SLUŠNOSŤ JE ZÁKLADOM POLITIKY

Nadežda Babiaková: Vo voľbách budem jednoznačne podporovať skutočnú zmenu, a tou je doktor Adrian Polóny

Foto NADEŽDA BABIAKOVÁ
Dátum 04.10.2022

Hoci sa to u žien neuvádza, nemá problém uviesť svoj rok narodenia – 1954. Nadežda Babiaková pochádza z Banskej Štiavnice, kde si založila rodinu a vychovala svoje deti. Je úzko spätá so svojím mestom a má veľmi rada ľudí, ktorí v ňom žijú. Dokonca si dovolí povedať, že deväťdesiat percent obyvateľov pozná. Prežíva s nimi ich radosti, starosti i bôle. Študovala na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre, ale, ako hovorí, jej najväčšou školou bola celoživotná práca vo verejnej sfére, ktorej sa venuje od roku 1977. Nie je členkou žiadnej politickej strany. Celý svoj profesijný život venovala práci vo verejnej správe a najmä Banskej Štiavnici. Zastávala post prednostky mestského úradu pod vedením dlhoročného primátora Banskej Štiavnice Mariána Lichnera, s ktorým sa jej výborne spolupracovalo. Vždy dokázala skĺbiť prácu i domácnosť. Keď nastupovala do komunálnej politiky, tak sa rozhodovalo, či Banská Štiavnica padne, alebo z nej bude životaschopné mesto. „Podstatné je, že aj po roku 1989, keď sa zrušili podniky a závody a mesto stratilo mnoho pracovných miest, to Banská Štiavnica ustála a žije plnohodnotným životom. Mesto kedysi upadalo, po tridsiatich rokoch však patrí medzi skvosty Slovenska nielen z hľadiska histórie, ale aj urbanizmu a architektúry.“ Hoci nikdy nemala ambíciu byť primátorkou, nakoniec sa o tento post rozhodla po prvý raz zabojovať v roku 2010, pretože chcela nadviazať na prácu svojho predchodcu Mariána Lichnera. Dnes ide svoj post obhájiť už po štvrtý raz. Nie je zástancom špinavej politiky, je za politiku slušnosti, nikoho nebude ani haniť, ani opľúvať. „Slušnosť je základom politiky, ja sa potrebujem s ľuďmi na ulici porozprávať aj potom, keď raz primátorkou nebudem,“ hovorí Nadežda Babiaková. Toto mesto je ochotná previesť aj nadchádzajúcim neistým obdobím. Odmieta zaťažovať ľudí novými daňami a poplatkami. „Bude to ťažké – ľudsky aj ekonomicky, ale ľudia žijúci v Banskej Štiavnici sú pre mňa na prvom mieste, veľakrát aj za cenu osobného života.“

Neznesie krivdu

Stretnutie s primátorkou je nezabudnuteľné. Vyžaruje z nej pokoj, elegancia a neskutočné dobro. Pri šálke dobrej kávy začneme rozprávanie o tom, čo sa mestu podarilo a na čo sa Banskoštiavničania môžu tešiť. Nadežda Babiaková hovorí, že štvorročné volebné obdobie je pre jedného primátora či starostu málo, pretože dosť dlhý čas trvá, kým sa vôbec zorientuje v úrade, navyše nie všetky vízie, ktoré si napíše do predvolebných sľubov, sa dajú zrealizovať.

Nedá mi, aby sme sa nedotkli aj zvýšeného počtu pracovníkov na BBSK. Cez rôzne agentúry povytvárali pracovné miesta a zvýšili počet zamestnancov, veď z tohto sa už musí normálnemu človeku zastaviť myslenie. A nakoniec, zvolili sme si Jána Luntera. Teraz sa pýtam, on riadil úrad BBSK, alebo Ondrej Lunter?

Primátorka však dokázala už tri razy obhájiť svoj post a za dvanásť rokov Banská Štiavnica doslova prekvitá. Podarilo sa im zrekonštruovať mimoriadne problematické objekty, upraviť verejné priestranstvá, vybudovať nové parkoviská, atletický štadión, zdigitalizovať kino, pripravený je projekt na úpravu vnútroblokov na sídlisku Drieňová, kde žije prevažná časť obyvateľov mesta. Rekonštruujú aj radnicu či kaplnku. Podarilo sa im zmodernizovať školy i odpadové hospodárstvo. Veľkú pozornosť venujú aj sociálnej oblasti. Za ostatné dva roky však mesto nepoznačila len pandémia, ale aj rozhodnutie vlády o presťahovaní Slovenského vodohospodárskeho podniku, š. p., do Bratislavy. Hoci je primátorka Nadežda Babiaková kultivovaná dáma, pri tomto probléme ukázala svoju bojovnosť. Ostro protestovala proti tomuto centralistickému kroku Budajovho ministerstva. „Je to jeden z najhorších krokov, aké MŽP SR mohlo urobiť, veď všetci nemôžeme žiť v Bratislave. Všetky inštitúcie nemôžu byť len v hlavnom meste. Tu tiež žijú ľudia. Na kvalitný život majú nárok všetci občania tejto republiky, nielen obyvatelia Bratislavy,“ hovorí so zármutkom v hlase primátorka.

Lokalita UNESCO

Jedným dychom dodáva, že Banská Štiavnica je ako jediné mesto zapísané v zozname UNESCO a štát je povinný tieto lokality UNESCO chrániť, a nie sa nimi len chváliť. Pandémia zastavila život aj v Banskej Štiavnici, no vďaka primátorke a ľuďom, ktorí v meste žijú i podnikajú, to ustáli. Dnes sa tešia, že po uvoľnení opatrení je Banská Štiavnica doslova preplnená a po strádaní prišlo zadosťučinenie. Podarilo sa im opätovne naštartovať cestovný ruch a obnoviť kultúrne podujatia, ktorými mesto láka množstvo domácich i zahraničných turistov. Banská Štiavnica má pevné miesto i na medzinárodnom piedestáli, stala sa lídrom medzinárodného projektu UNESCO – podzemná Európa. Samozrejme, ako každého primátora či starostu aj Nadeždu Babiakovú trápi nekomunikácia vlády s predstaviteľmi miest a obcí. „Primátori a starostovia zastupujú množstvo ľudí a to sú partneri pre život, lebo oni najlepšie vedia, ako žijú ľudia v každej jednej obci a meste, čo potrebujú, aká je situácia v zdravotníctve alebo školstve. Dôležitá je komunikácia zdola nahor, a to si táto vláda neuvedomuje.“ Problémom však je aj regionálna vláda v rámci Banskobystrického samosprávneho kraja. Nadežda Babiaková zažila štyroch predsedov VÚC. Pozitívne hodnotí kultivovanosť a pracovitosť prvého predsedu BBSK Milana Marčoka, ktorý úrad vybudoval a žil problémami kraja. Vladimíra Maňku nazýva excelentným predsedom, ktorý ľudsky i profesionálne obstál na svojej stoličke. Hoci so súčasným predsedom Jánom Lunterom nemala spor, je sklamaná z jeho prístupu pri vážnom probléme, ktorý spôsobila župa za jeho riadenia.

Lunterovci verzus SAD Zvolen

„BBSK sa začal súdiť so SAD Zvolen a vôbec ich netrápilo, že ľudia nebudú mať autobusové spojenie. Nebolo jednoduchšie komunikovať a dohodnúť sa? Keď sa Lunterovci postavili proti SAD Zvolen, tak si v jeden víkend sadli za stôl starostovia a primátori a podpísali s autodopravcom samostatné dohody. To bolo niečo nevídané, pretože toto mal zabezpečiť samosprávny kraj. My sme museli myslieť na to, ako ľudia pôjdu do práce, deti do školy, ale aj k lekárovi. Mne pripadalo divné, aby sme zvolávali primátorov a starostov a predseda VÚC sa nemal k tomu, aby situáciu riešil. A nakoniec to dopadlo tak, že SAD Zvolen si pravdu obhájil a zároveň sa postavil k situácii zodpovedne, hoci sa VÚC s nimi súdil. Kto ponesie zodpovednosť za tento krok?

Tu treba jednoznačne povedať, že Adrian Polóny ako predseda predstavenstva SAD Zvolen zachoval chladnú hlavu a nenechal primátorov a starostov Banskobystrického kraja ,v štichu‘, pretože si uvedomoval, akú majú títo ľudia zodpovednosť. Adriana Polónyho poznám veľmi dlho a jeho slovo vždy platilo, poznám ho ako človeka, ktorý dokáže nielen zrealizovať plány a dotiahnuť ich do konca, ale aj počúvať ľudí, ktorí sú okolo neho. Myslím si, práve Adrian Polóny bude skutočnou zmenou na poste predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja. Má na tento post ľudské, komunikačné, ale aj znalostné predpoklady. Je to človek, ktorý dokáže úspešne riadiť Banskobystrický samosprávny kraj.“

Nadežda Babiaková, primátorka Banskej Štiavnice: Pripravujeme celkovú rekonštrukciu mestských kúpeľov, projekt lesov osobitného určenia, kde chceme vyčleniť les s tým, že by fungoval ako prímestský les na turistiku, ale aj cykloturistiku. Plánujeme revitalizovať časti vnútroblokov na sídlisku Drieňová, kde žijú občania. Pripravíme základňu na individuálnu bytovú výstavbu, rekonštrukciu a modernizáciu kultúrneho centra, ale aj revitalizáciu verejného priestranstva – Pomníka padlých hrdinov, kde bude pietne aj oddychové miesto. Chystáme aj parkovisko s počtom viac ako 200 parkovacích miest.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.