SÚD UROBIL Z KOTLEBU MARTÝRA

Politológ Baránek: V histórii sa ukázalo, že takéto zásahy môžu strane skôr pomôcť. Nevyvodzoval by som z toho fatálny záver.

Foto SITA
Dátum 14.10.2020

Pri dobrom politickom marketingu môže strana Kotlebovci  – Ľudová strana naše Slovensko  (ĽSNS) z prípadného uväznenia jej predsedu Mariana Kotlebu vyťažiť a nemusí to byť sám osebe dôvod, aby sa v ďalších voľbách do parlamentu znovu nedostala. Pre portál Webnoviny.sk to povedal politický analytik Ján Baránek.

Kotlebu za kauzu verejného rozdávania šekov s extrémistickou symbolikou v hodnote 1 488 eur Špecializovaný trestný súd tento týždeň odsúdil na štyri roky a štyri mesiace väzenia. Rozsudok nie je právoplatný a mal by o ňom ešte rozhodovať Najvyšší súd SR. „V histórii sa ukázalo, že takéto zásahy môžu strane skôr pomôcť. Nevyvodzoval by som z toho fatálny záver,“ komentoval Baránek otázku, aké dôsledky by mohlo mať odsúdenie Kotlebu na ďalšie pôsobenie strany vo vrcholovej politike.

Vo februárových voľbách ĽS Naše Slovensko získala takmer 230-tisíc hlasov. Kotlebu mal 170-tisíc preferenčných hlasov, teda takmer tri štvrtiny všetkých platných hlasov strany. Podľa analytika hlasy, ktoré na seba Kotleba viaže, sa nestratia a aj keby musel odísť z parlamentu, prejavia sa v preferenciách strany. „Je tam jasné previazanie strany na Kotlebu, ktorý je jej zakladateľom. Ak dobre odkomunikujú syndróm ublíženého, strane to môže pomôcť,“ mienil Baránek.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.