VZBURA REŠTAURÁCIÍ SA ZAČALA: OTVÁRAME, LEBO NEMÁME Z ČOHO ŽIŤ!

Igor Matovič: Ak toto urobia majitelia reštaurácií, tak zavedú anarchiu. Týmto krokom spravia to najhoršie, čo môžu urobiť. Nejdem sa však nikomu z tohto miesta vyhrážať. 

Foto TASR
Dátum 08.12.2020

Už takto ďalej nemôžu fungovať. Kompenzácie štátu im nestačia. Musia živiť rodiny, platiť nájmy a zamestnancom posielať na účet výplaty. Desiatky majiteľov gastropodnikov, ale aj fitness centrier sa vzbúrili. Rozhodli sa, že aj napriek zákazu otvoria brány svojich podnikov. Ide o reštaurácie, kaviarne aj bary po celom Slovensku. Najviac ich otvoria zrejme v Košiciach. Do Iniciatívy Bojujeme za naše gastro sa tu zapojí najmenej 50 prevádzok.

ČÍTAJTE TIEŽ: KOŠIČANIA SA BÚRIA, OTVORIA NAJMENEJ 40 PODNIKOV

Zrejme ich podporia aj majitelia podnikov po celom Slovensku. Podľa našich informácií niektoré kaviarne a reštaurácie otvoria aj v Bratislave. Koľko ich nakoniec bude sa zrejme dozvieme až večer.   Niektoré prevádzky otvoria aj v Trenčíne. Presný počet tiež zatiaľ nepoznáme. Ale sú aj takí, ktorí už vedia, že kvôli mastnej pokute a minimálnemu dennému zisku sa im neoplatí riskovať. 

„Nevieme už ďalej prežiť, pomoc je pomalá a nedostačujúca, nedokáže pokryť všetky výdavky," posťažoval sa Branislav Jura, majiteľ jednej reštaurácie na košickom sídlisku, ktorý musel aj prepúšťať zamestnancov. Majiteľ reštaurácie však zároveň dodáva, že budú dodržiavať všetky platné hygienické a dezinfekčné nariadenia. 

„My nejdeme rebelovať, stavať sa na zadné. My chceme poukázať na náš stav, prežívame, nevieme, čo bude ďalej, musia s tým proste niečo robiť. Nemôžeme my zavrieť na niekoľko mesiacov a pozerať sa. My máme takisto rodiny, deti, ktoré treba živiť. Takisto naši zamestnanci majú rodiny, deti a takisto sú v neistote," dodal Jura.  Sťažuje sa, že majitelia gastroprevádzok nemajú žiadnu víziu čo bude ďalej. Tiež si uvedomujú, že idú do rizika. Opierajú sa pritom o právnu analýzu, podľa ktorej bol núdzový stav na Slovensku predĺžený nezákonne. 

„Každý má aj strach, ale nedalo sa ďalej čakať a nepoukázať na tento problém, ktorý tu je," uviedol Jura.

K iniciatíve sa pridala aj Únia fitness centier Slovenska. "Obrovské množstvo členov únie v utorok otvára svoje prevádzky, pripájame sa k iniciatíve," avizoval jej šéf Pavel Kiseľ.

„Ja sa určite nebudem z tohto miesta vyhrážať nikomu. Vyzývam každého zodpovedného človeka k zodpovednosti. Sloboda bez zodpovednosti vedie k anarchii. Ak toto urobia reštaurácie a fitnescentrá, tak zavedú anarchiu," vyhlásil po pondelkovom rokovaní vlády premiér Matovič. Apeloval na nich, že v aktuálnej epidemiologickej situácii by takýmto krokom urobili to najhoršie, čo môžu urobiť. Ku kritike aktuálnej situácie reštaurácií sa pridala aj iniciatíva Zachráňme gastro. Podnikatelia v gastre, ktorí nemajú šancu na zmysluplné donášky, okienkový predaj, či terasy, sú podľa nej zúfalí. Nikto im totiž nepomohol s fixnými nákladmi na udržanie si prevádzky, ako sú energie, stráženie, platby licencií a podobne.

Asociácia hotelov a reštaurácií nesúhlasí s otváraním prevádzok v rozpore s opatreniami. Zároveň však opakuje, že plošná pomoc zo strany štátu nie je pre gastronomické prevádzky a cestovný ruch dostatočné účinná. 

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.