ZOMRELA SLOVENKA, KTORÁ BOLA V PRVOM TRANSPORTE ŽIDOV DO OSVIENČIMU

Edita Grosmanová sa narodila v roku 1924 v Hummennom a keď mala 17 rokov, nahnali ju do dobytčáku aj so sestrou.

Foto Archív
Dátum 02.08.2020

Edita Grosmanová sa narodila v roku 1924 v Hummennom a keď mala 17 rokov, nahnali ju do dobytčáku aj so sestrou. Tú naposledy videla ležať na zemi v bezvedomí, zatiaľ čo ju potkany ohlodávali zaživa. Uprostred zimy na nej zamrzli mokré šaty. Nohu, ktorú mala zranenú, si musela zatrieť blatom, pretože keby to videli dozorcovia, zastrelili by ju. V koncentračnom tábore Osvienčim prežila od jeho začiatkov, až po jeho koniec. 

Jej manželom bol autor scenára oskarového filmu Obchod na Korze. Po vojne sa rozhodla presťahovať do Izraela a do Kanady. Tvrdí, že keď sa vrátila z tábora, prvá veta, ktorú na Slovensku počula, bola „veď sa ich odtiaľ viac vrátilo, ako pošlo". 

O útrapách v koncentračnom tábore rozprávala ako jedna z posledných preživších. Do poslednej chvíle bolo presvedčená, že nacistické zverstvá prežila práve preto, aby o nich mohla hovoriť. "Jej poslaním bolo, aby si ľudstvo uvedomilo, čo sa v koncentračných táboroch odohrávalo a aby sa to už nikdy nezopakovalo a aby si ľudia uvedomili, čo sú schopní urobiť ľudia ľuďom," vysvetlil riaditeľ Múzea židovskej kultúry v Bratislave Pavol Mešťan.

PRÁVE STE DOČÍTALI ODOMKNUTÝ ČLÁNOK:

 

Ak sa Vám článok páčil a máte naďalej záujem čítať pravdivé a nezávislé texty staňte sa naším predplatiteľom a získajte množstvo výhod:

 

https://www.extraplus.sk/extraplus/predplatne