SOPK: VÝŠKA MZDY ZALOŽENÁ NA REGIONÁLNOM PRÍSTUPE JE HLÚPOSŤ
Slovenská obchodná a priemyselná komora tvrdí, že minimálnu mzdu na Slovensku je potrebné na rok 2021 zmraziť.
BRATISLAVA 28. mája (webnovin.sk/extraplus.sk) - S filozofiou stanovovania výšky minimálnej mzdy na regionálnom princípe po ministrovi práce a sociálnych vecí Milanovi Krajniakovi nesúhlasí ani Slovenská obchodná a priemyselná komora (SOPK). „Sme toho názoru, že prijatím princípu diferenciácie minimálnej mzdy nastanú ešte výraznejšie regionálne rozdiely a ešte väčšie vyľudňovanie už aj tak vyľudnených regiónov,“ uviedla SOPK v tlačovej správe.
Dimenzia veľkosti krajiny a vzdialenosti medzi najvzdialenejšími regiónmi v porovnaní s inými krajinami je zanedbateľná, tvrdí komora. SOPK zároveň tvrdí, že minimálnu mzdu na Slovensku je potrebné na rok 2021 „zmraziť“, aj vzhľadom na ekonomickú situáciu spôsobenú pandémiou Covid-19, ktorej dôsledky sa prejavia minimálne ešte aj v roku 2021. „Súčasne je potrebné sa seriózne zaoberať odpojením 42 zákonov, ktoré sú naviazané na minimálnu mzdu a ich aplikácia negatívne ovplyvňuje narastajúce náklady zamestnávateľov a predstavujú väčšie bremeno pre podnikateľov ako samotná minimálna mzda,“ dodala SOPK.
Ministrovi práce a sociálnych vecí Milanovi Krajniakovi (Sme rodina) sa nepáči myšlienka ministra hospodárstva Richarda Sulíka (SaS), že by sa na Slovensku mohla zaviesť regionálne diferencovaná výška minimálnej mzdy.
„Nie je celkom fér, že za tú istú prácu by mal niekto v Rimavskej Sobote alebo Sobranciach dostávať menej ako v Trnave,“ povedal po stredajšom rokovaní vlády. Ak podľa neho chceme povedať ľudom z východného Slovenska, aby sa vysťahovali na západné Slovensko, tak by to nebolo fér.
Logiku by podľa neho po dohode zamestnávateľov s odborármi dávalo to, keby sa na Slovensku zaviedla odlišná výška minimálnej mzdy podľa jednotlivých odvetví. „Už dnes máme v niektorých odvetviach nástupnú alebo minimálnu mzdu o čosi vyššiu,“ upozornil.
Ministerstvo hospodárstva sa podľa Krajniaka snaží čo najviac napomáhať rozvoju podnikateľského prostredia. „Je v tomto zmysle trošku na strane podnikateľov, myslím to v dobrom, je to jeho úloha a zase ministerstvo práce a sociálnych vecí musí byť na strane zamestnancov,“ povedal.
S ministrom hospodárstva Richardom Sulíkom je dohodnutý na tom, že každý návrh ešte predtým, ako pôjde do legislatívneho procesu, spoločne prerokujú rezorty hospodárstva a práce a sociálnych vecí. „Ministerstvo hospodárstva o tom bude rokovať so zamestnávateľskými zväzmi a my o tom budeme rokovať s odborovými združeniami a nakoniec sa stretneme na tripartite,“ dodal minister práce a sociálnych vecí.
PRÁVE STE DOČÍTALI ODOMKNUTÝ ČLÁNOK:
Ak sa Vám článok páčil a máte naďalej záujem čítať pravdivé a nezávislé texty staňte sa naším predplatiteľom a získajte množstvo výhod:
https://www.extraplus.sk/extraplus/predplatne
Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.
DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.
UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.