MATOVIČ UROBIL Z ČAŠNÍKOV GESTAPO A DOSTAL ČO CHCEL - REŠTAURÁCIE VO VEĽKOM RUŠIA JESENNÉ SVADBY

Podľa najnovších nariadení pandemickej komisie majú zamestnanci reštaurácie hliadkovať, či pri svadobnom stole majú všetci nasadené rúška. Pokiaľ sa to novodobému gestapu nepodarí ustriehnuť, majiteľovi reštaurácie hrozí mastná pokuta.

Foto Facebook
Dátum 18.09.2020

Premiér Igor Matovič predstavil svoju víziu svadieb počas druhej vlny koronavírusu. Navrhol, aby pre celé Slovensko platili rovnaké pravidlá, zvýšil by sa počet hostí, no pribudli by náhodné kontroly. Hygienici by mohli prísť na hostinu aj v sprievode polície a ak by natrafili na ľudí tancujúcich bez rúšok, prevádzkovateľ sály by dostal pokutu. Výšku pokuty premiér nešpecifikoval, ale naznačil, že by sa pohybovala v tisíckach eur. Ak by k porušeniu došlo na svadbe v oranžovej a červenej zóne, pokuta by bola dvojnásobná.

Tento návrh predstavil Matovič ako kompromisný. Na Facebooku sa dokonca prihováral nevestám a ubezpečoval ich, že urobí všetko preto, aby si svoj svadobný deň naplno užili. Výsledkom však sú nervózni majitelia reštaurácií a hotelov a ešte viac neistí svadobčania. Opatrenia by mali vstúpiť do platnosti 1. októbra. Zverejniť ich najskôr musí Úrad verejného zdravotníctva.

ČÍTAJTE VIAC: SVADBY BUDÚ DO 100 ĽUDÍ, ZABÁVAŤ SA BUDE V RÚŠKACH

Michal, ktorý plánuje svadbu v októbri, uvažuje nad tým, že práve pre nové opatrenia preložia svadbu. Tancovať s rúškom je podľa neho nereálne. Ak by tam ešte mali chodiť kontroly, zmysel krásneho a výnimočného dňa sa stratí.

Jeho snúbenici sa navyše nepáči ani to, že zmeny ohlásil premiér pomerne neskoro. Manuál na svadby ešte stále nie je napísaný a záväzný. Tí, ktorí majú termín po prvom októbri, netušia, ako bude hostina vyzerať a či ju vôbec chcú za takýchto podmienok organizovať. Ak by sa ju nakoniec rozhodli presunúť alebo zrušiť, majú na to len pár dní.

Kontroly podľa nej hraničia s terorom a obmedzovaním osobnej slobody. „Ani prevádzkar, ani novomanželia nemôžu robiť policajtov na svadbe a neustále kontrolovať a napomínať svojich hostí, aby nosili rúška, aby sme z toho aj my, aj prevádzkovateľ vyšli bez škody. Berieme to ako krok späť od premiéra aj celého konzília a komisie, keďže povolil 100 ľudí, ale za takých podmienok, že to bude znamenať ešte väčšie stresy pre mladomanželov,“ dodáva.

Marianne, ktorá plánuje svadbu presne 1. októbra, nápad nedáva zmysel. Rúška by totiž boli povinné len s výnimkou konzumovania jedla, pitia a počas fotenia. Marianna poukazuje na to, že aj konzumovanie a fotenie môže byť rizikové a hostia sa môžu nakaziť. Niekto by to však mohol vymyslieť tak, že bude celý čas držať pohár a tým pádom nemusí mať rúško a je rovnako rizikový ako bez spomínaných opatrení.

„Všetky tieto opatrenia sú na smiech, lebo sú absolútne nelogické. Pán premiér si myslí, že vyriešil situáciu, ale myslím si, že urobil presný opak. Svadby sa budú rušiť, lebo podmienky sú nereálne a znova potopí ekonomickú situáciu gastropriemyslu,“ myslí si Marianna.

Horšie dopadla Veronika, ktorej už majiteľ sály oznámil, že za nových podmienok nemôže zorganizovať svadbu. Svadobčanom ponúkol zmenu termínu alebo úplné zrušenie svadby s tým, že im vráti zálohu. Argumentoval, že nie je možné kontrolovať ľudí a každého upozorňovať, aby si nasadil rúško. 

Mimoriadne nepríjemné je to v situácii, keď už je zábava v plnom prúde a hostia konzumujú aj alkohol. Veronika hovorí, že majiteľa chápe a nehnevá sa na neho. Zatiaľ však nevie, ako sa rozhodnú a čo budú robiť.

Originál článok + video

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.