TRENČIANSKA ŽELEZNIČKA I ZUBRIA ZVERNICA SÚ OPÄŤ OTVORENÉ

Dovolenka na Slovensku vás možno zavedie i na tieto miesta

Foto archív
Dátum 21.06.2020

TRENČIANSKA TEPLÁ/TOPOĽČIANKY 21. júna (TASR/extraplus.sk) - Letná prevádzka Trenčianskej elektrickej železničky (TREŽ) sa začne najbližšiu sobotu 27. júna. Na koľaje sa električka vydá pravidelne v sobotu, v nedeľu a počas štátnych sviatkov. Trenčiansky samosprávny kraj o tom informuje na svojej webovej stránke. Prevádzkovatelia železničky prisľúbili predĺženie letnej víkendovej sezóny - tento rok ju ukončia až 27. septembra. "Počas celého trojmesačného obdobia bude električka prevádzkovaná podľa platného cestovného poriadku, uvedeného aj v cestovnom poriadku Železníc SR a vyhľadávačoch spojenia CP," objasnil riaditeľ TREŽ Dušan Nosál.

Z depa v Trenčianskej Teplej vyrazí vláčik vždy v sobotu, v nedeľu a počas štátnych sviatkov o 10.25 h, 14.00 h, 16.00 h a 18.25 h. Naspäť z Trenčianskych Teplíc cestujúcich odvezie o 11.15 h, 14.50 h a 17.00 h. Deň uzavrie poslednou jazdou o 19.15 

Pre verejnosť je opäť otvorená i zubria zvernica v Topoľčiankach. V súčasnosti sa v nej nachádza 33 zubrov, čo je zatiaľ najvyšší počet kusov v zvernici. Rovnaké množstvo zubrov sa v zvernici nachádzalo už len v roku 1995. Podľa Martina Sýkoru zo štátneho podniku Lesy SR, Odštepný závod Topoľčianky bol areál dimenzovaný na 12 až 15 kusov zvierat. „Nadpočetné zubry sa po dohode s ďalšími subjektmi pokúšame umiestniť aj do iných areálov,“ skonštatoval Sýkora. Každoročný prírastok v zubrej zvernici predstavuje päť až šesť teliatok, minulý rok s 11 prírastkami bol výnimočný. 

Zubor lesný bol v minulosti rozšírený nielen v celej Európe i horách Kaukazu, ale hojne žil aj na území Slovenska. V strednej Európe bol vyhubený v 18. storočí, iba v Poľsku sa zachoval vo voľnej prírode až do 20. storočia. V auguste 1923 vznikla Európska spoločnosť pre záchranu zubra. V tom čase žilo na celom svete posledných 56 zubrov, všetky v zajatí. Evidované zubry nechali cieľavedome páriť, v roku 1980 už žilo na celom svete vo všetkých zoologických záhradách, zverniciach a v národných parkoch vyše 2000 zubrov. Znamenalo to preradenie zubra v Červenej knihe IUCN zo štatútu krajne ohrozených živočíchov medzi živočíchy zachránené. Dnes žije v Európe vo zverniciach a vo voľnej prírode približne 4-tisíc zubrov.

PRÁVE STE DOČÍTALI ODOMKNUTÝ ČLÁNOK:

 

Ak sa Vám článok páčil a máte naďalej záujem čítať pravdivé a nezávislé texty staňte sa naším predplatiteľom a získajte množstvo výhod:

 

https://www.extraplus.sk/extraplus/predplatne

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.