ZJEDNOTENÁ OPOZÍCIA PODPORUJE REFERENDUM

Prezidentka SR Zuzana Čaputová sa zaujímala o odborné názory na ústavnosť referendových otázok, ktoré ako súčasť petície predstavila opozičná strana Smer-SD. Veríte, že prezidentka SR bude rešpektovať vôľu občanov SR a vypíše referendum? Predpokladáte, že ak sa tak stane, bude plebiscit úspešný?

Foto ARCHÍV
Dátum 02.07.2022


Robert Fico
predseda strany Smer-SD a poslanec NR SR

Prezidentku považujeme za neoddeliteľnú súčasť vládnej koalície. Namiesto toho, aby bola nadstranícka a objektívna, otvorene sa postavila na stranu súčasnej vlády, ktorú chráni, a urobí všetko pre to, aby nepadla a k moci sa nevrátila sociálna demokracia, ktorá stavia na prvé miesto národné záujmy a nie záujmy cudzích mocností. Prezidentka už jedno referendum zmarila, čo sa výrazne negatívne podpísalo na jej popularite u ľudí. Ak občanom v náročných časoch neumožníte, aby si ventilovali svoj hnev demokratickým spôsobom, tak to v nich môže vrieť až do takej miery, až si nakoniec povedia, že vyženú vládu aj prezidentku z ich úradov čapicami a lopatami. A ľudia toho majú naozaj už plné zuby. Pred krátkym časom sme boli svedkami, ako vláda spoločne s prezidentkou neprimerane dusili ľudí počas pandémie. Dnes vidíme extrémny nárast cien pohonných hmôt, energií, potravín, vysokú infláciu a drastické zdražovanie a znižovanie životnej úrovne ľudí. Vláda s tým nič nerobí a v ľuďoch oprávnene rastie hnev. Ak prezidentka neumožní občanom využiť ústavou garantovaný demokratický ventil v podobe referenda, nielenže sa jej popularita medzi ľuďmi ešte väčšmi prepadne, ale budeme aj svedkami sociálnych výbuchov, ktoré budú veľmi vážnym testom odolnosti demokratického zriadenia na Slovensku.


Anna Belousovová
predsedníčka strany NAS, expodpredsedníčka NR SR

Začnem od konca. Ak by prezidentka rešpektovala vôľu občanov a vypísala referendum, bolo by určite úspešné. Každý normálny človek vidí, že tieto dva roky vlády diletantov pod ochrannými krídlami pani prezidentky sú doslova a dopísmena národnou pohromou pre Slovensko. A preto stojí za to skrátiť toto utrpenie za každú cenu. Čo sa týka prezidentky, som však pesimista. Ona od začiatku chráni túto vládu a správa sa, ako keby bola jej súčasťou. Táto vláda zo Slovenska urobila kolóniu USA, poslušne plní všetky nezmysly z dielne Bruselu, a preto vyhovuje všetkým okrem Slovákov. Pani prezidentka je známa svojou náklonnosťou k politike USA. A podľa mňa bude robiť všetko pre to, aby vládu rovnakej orientácie udržala pri moci. Aj za cenu znásilnenia ústavy. Nebude to prvýkrát...


Roman Stopka
predseda strany Práca slovenského národa, PSN

Jedno referendum už prezidentka zmarila a záruka, že sa so svojimi radcami nebude pri tom novom snažiť o to isté, je veľmi romantická. Ju zaujíma iba spôsob, ako ochrániť dnešnú koalíciu pred stratou moci, pretože je zaviazaná tej istej manipulačnej skupine ako ona sama. Bude rešpektovať vôľu občanov len vtedy, keď bude hroziť, že zmarenie referenda prinesie jej mecenášom viac škody ako jeho vypísanie. Preto budú všetci spoločne manévrovať a vykrúcať sa, aby otupili nespokojnosť verejnosti a všetko prospešné premenia na bezobsažné a protichodné frázy. Priestor na manévrovanie im dáva politika a zámer EÚ i celé NATO, stelesnené oficiálnou štátnou mocou v USA, a ich vplyvové štruktúry. Výsledky referenda budú odvodené od schopnosti záujmových klanov, dnes riadiacich USA, zaplátať diery, ktoré sami vytvorili na plášti demokracie západného sveta sankciami, spustenými proti Ruskej federácii, a vyvolaním odvetných postupov Ruska vrátane špeciálnej vojenskej operácie ruského vojska na Ukrajine.


Milan Uhrík
predseda Hnutia Republika a poslanec EP

Na celej veci je najdôležitejšie to, že relevantná opozícia sa zjednotila a do referenda idú spoločne v čele Republika a Smer-SD. Musíme prevziať iniciatívu bez ohľadu na váhavosť ostatných subjektov. Bez ohľadu na strany, ktoré predstierajú boj proti vláde, ale v skutočnosti zotrvanie Matoviča v parlamentných hlasovaniach podporujú, lebo sa predčasných volieb boja. Bez ohľadu na reči poloprávnikov od Čaputovej a z úradu vlády, ktorí hľadajú v znení otázok všemožné chyby, lebo referendum nechcú. Iniciovať referendum je naša opozičná práca, a tú si robíme. Ovplyvňujeme, čo ovplyvniť vieme. Preto sme zaktivizovali všetky regionálne štruktúry a zbierame podpisy, kde sa dá. Musíme zastaviť bláznov vo vláde, kým je čas! Musíme sa o to pokúsiť. Ten jeden podpis, ktorý dá každý z nás na petičný hárok, je naozaj to najmenej, čo môžeme pre pád vlády spraviť. Povzbudzujem všetkých, zbierajte petičné hárky (nájdete ich aj na www.hnutie-republika.sk/referendum) a posielajte nám ich. Ďakujeme.


Andrej Danko
predseda Slovenskej národnej strany, SNS

Prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová rešpektuje len vôľu svojich sponzorov. Opakovane ukázala, že jej nejde o Slovenskú republiku a vládu Sulíka, Matoviča, Kollára necháva likvidovať Slovensko. SNS podporuje všetky opozičné aktivity, ktoré vedú k ukončeniu vlády, ktorá bezprecedentne likviduje slovenskú štátnosť, zadlžuje Slovensko, slúži iným záujmom, nevšíma si potreby slovenského obyvateľstva a nepomáha mu s nárastom cien energií a potravín.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.