UČITELIA: VLÁDA SA ÚPLNE VYKAŠĽALA NA SVOJE SĽUBY, ŽE NÁM ZVÝŠI PLATY!

Slovenská komora učiteľov: Opatrenia vlády v oblasti ohodnotenia našej práce sú takmer v polovici volebného obdobia nulové. Doteraz nebol predstavený plán zvyšovania platov do konca volebného obdobia. Sociálne balíčky v podobe 100-eurovej odmeny nie sú žiadnym systémovým riešením!

Foto SITA/Ľudovít Vaniher
Dátum 18.11.2021

Vládne strany a hnutia zabudli na svoje predsavzatia o odmeňovaní pedagogických a odborných zamestnancov. Konštatoval to prezident Slovenskej komory učiteľov (SKU) Vladimír Crmoman na dnešnom tlačovom brífingu. SKU zanalyzovala predvolebné programy vládnej štvorkoalície a vytvorila poster zo sľubov týkajúcich sa zvyšovania platov učiteľov. Ten im plánujú dnes odovzdať ako vecný dar. Poukázal na to, že tri najsilnejšie vládne strany sa zhodujú na potrebe zvýšenia platov učiteľov tak, aby nástupný plat dosahoval výšku priemernej mzdy. Dodal, že strana Za ľudí deklarovala zvýšiť mzdy pedagogických a odborných zamestnancov v regionálnom školstve na úroveň 100 percent priemernej mzdy vysokoškolsky vzdelaných ľudí na Slovensku. V súčasnosti pedagógovia zarábajú len zhruba 70 percent tohto priemeru. Podľa Centra vzdelávacích analýz, len na to, aby Slovensko dosiahlo úroveň atraktivity z roku 2020, je nutné zvýšiť platy učiteľov o 11 percent.

Crmoman objasnil, že vládne hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) si predsavzalo nastaviť platy začínajúcich učiteľov na úroveň priemernej mzdy v hospodárstve spred dvoch rokov. Podľa neho by k naplneniu tohto zámeru významne pomohlo splnenie sľubu OĽaNO, že počas volebného obdobia platy učiteľov porastú každý rok o desať percent. „Toto každoročné zvyšovanie o desať percent už v roku 2015 počas protestov učiteľov predstavil Igor Matovič ako verejný prísľub s podmienením vstupu do koalície. Návrh na zvyšovanie platov pred voľbami 2016 a 2020 zopakovalo aj hnutie Sme rodina,“ priblížil. Aj strana Sloboda a Solidarita (SaS), ktorá obsadila post ministra školstva, prisľúbila navrhnúť, aby základný nástupný plat učiteľa dosahoval výšku priemernej mzdy za posledné dostupné obdobie.

Podľa prezidenta SKU hrozí, že dva roky po sebe nebudú platy pedagógov zvyšované vôbec. „Opatrenia vlády v oblasti ohodnotenia ich práce sú takmer v polovici volebného obdobia nulové. Doteraz nebol predstavený plán zvyšovania platov do konca volebného obdobia. Sociálne balíčky v podobe 100 eurovej odmeny nie sú žiadnym systémovým riešením,“ zhodnotil. Za potrebné považuje motivovať absolventov štúdia pedagogiky a učiteľstva, aby sa vôbec zaujímali o pozície v rezorte školstva.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.