SLOVENSKO MÁ NADPRIEMERNÝ POČET POLICAJTOV, DÔVERA V NICH JE VŠAK NÍZKA

V slovenskom policajnom zbore pracuje takmer 22-tisíc príslušníkov.

Foto TASR
Dátum 26.10.2020

BRATISLAVA 26. októbra (SITA/extraplus.sk) - Slovensko má na 100-tisíc obyvateľov viac policajtov ako krajiny V3 (ČR, Maďarsko, Poľsko), konkrétne o 14 percent a tiež viac ako EÚ15 (staré členské štáty Európskej únie), konkrétne o 21 percent. Konštatuje to vládou schválený Návrh rozpočtu verejnej správy na roky 2021 až 2023. „V slovenskom policajnom zbore pracuje takmer 22-tisíc príslušníkov. Medzinárodne nadpriemerný počet príslušníkov policajného zboru zvyšuje výdavky spojené s jeho činnosťou, oproti krajinám V3 sú vyššie o 10 percent,“ konštatuje dokument.

Na druhej strane, napriek vyšším výdavkom je podľa dokumentu nedôvera v políciu najväčšia spomedzi krajín EÚ. „V rámci EÚ15 polícii nedôveruje v priemere 20 percent obyvateľov, v rámci V3 je priemer 35 percent. Na Slovensku nedôveruje polícii až 55 percent obyvateľov,“ uvádza sa v materiáli. Problematický je podľa dokumentu aj vývoj nedôvery v políciu, ktorá, na rozdiel od krajín V3, na Slovensku neklesá. „V krajinách V3 je pozitívny vývoj zjavný, v Českej republike klesla nedôvera o 15 percentuálnych bodov od roku 2014,“ konštatuje dokument.

Materiál ďalej uvádza, že Slovensko je na globálne pomery bezpečnou krajinou, pričom v rokoch 2014 až 2018 malo na 100-tisíc obyvateľov v priemere 1,2 vraždy. „Je však v horšej polovici krajín EÚ28 (celá únia), má viac vrážd oproti priemeru V3 (0,8), ako aj priemeru EÚ15 (1,0),“ uvádza sa v materiáli s tým, že údaje o vraždách sú bežným ukazovateľom medzinárodného hodnotenia zločinnosti, keďže sú ľahšie identifikovateľné oproti iným zločinom (napríklad domáce násilie) a podobne definované v rôznych právnych systémoch. Dokument tiež konštatuje, že objasnenosť trestných činov v SR stúpa, medzinárodné porovnanie komplikuje rôzna metodika.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.