sibír a Ďaleký východ je riedko osídlený a požiare priamo neohrozujú mestá či dediny. Dym z nich sa však dostane ďaleko a potom škodí obyvateľstvu.

PRÁVE STE DOČÍTALI ODOMKNUTÝ ČLÁNOK:

 

Ak sa Vám článok páčil a máte naďalej záujem čítať pravdivé a nezávislé texty staňte sa naším predplatiteľom a získajte množstvo výhod:

 

https://www.extraplus.sk/extraplus/predplatne

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.