SMRTIACI DUSIČNAN Z BEJRÚTU SA NACHÁDZA AJ NA SLOVENSKU

Dusičnan amónny je bežnou súčasťou slovenských skladov. Dovážame ho zo zahraničia, ale vyrába sa aj v Šali.

Foto AP
Dátum 06.08.2020

Dovážame ho zo zahraničia a vyrábajú ho aj v Šali. Dusičnan amónny, ktorý zabíjal v Libanone, je bežnou súčasťou skladov po celom Slovensku. Využívajú ho aj naši poľnohospodári na hnojenie. Odborník na trhaviny tvrdí, že tento produkt je úplne bezpečný. Do dusičnanu amónneho sa totiž pridávajú ďalšie zložky a jeho koncentrácia sa tak znižuje. Prísne sú aj pravidlá skladovania. Väčšina hnojív, ktoré sú na Slovensku, tak má nízku koncentráciu dusičnanu amónneho. Hnojivá, kde je dusičnanu viac, zas prechádzajú cez štátne skúšobne. 

Hnojivo sa nasype do oceľovej rúry a skúšajú ho iniciovať trhavinou. Tak zistia, či hnojivo je alebo nie je schopné výbuchu. To, kde sa dusičnan nachádza, navyše kontroluje štát. Na jednom mieste sa z bezpečnostných dôvodov neskladujú väčšie množstvá. Otázne je, koľko je u nás dusičnanu v jeho silnejšej verzii. Necelý kilogram tejto látky dokáže preraziť karosériu auta. Obavy však podľa odborníkov nie sú na mieste. Prísne kontroly zabraňujú tomu, aby u nás došlo k potenciálne nebezpečnej situácii.f

PRÁVE STE DOČÍTALI ODOMKNUTÝ ČLÁNOK:

 

Ak sa Vám článok páčil a máte naďalej záujem čítať pravdivé a nezávislé texty staňte sa naším predplatiteľom a získajte množstvo výhod:

 

https://www.extraplus.sk/predplatne/predplatit

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.