SPREJ NAMIESTO RÚŠKA?

Americkí vedci vyvinuli nosový sprej, ktorý po vstreknutí do dýchacích ciest vraj zabije koronavírus

Foto pexELS
Dátum 18.08.2020

Vedci na americkej univerzite v San Franciscu tvrdia, že sa im podarilo vyvinúť nosný sprej, ktorý by mal ľudí pred vírusom chrániť. Sprej AeroNab obsahuje syntetické protilátky, ktoré by mali chrániť pred vírusom SARS-CoV-2. Prípravok by vraj stačilo raz za deň aplikovať do dýchacích ciest.

„Je to stabilná látka, takže nie je problém ju dať do obyčajného rozprašovača," hovorí doktor Aashish Manglik z Kalifornskej univerzity. Vedci vytvorili syntetickú molekulu, ktorá sa v nose pripojí k vírusu, oslabí ho a zabráni jeho šíreniu. „Funguje to vlastne ako pasca na myši," dodal Manglik.

Celý proces však zatiaľ iné tímy vedcov neoverili. „Myslíme si, že takýto sprej do nosa bude omnoho viac účinnejší ako zakrývanie tváre rúškami. Mohol by pomôcť, pokiaľ nebude dostupná vakcína," hovorí spoluautor projektu a profesor biochémie Peter Walter.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.