KOMU SLÚŽI MINISTER NAĎ?

ODOMKNUTÝ ČLÁNOK: Generál Emil Vestenický: Čo sa Naďovi nákupom z inovovaného múzea určite podarí, bude ošklbanie Slovenskej republiky o nové miliardy.

Foto tasr/pavel NEUBAUER
Dátum 03.10.2021

Nechcem jatriť už aj tak rozbúrenú verejnú mienku, ale pár poznámok si neodpustím, aby som vyjadril svoj postoj k aktuálnemu dianiu v armáde, naznačil dôvody, prečo Ministerstvo obrany SR investuje toľké financie do nákupov obstarožnej americkej techniky a odporučil meškajúcemu našincovi racionálnejšie formovať hodnotenie vzťahu NATO k SR. Budem používať pojem armáda, lebo je jednoznačnejší a šetrí aspoň písmená. Nebudem hodnotiť ani pravdepodobnosť vzniku vojny s niektorým z našich susedov. Prijaté zjednodušenie má viac pozitív ako rozporov.

ČÍTAJTIE TIEŽ: NAĎ V TICHOSTI ODSTÚPIL VOJENSKÉ LETISKO SLIAČ AMERIČANOM​

Generálmajor v.v. Emil vestenický, podpredseda politickej strany Práca slovenského národa (PSN)

 

V politike musí prevládnuť záujem štátu nad osobným, či skupinovým záujmom predstaviteľov vládnucich politických strán. Je potrebná jednota dlhodobého smerovania štátu na prospech štátotvorného občana.

Keďže útočnú vojnu, kde by SR bola v úlohe agresora, by sme z titulu výrokov našich politikov mali vylúčiť, budem uvažovať len o obrannej. Tá je proti SR aktuálna len priamou agresiou susedov, alebo svetových veľmocí typu Čína, Rusko a USA. Kým možnosť obrany proti veľmoci spočíva v pružnosti politikov schovať štát pod ochranné krídla jej protivníka, tu výber závisí od prezieravosti štátnikov, tak proti našim početnejším a hospodársky silnejším susedom sa úspech dá dosiahnuť kvalitou vlastnej armády.

ČÍTAJTE TIEŽ: STOPKA: NEVÝHODNÉ NÁKUPY VOJENSKEJ TECHNIKY POŠKODIA SR

Ak sa chceme rozvíjať, čo je prirodzené, náš štát by mal budovať len takú armádu, akú si môže dovoliť z ekonomických i ľudských zdrojov. Musí byť schopná spôsobiť nepriateľovi odradzujúce škody, teda také, ktoré presiahnu možné zisky dosiahnuteľné vojnou. Taká armáda je budovateľná z vlastných zdrojov a bez cudzích nátlakov. Je tu však podmienka. V politike musí prevládnuť záujem štátu nad osobným, či skupinovým záujmom predstaviteľov vládnucich politických strán. Je potrebná jednota dlhodobého smerovania štátu na prospech štátotvorného občana.

Pri vzniku SR bola armáde daná do vienka predstava, že veľkosťou bude úmerná rozmeru SR, avšak rýchlo rozvinuteľná na vojnové počty, kvôli tvorbe záloh poloprofesionálna, moderná a dobre vycvičená. Dnes je to však už len nezmyselne malý zákrpok, formovaný do podoby výkladnej skrine. Záujem o materiál, ktorý MO pre armádu nakupuje, vychádza z pol storočia starej logiky vedenia vojny vo Vietname. Zvyšok je len propaganda a prešibané skrývanie sa za pojmy, ktorých skutočný význam, v našich podmienkach, nezodpovedá realite. Dnešní politici ešte aj obsah slova „plán“ či „projekt“ a ich obmeny už stihli skompromitovať svojou prázdnotou. Najprv zbavili armádu vojenskej inteligencie, potom rozpredali materiálne zásoby, rozvrátili vnútorné zdroje na ich tvorbu a teraz prázdnym míňaním vyčlenených finančných prostriedkov po amerických bazároch znemožňujú vôľu národa brániť sa aspoň trocha kvalitnou výzbrojou. Moje tvrdenia, obrazne povedané, nie sú pohrebná lamentácia, ale pohoršenie nad zanedbávaním ešte živého pacienta. Ak takto koná funkcionár, zvaný minister obrany, aký je jeho cieľ? Chce naozaj zvýšiť obranyschopnosť SR, alebo ju chce úplne zbaviť tejto kvality? Nech každý posúdi sám a rovnako si odvodí, aj komu a čomu taký minister slúži a prospieva. V mojich očiach je pravda taká, že USA týmto predajom starých hrncov nepomáhajú nám. To my pomáhame im dostať sa z výrobnej krízy a vyčleňujeme na to cca 2 miliardy eur, čo je na naše pomery suma obrovská.

Zbrane sa predsa nezískavajú podľa minulého, ale budúceho vzoru. To nie je príznak strnulosti myslenia, to je armádna malá násobilka, ktorú by mal poznať každý minister, tobôž, keď ju pozná každý vojak a štátotvorný občan. Čo sa Naďovi nákupom z inovovaného múzea určite podarí, bude ošklbanie SR o nové miliardy, zvýšenie závislosti SR od upadajúcich USA, politické i vojenské oslabenie obranyschopnosti štátu a nahromadenie výbehovej bojovej techniky a munície k nej. Popri tom sa bude tváriť ako najštedrejší minister obrany a pár naivných mu aj zatlieska. Boh ochraňuj Slovenskú republiku pred takou štedrosťou. Úhrnom vzaté, máme tu praktickú ukážku toho, čo Slovenskej republike prinieslo doterajšie členstvo v NATO, aj aká sa nám črtá budúcnosť, ak sami nenájdeme dosť politickej i personálnej rozhodnosti starať sa o svoju bezpečnosť z pozície suverénnej a zvrchovanej Slovenskej republiky.

 

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.