VÝSLEDKY SČÍTANIA MNOHÝCH NEMILO PREKVAPILI

Pozorovatelia politickej scény teraz očakávajú zvukové reakcie v Podunajskej nížine. Hlasné bučanie z tribún futbalového štadióna v Dunajskej Strede a veľké škrípanie zubov na oboch brehoch Dunaja. Šéf OĽaNO Igor Matovič so svojim poslancom v NR SR Györgyom Gyimesim budú musieť ísť zrejme čosi vysvetľovať do Budapešti Viktorovi Orbánovi. A opäť bez slovenského veľvyslanca i bez hanby...     

Foto ARCHÍV
Dátum 23.01.2022

Dlho, predlho sme od 26. mája 2021 čakali na reálne výstupy z vlaňajšieho „veľkého sčítania“ Štatistického úradu SR. Poniektorí sa obávali manipulácie výsledkov, predovšetkým v oblasti národnostných menšín a vierovyznania. O to viac, že pred koncom roka sme sa dozvedeli iba to, že Slovensko má 5 449 270 obyvateľov, ktorí rýchlo starnú a väčšina z nich býva v mestách. V prvom mesiaci roka 2022 boli sprístupnené podrobnejšie dáta. Niektorí politici, zopár starostov z 2 890 obcí a manipulatívne mimovládky ostali zdesení aj zaskočení. Hlavne tí, čo v politickom mariáši bili po stole maďarskými a cigánskymi kartami. Z celkového počtu trvalo bývajúcich si ale maďarskú národnosť uviedlo len 7,75 % obyvateľov (422 100) a rómsku 1,23 % (67 200). 

Prekvapivé, veď všeobecne sa vie, že u nás dlhodobo žije oveľa viac Rómov, na ktorých sa čerpajú obrovské miliónové sumy štátnych aj európskych dotácii. Vyšší skutočný počet potvrdzuje i údaj, že ako druhú si rómsku národnosť uviedlo 88 985 obyvateľov. Rusínov je 23 700, ukrajinskú národnosť uvádza 9 400 a českú 29-tisíc obyvateľov. Napriek tomu sa pod Tatrami zdá sa plodne ujalo práve české Švejkovo „semeno“. Lebo v kolónke sčítania príslušnosti k cirkvám výrazne medzi veriacimi pribudlo stúpencov Svedkov Liehovových. Štatistický úrad uvádza, že ich je 14 207. A to ešte hlava Svedkov Gabo Žifčák v rozhovore pre médiá upozornil, že im písali ľudia, ktorí mali počas asistovaného sčítavania problém k ich cirkvi sa prihlásiť. Argumentuje tým, že na sociálnych sieťach sa k ich vierovyznaniu hlási až 120 000 ľudí. Môže byť však spokojný, isto dostanú od ministerstva kultúry väčšiu dotáciu zo zákona, než rád rytierov Jedi, so stabilným počtom 1 389 členov alebo pastafariáni s 590-timi „ovečkami“.

Nemilo zaskočení ostali biskupskí pastieri najväčšej Rímskokatolíckej cirkvi na Slovensku, ktorej stádočko pripravila svorka nevercov až o 400 tisíc dušičiek. Veru, ateistov je na Slovensku stále viac. Teraz oficiálne 1,3 milióna (23,8 %), v roku 2011 to bolo iba 725-tisíc (13,4 %). Pozorovatelia politickej scény teraz očakávajú zvukové reakcie v Podunajskej nížine. Hlasné bučanie z tribún futbalového štadióna v Dunajskej Strede a veľké škrípanie zubov na oboch brehoch Dunaja. Šéf OĽaNO Igor Matovič so svojim poslancom v NR SR Györgyom Gyimesim budú musieť ísť zrejme čosi vysvetľovať do Budapešti Viktorovi Orbánovi. A opäť bez slovenského veľvyslanca i bez hanby...     

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.