STOPKA: NEVÝHODNÉ NÁKUPY VOJENSKEJ TECHNIKY POŠKODIA SR

Robert Fico: Už od marca sa k nám dostávajú informácie, že štátny bankrot je jedným z reálnych scenárov pre Slovensko. Robiť miliardové nákupy vojenskej techniky v takejto situácii je neakceptovateľné.

Foto SITA/BRANISLAV BIBEL
Dátum 04.10.2021

Ministerstvo obrany SR dostalo 8. septembra 2021 od vlády SR mandát na nákup 152 kusov pásovej techniky. Predpokladané náklady na projekt predstavujú 1,739 miliardy eur s DPH, z toho samotné vozidlá by mohli stáť 1,447 miliardy eur. Zároveň bol schválený aj nákup 76 bojových obrnených vozidiel (BOV) 8x8. Náklady zahŕňajúce aj logistickú podporu, muníciu a infraštruktúru majú predstavovať 332 miliónov eur s DPH. Je podľa vás vhodné v období ekonomickej krízy nakupovať vojenskú techniku? Čo tým vláda SR a MO SR sledujú?

ČÍTAJTE TIEŽ: KOMU SLÚŽI MINISTER NAĎ?

Robert Fico, predseda strany Smer-SD a poslanec NR SR

Už od marca sa k nám dostávajú informácie, že štátny bankrot je jedným z reálnych scenárov pre Slovensko. Robiť miliardové nákupy vojenskej techniky v takejto situácii je neakceptovateľné. Na čele ministerstva obrany dnes, bohužiaľ, stoja ľudia, ktorí prišli do rezortu robiť biznis. Modernizácia vojenskej techniky je v každom štáte určite potrebná, no vždy musí byť vykonávaná s ohľadom na momentálnu ekonomickú situáciu a potreby ľudí. Ministerstvo obrany by malo byť zároveň kreatívnejšie, a to hlavne prostredníctvom čo najväčšieho zapojenia vedeckej komunity do prípravy strategických plánov a do tvorby nových nápadov, alebo prostredníctvom širokého zapojenia slovenských firiem na udržanie prostriedkov na našom trhu a na podporu makroekonomických ukazovateľov. Namiesto toho sme svedkami kritiky vlády zo strany slovenských firiem, ktoré oprávnene žiadajú väčšie zapojenie do obchodu. Zatiaľ čo súčasná vláda má v pláne zapojiť domáce spoločnosti len na úrovni 40 percent, naša vláda napríklad pri plánovanom nákupe 81 kolesových BVP v roku 2017 počítala s účasťou až na úrovni 70 percent. Zo zámeru vyplýva, že spôsob nákupu „vláda – vláda“ bude netransparentný. Ide navyše len o jednu z fáz nákupov tejto techniky. Obstarávanie BOV 8x8 má napríklad na základe zámeru projektu priamo z dielne ministerstva obrany päť fáz, ktoré dokopy počítajú s nákupom až 500 ks techniky, čo je oproti počtu 76 ks v prvej fáze a s prihliadnutím na možný rast cien v oblasti niekoľkonásobne väčšia finančná záťaž.

Roman Stopka, predseda strany Práca slovenského národa, PSN

Ako nenakupoval zbrane pre SR minister obrany Glváč zo Smeru či Gajdoš zo SNS, tak ich nenakupuje ani dnešný Naď. Je to len verejnosti podsúvané zjednodušenie, ktoré prenáša zodpovednosť z koalície závislej od amerického mecenáša na jednotlivca a sústreďuje na neho pozornosť verejnosti. Tým si vytvárajúpríležitosť vykrútiť sa z rodiacich sa problémov. Potreba zachovať obranyschopnosť štátu je sama osebe krízová. Je všeobecne známe, že armáda je nevýrobná zložka, netvorí, ale spotrebúva hodnoty, a preto býva vďačným objektom pre povrchnú kritiku. Vedeli to už starorímski klasici a často pripomínali: Kto nechce platiť svoju armádu, bude platiť cudziu, a podstatne drahšiu. Naši vzdelaní politici Rimanov iste poznajú. Napriek tomu idú cestou platiť armádu cudziu, keďže nakupujú techniku a zbrane konštruované pre časy minulé. Zdalo by sa, že tak konajú z nevedomosti. Mne sa to javí ostrejšie. Konajú tak s plným vedomím následkov, pretože im je nezávislá a v obrane svojich záujmov silná Slovenská republika proti vôli. Zdôrazňujem však, že nekritizujem množstvo vyčlenených finančných prostriedkov, aj keď je doba nevhodná, ale nekvalitu protihodnoty, ktorú v podobe techniky, zbraní a munície za tieto prostriedky, vinou vládnej koalície, naše vojsko získa. Súhlasím, že nepoznať mieru v takejto zložitej hospodárskej situácii tiež svedčí viac o snahe republiku poškodiť, než ju brániť.

Miroslav Radačovský, poslanec Európskeho parlamentu a predseda strany Slovenský PATRIOT

NATO je USA, a USA majú svoje globálne záujmy. Na svoju vojenskú silu nepotrebujú ozbrojené sily SR tak, ako nepotrebujú ozbrojené sily iných štátov, ako je Litva, Lotyšsko a Estónsko. USA potrebujú územia týchto štátov, pretože sa nachádzajú v blízkosti ich globálneho nepriateľa, Ruskej federácie. Povedať to takto priamo by z medzinárodného hľadiska bolo pre USA neakceptovateľné, a preto sa zaujali neobjektívne stanovisko, že tieto štáty vrátane Slovenska potrebujú silné ozbrojené sily, dobrú výzbroj a členstvo v NATO kvôli ich bezpečnosti a obrane pred možným napadnutím. Možným napadnutím sa myslí hrozba z východu. Slovenská republika prijala takúto hru a tváriac sa, že je silným spojencom NATO, teda USA, vyzbrojuje, dozbrojuje a prispieva finančne do rozpočtu NATO. Keby sme problém chceli pomenovať absolútne jasne, bez zavádzania, tak by ho bolo možné riešiť tromi spôsobmi: 1. nevynakladať finančné prostriedky na zbrojenie, ale umožniť vojskám USA pobyt na našom území, pričom by za využívanie nášho územia platili; 2. vystúpiť z NATO alebo 3. uzatvoriť zmluvu o priateľstve, vzájomnej pomoci, hospodárskej a vojenskej spolupráci s Ruskou federáciou. Jediné akceptovateľné riešenie podľa mňa je nebyť členom NATO a uzatvoriť s okolitými krajinami zmluvy o priateľstve, vzájomnej pomoci a vojenskej spolupráci.

Milan Uhrík, poslanec Európskeho parlamentu a predseda hnutia Republika

Ozbrojené sily SR potrebujú modernizáciu. O tom niet pochýb. Ale treba sa pýtať: ako modernizujeme, kto to robí a hlavne v akom období? Deje sa to v čase, keď vláda posiela vojakov proti občanom do ulíc a na hranice. Počúvame, že štát nemá peniaze z dôvodu covidu, a tu zrazu vyčlenia takmer 2 miliardy eur na nákup vojenskej techniky? V armáde predsa existuje obranné plánovanie, ktoré má odrážať reálne možnosti štátu. Ozaj sme na tom tak dobre, aby sme vydali tieto finančné prostriedky? OS SR musia s ostatnými občanmi vnímať, ako sa žije a čo je priorita v danej dobe. Tieto peniaze sa dali investovať do iných projektov, z ktorých by mal každý občan úžitok. Z tohto vojenského nákupu teraz ten úžitok veľký nebude a minister obrany to dobre vie. Jeho zámer je pravdepodobne blysnúť sa pred Washingtonom/NATO, ako si vzorne „plní cieľ 2 percentá HDP na obranu“ a dohadzuje kšefty vojenskopriemyselnému biznisu a jemu blízkym subjektom. Aby dostal dobrý flek v Bruseli alebo pri NATO, keď ho Slováci odtiaľto raz vyženú za jeho nadutosť, slová a zradné činy. Súčasnej vláde netreba dávať do rúk už žiadne nové zbrane. Všetko zneužijú proti ľuďom. Priority súčasnosti ležia úplne inde. V prvom rade treba čím skôr vymeniť vládnych politických niktošov za úprimnú a racionálnu silu, ktorá miluje Slovensko. S takým personálom sa dajú naštartovať všeobecne ozdravné procesy, aby sme mohli znovu normálne žiť.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.