SRDCERVÚCE SNÍMKY - SVET ZASIAHOL NAJVÄČŠÍ ÚHYN VEĽRÝB V HISTÓRII

Od pondelka uviazlo v odľahlej zátoke Macquarie Harbour neďaleko mesta Strahan na západe Tasmánie takmer 500 veľrýb, pričom 380 z nich už medzičasom zahynulo.

Foto PEXELS
Dátum 25.09.2020

Srdcervúce snímky z Tasmánie kolujú po internete. Záchranári sa zo všetkých síl snažia ešte zachrániť pár desiatok veľrýb, ktoré uviazli na tasmánskom pobreží. Ide o najväčší úhyn veľrýb v týchto miestach v histórii. Od pondelka uviazlo v odľahlej zátoke Macquarie Harbour neďaleko mesta Strahan na západe Tasmánie takmer 500 veľrýb, pričom 380 z nich už medzičasom zahynulo. Napriek veľkej snahe záchranárov museli v niektorých prípadoch pristúpiť k eutanázii. Niektoré veľryby totiž po vyslobodení priplávali späť k brehu a opätovne uviazli. Na pobreží zasahuje asi 60 záchranárov a dobrovoľníkov. „Podarilo sa nám vyslobodiť zhruba 88 veľrýb, ktoré sme vrátili do mora," pre Daily Mail uviedol Nic Deka, ktorý zastupuje vládnu organizáciu Parks and Wildlife.

„Je to veľmi smutný pohľad," prezradil jeden zo záchranárov Sam Thalmann. „Sme s tými zvieratami vo vode, vidíme ako sa navzájom dorozumievajú, vidíme medzi nimi väzby a cítime ich strach a utrpenie," dodal. Miera trápenia týchto zvierat je podľa záchranárov taká vysoká, že museli pristúpiť k usmrteniu najmenej štyroch jedincov, aby ich tak zbavili utrpenia.

„Štyri veľryby boli v priebehu dňa usmrtené," uviedol morský biológ Kris Carlyon. "Je tu niekoľko ďalších (veľrýb), ktoré v tomto okamihu vyšetrujú veterinári," dodal.

„Je pravdepodobné, že v záchranných prácach budeme pokračovať aj zajtra. Zameriavame sa na tie (veľryby), ktoré sa javia ako najživotaschopnejšie a majú najväčšiu šancu (na úspešnú záchranu)," uviedol Deka. Veľryby rodu Globicephala majú najvyššiu bilanciu uviaznutia práve v Tasmánii, ktorá je podľa vedcov jediným austrálskym štátom, kde pravidelne dochádza k uviaznutiu veľrýb. Zatiaľ k najväčšiemu úhynu veľrýb v Tasmánii došlo v roku 1935, kedy zahynulo 294 jedincov.

Originál článok + video

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.