TISÍCKAM SLOVENSKÝCH FIRIEM HROZÍ KRACH

Do kategórie ohrozených podnikov patria tie, ktoré vyhlásili konkurz, zahájili konkurzné či reštrukturalizačné konanie, nachádzajú sa v dočasnej ochrane pred veriteľmi či v likvidácii.

Foto PIXAbay/ilustračné foto
Dátum 20.07.2021

Za prvých päť mesiacov tohto roka vzrástol počet ohrozených spoločností na Slovensku o 2 999. Ako informuje poradenská firma Dun&Bradstreet, v týchto podnikoch pracuje takmer 12-tisíc ľudí. Paradoxne pritom počet spoločností, v ktorých hrozí krach, vzrástol menej ako v rovnakom období minulého roka, i keď iba o 44 firiem.

„Do kategórie ohrozených podnikov patria tie, ktoré vyhlásili konkurz, zahájili konkurzné či reštrukturalizačné konanie, nachádzajú sa v dočasnej ochrane pred veriteľmi či v likvidácii. Na Slovensku sa za celý minulý rok podľa našich analýz v tejto kategórii ocitlo 7 440 subjektov a ohrozených zamestnancov v dotknutých podnikoch bolo rekordne veľa, až 27 607. Z tohto hľadiska považujeme rok 2020 za najkritickejší,“ uviedla analytička Dun&Bradstreet Petra Štěpánová.


Podľa aktuálnych údajov má v celkovom počte najviac ohrozených firiem Bratislava (191), Komárno (59), Košice (56), Žilina (44) a Banská Bystrica (35). Najväčšie percentuálne medziročné prírastky zaznamenali Piešťany, Snina, a Levice. Naopak, najlepšie sa darilo spoločnostiam v Hlohovci a Kežmarku, kde sa počet ohrozených firiem vynuloval, pozitívna situácia nastala aj pri mestskej časti Bratislava II, kde poklesol počet ohrozených subjektov o 80 percent, z 226 podnikov v roku 2020 na 53 v tomto roku. Dun&Bradstreet je líder v poskytovaní dát a analytických riešení, ktoré umožňujú firmám po celom svete zlepšiť ich rozhodovacie procesy a zvýšiť výkonnosť.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.