SLOVAN JE SKLAMANÝ, KVÔLI KORONAVÍRUSU NEPUSTILI HRÁČOV NA IHRISKO

Úrady Faerských ostrovov nepovolili Slovanu nastúpiť v čase plánovaného výkopu pre prípady koronavírusu v ich výprave. Označujú to za škandál a pripravujú obrovskú sťažnosť. 

Foto sita/martin havran
Dátum 22.08.2020

Generálny riaditeľ slovenského futbalového klubu ŠK Slovan Bratislava Ivan Kmotrík ml. tesne po prílete výpravy "belasých" z Faerských ostrovov vyjadril obrovské sklamanie zo zrušenia zápasu s domácim KÍ Klaksvík. Európska futbalová únia (UEFA) oficiálne zrušila piatkové stretnutie 1. predkola Ligy majstrov 2020/2021, v ktorom mal Slovan hrať na pôde súpera. Domáce úrady hosťom nepovolili nastúpiť v čase plánovaného výkopu (18.00 SELČ) pre prípady koronavírusu v ich výprave. Nemohli sa dostaviť štadión, pretože by tým porušili karanténu v krajine.

Generálny riaditeľ úradujúceho majstra SR to označil za škandál. "Som plný negatívnych emócií. Je to pre mňa nepochopiteľné, čo sa môže stať na takejto úrovni v takejto dobe. Cítim sa bezmocný a to, čo nám spravili na Faerských ostrovoch, je škandál. Malo by sa rozhodovať na ihrisku, malo by ísť o fair play a toto sa nestalo. Z druhej strany prišlo k viacerým pochybeniam a procesy boli aplikované nezmyselne. Aplikovali dve rôzne rozhodnutia na jednej skupine, hráčov a realizačný tím dáme do 14-dňovej karanténe a ostatní tam nemusia. Postupovali účelovo. Paradoxne, boli v karanténe len tí, ktorí mohli zasiahnuť do zápasu, a tým nám bolo znemožnené na zápas nastúpiť. Vnímam to ako diskrimináciu a naše poškodenie," povedal Kmotrík ml. médiám.

Domáci hráči sa už takmer hodinu pred chystaným začiatkom rozcvičovali priamo na trávniku, miestny kanál vysielal predzápasové televízne štúdio s viacerými hosťami. Absentoval však súper, ktorý mal podľa medializovaných správ koronavírusový prípad aj vo svojej náhradnej výprave. Na stránke uefa.com pritom svietili zostavy oboch mužstiev. "Nedostali sme povolenie, inak by nás mohla zatknúť polícia za porušenie karantény," uviedol športový riaditeľ "belasých" Richard Trutz pre RTVS. Na štadióne bol delegát UEFA, na ktorej ďalšie kroky vrátane prípadnej kontumácie v neprospech Slovana sa stále čakalo. V piatok neskoro večer sa na webe UEFA objavila informácia, že postúpiť by mal domáci tím. "Od rána sme čakali na retest Mareka Riga, ktorý bol pozitívne testovaný v druhej skupine. Mali sme výsledok dostať o 11.30, dostali sme ho o 14.30. Nevedeli sme, či hráme, alebo nehráme. Vyvíjali sme maximálne úsilie, posielali sme žiadosť, aby na základe reálnych skutočností boli vyňatí z karantény hráči, ktorí s nakazeným neprišli do kontaktu. Splnili sme všetky normy a dali sme si extrémne záležať. Ale stalo sa to opäť a na základe toho nás vylúčili zo súťaže. Ak je naozaj pravda, že zápas je skontumovaný, čo je pre mňa nová informácia, keďže som len teraz vystúpil z lietadla, určite sa odvoláme a budeme bojovať. Som zvedavý, ako sa UEFA k tomu postaví. Lebo my sme už v piatok ráno, ešte pred poradou s delegátom podali oficiálny protest na kroky, ktoré boli vykonané zo strany faerských úradov. Som sklamaný, znechutený a neviem, ako ďalej, je to nevídané," opísal piatkové udalosti Kmotrík ml.

Nechcel sa púšťať do špekulácií, či domáci klub vyvíjal úsilie o znemožnenie konania duelu: "K tomu sa vyjadruje len ťažko. Nechcem tiež spochybňovať testy, ktoré vykonali na Farských ostrovoch. Chcem som len, aby mohli nastúpiť tí, ktorí boli negatívni. My sme tam mali v konečnom dôsledku vyše 30 hráčov, ktorí mali negatívne testy aj na Slovensku, aj na Faerských ostrovoch. Nastúpiť sme nemohli len kvôli lokálnemu administratívnemu pracovníkovi, ktorý nám určil karanténu. Pričom to rozdelil a určil, kto musí a kto nemusí ísť do karantény."

Generálny riaditeľ tiež vyjadril presvedčenie, že Slovan urobil maximum, aby sa zápas hral: "Ako klub sme urobili maximum, čo bolo v našich silách, aby sme mohli nastúpiť. Nepozerali sme na to, koľko to bude v danej chvíli stáť. Našou povinnosťou bolo urobiť všetko pre to, aby sme na zápas mohli nastúpiť. Boli sme presvedčení, že to zvládneme aj s druhým mužstvom. Budeme bojovať právnou cestou. Uvidíme, ako UEFA zareaguje na našu trojstranovú sťažnosť, v ktorej sme zhrnuli reálne pochybenia domácej strany."

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.