TALIANSKY LEKÁR: KORONAVÍRUS STRÁCA SILU, ĎALŠIA VLNA UŽ NEPRÍDE

Vyšetrenia urobené za posledných desať dní ukázali, že množstvo voľného vírusu v krvi je úplne nepatrné v porovnaní so vzorkami spred dvoch mesiacov.

Foto AP
Dátum 01.06.2020

Tvrdenie popredného talianskeho lekára Alberta Zangrilla, že nový koronavírus v krajine "už neexistuje", vyvolalo v pondelok pobúrenie a vláda vyzvala na opatrnosť. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.

Taliansko sa tento týždeň pripravuje na nasledujúci veľký krok v uvoľňovaní celoštátnej karantény, zavedenej pred troma mesiacmi. Od stredy 3. júna budú môcť vstúpiť na územie krajiny zahraniční turisti a ľudia budú môcť cestovať medzi jednotlivými talianskymi regiónmi.

Vláda však trvá na tom, že to bude jedna z najnebezpečnejších fáz pandémie, ktorá si v krajine vyžiadala 33.500 ľudských životov.

Vláda vyzvala ľudí, aby ďalej dodržiavali pravidlá spoločenského odstupu a nosili rúška, čo bude krajinu chrániť pred opätovným šírením koronavírusu.

"Z klinického hľadiska vírus v skutočnosti v Taliansku už neexistuje," vyhlásil Zangrillo, šéf nemocnice San Raffaele v Miláne, hlavnom meste severného regiónu Lombardsko, ktoré bolo pandémiou zasiahnuté najhoršie.


"Výtery urobené za posledných desať dní ukázali, že množstvo voľného vírusu v krvi je úplne nepatrné v porovnaní so vzorkami spred mesiaca či dvoma," povedal lekár v nedeľu v interview pre taliansku televíziu RAI. "Niekto musí niesť zodpovednosť za terorizovanie krajiny," dodal.

Jeho výroky vyvolali pobúrenie a pochybnosti u iných odborníkov a tiež varovanie vlády, že na oslavu je príliš skoro.

"Kým nebudú vedecké dôkazy na podporu tejto tézy, že vírus zmizol, navrhujem ľuďom, čo tvrdia, že sú si tým istí, aby Talianov nemýlili," uviedla vo vyhlásení štátna tajomníčka ministerstva zdravotníctva Sandra Zampová.

Šéf Národnej komisie pre zdravotníctvo Franco Locatelli povedal, že Zangrillove výroky ho vyviedli z miery.

"Stačí sa pozrieť na počet nových pozitívnych prípadov nákazy potvrdených každý deň a človek vidí, že nový koronavírus v Taliansku neustále koluje," upozornil.

Riaditeľ prestížneho Spallazaniho inštitútu pre nákazlivé choroby v Ríme Giuseppe Ippolito vyhlásil, že neexistuje žiadny vedecký dôkaz, že vírus zmutoval alebo zmenil svoju silu.

V pondelok spustili v štyroch z 20 talianskych regiónov aplikáciu na sledovanie kontaktov, ktorá má krajine pomôcť vyhnúť sa zopakovaniu nákazy takých rozmerov, aké mala táto pôvodná. Aplikáciu začnú čoskoro používať aj v ostatných regiónoch.

Taliansko zaznamenalo v nedeľu 355 nových prípadov nákazy, väčšinu z nich v regióne Lombardsko.

PRÁVE STE DOČÍTALI ODOMKNUTÝ ČLÁNOK:

 

Ak sa Vám článok páčil a máte naďalej záujem čítať pravdivé a nezávislé texty staňte sa naším predplatiteľom a získajte množstvo výhod:

 

https://www.extraplus.sk/extraplus/predplatne

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.