ÚNIA MIEST SLOVENSKA: ŠIPOŠOVE ARGUMENTY SÚ POMÝLENÉ

Poslanec v nedeľu 5. februára vo vysielaní verejnoprávnej televízie RTVS uviedol, že ak samosprávy musia zavádzať vyššie poplatky, nie je to v dôsledku prorodinného balíčka.

Foto TASR/MARTIN BAUMANN
Dátum 06.02.2023

Únia miest Slovenska (ÚMS) sa ohradila voči vyjadreniam poslanca Národnej rady SR Michala Šipoša (OĽaNO). Tvrdia, že samospráve adresoval pomýlené argumenty. Ako ďalej v tlačovej správe informovala hovorkyňa ÚMS Daniela Piršelová, poslanec v nedeľu 5. februára vo vysielaní verejnoprávnej televízie RTVS uviedol, že ak samosprávy musia zavádzať vyššie poplatky, nie je to v dôsledku prorodinného balíčka. „Zodpovednosť za štruktúru a efektívnosť verejnej správy ako celku má centrálna vláda, teda vláda a parlament. Vláda má pripraviť stratégiu, prerokovať ju a následne ju realizovať," tvrdí Piršelová. Šipoš podľa ÚMS ďalej tvrdil, že samosprávy by mali ušetriť reformou verejnej správy, na čo majú tlačiť ÚMS či Združenie miest a obcí Slovenska. Hovorkyňa ÚMS zároveň pripomenula, že vyzývať organizácie územnej správy, aby tlačili vládu i parlament do toho, čo je ich povinnosťou, ukazuje na „pomýlenosť" poslanca Šipoša.

„Vláda si to dala aj do svojho vládneho programu. Bola to práve ÚMS, ktorá pripravila námety na reformu verejnej správy. Ani poslanci, ani vládni predstavitelia doteraz o ňu neprejavili záujem," uviedla Piršelová. Dodala, že vláda a parlament by si mali spraviť poriadok na svojej úrovni. Podľa ÚMS poslanec ďalej uviedol, že „každý sa musí uskromniť - ľudia, podnikatelia, štátne inštitúcie. A samosprávy sa nemajú uskromniť? Pre ne to akože neplatí?". Piršelová tvrdí, že vláda zaťažuje občanov svojou neefektivitou a neuveriteľným dlhom. „Protizákonne nefinancuje služby, ktoré si objednáva u samosprávy, vytvára neustále nové úrady, nie je schopná digitalizovať verejnú správu, prijíma zákony s likvidačnými následkami na územnú samosprávu, ale doslova núti ľudí k emigrácii ako z regiónov, tak aj zo Slovenska," dodala Piršelová.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.