V PLACENTÁCH ŽIEN SA NAŠLI PO PRVÝKRÁT MIKROPLASTY

Ženy, ktoré sa zúčastnili talianskej štúdie, nemali počas pôrodu žiadne komplikácie a vplyv škodlivých látok na dieťa zatiaľ nie je známy. 

Foto pixabay
Dátum 24.12.2020

Vedcov šokovalo nové zistenie. Vo vzorkách placent odobraných čerstvým mamičkám po pôrode, našli stopy mikroplastov a ďalších syntetických látok, informuje portál tvnoviny.sk. Ženy, ktoré sa zúčastnili talianskej štúdie, nemali počas pôrodu žiadne komplikácie a vplyv škodlivých látok na dieťa zatiaľ nie je známy.  Odborníci sa však domnievajú, že ich prítomnosť v placente môže poškodiť imunitný systém vyvíjajúceho sa plodu, informuje The Independent. 

Vedci z Nemocnice Fatebenefratelli v Ríme, ktorá sa špecializuje na pediatriu a odborníci z Univerzity Politecnica delle Marche uviedli, že vyvíjajúci sa imunitný systém je už schopný sám rozlíšiť, ktoré látky sú organické a ktoré naopak nie. Domnievajú sa preto, že výskyt mikroplastov môže vážne narušiť jeho vývoj. „Vzhľadom na zásadnú úlohu placenty pri podpore vývoja plodu, ktorá funguje ako spojenie medzi plodom a vonkajším prostredím, je prítomnosť exogénnych a potenciálne škodlivých častíc predmetom veľkého znepokojenia,“ uviedli autori štúdie.

Vedecký tím našiel 12 mikroplastových častíc v štyroch placentách zo šiestich, ktoré darovali ženy po narodení svojich detí. Z každej odobrali len 3 percentá tkaniva, čo znamená, že celkový počet mikroplastov môže byť oveľa vyšší. Podľa zistení vedcov boli všetky plasty pigmentované. „Tri boli identifikované ako zafarbený polypropylén a termoplastický polymér, zatiaľ čo u ďalších deviatich bolo možné identifikovať iba pigmenty, ktoré sa používali na výrobu farby, lepidiel, sadry, lakov na nechty a kozmetiky,“ spresnili vedci.

 

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.