TALIANI ZREDUKOVALI POČET PAPALÁŠOV V PARLAMENTE

Podľa predbežných výsledkov hlasovania v referende sa počet talianskych poslancov zníži o tretinu

Foto archív
Dátum 22.09.2020

RÍM 22. septembra (webnoviny.sk/extraplus.sk) - Taliani v referende rozhodli o zmenšení parlamentu o tretinu, naznačujú exit polly. Viac ako 67 percent voličov podporilo zmenu, informuje spravodajský portál BBC s odvolaním sa na štátneho vysielateľa RAI. Počet poslancov v dolnej komore sa tak zníži zo 634 na 400 a nižší bude aj počet senátorov. Referendum presadilo Hnutie piatich hviezd, ktoré je súčasťou vládnej koalície, s tým, že opatrenie zníži náklady. Podľa kritikov však oslabí demokraciu. Zníženie počtu poslancov a senátorov z 945 na 600 už prijal parlament, ale bolo potrebné, aby ho schválilo aj referendum, keďže si vyžaduje zmenu ústavy. Zmeny by v Taliansku mali prijať ešte pred parlamentným voľbami v roku 2023.

Referendum sa konalo spolu s regionálnymi voľbami v siedmich regiónoch. Demokratická strana si udržala tri regióny, kde vládne, vrátane Toskánska, pravicovej opozícii sa podarilo obhájiť pozície v dvoch svojich regiónoch a získala podporu aj v regióne Marky.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.