NAĎ NAKÚPI 80 SAMOPALOV

Ministerstvo brany SR chce nakúpiť samopaly za 3 900 eur kus, pritom v základnej výbave sa dajú kúpiť od slovenského výrobcu GRAND POWER hlboko pod 1 000 eur bez DPH.

Foto TASR/MARTIN BAUMANN
Dátum 18.08.2020

BRATISLAVA 18. augusta (SITA/extraplus.sk) - Ministerstvo obrany Slovenskej republiky plánuje nakúpiť 80 samopalov HK UMP SD pre vojenskú políciu.

Predpokladaná hodnota zákazky je 314 167 eur bez DPH. Vyplýva to z oznámenia o vyhlásení súťaže zverejnenom na stránke Úradu pre verejné obstarávanie. Ako pre agentúru SITA uviedlo ministerstvo, nákup samopalov bude financovať z vlastných zdrojov.

Rezort požaduje od dodávateľa k samopalom aj príslušenstvo, ako napríklad čistiace sady, tlmiče, optické zameriavače, taktické svietidlá či zásobníky. Ponuky môžu firmy zasielať do 7. septembra, kritériom pri ich vyhodnotení má byť najnižšia cena.

Ako pre agentúru SITA uviedla hovorkyňa ministerstva obrany Martina Kovaľ Kakaščíková, pri nákupe 80 samopalov HK UMP ide o doplnenie chýbajúcich zbraní. Tie boli už v minulosti obstarané tak, aby boli kompatibilné pri zásahoch vojenskej polície. Ako dodala, v najbližších rokoch rezort neplánuje vojenskú políciu prezbrojiť.

KURACINA: NAĎ CHCE NAKÚPIŤ PREDRAŽENÉ SAMOPALY

ČÍTAJTE TIEŽ: KURACINA: NAĎ CHCE NAKÚPIŤ PREDRAŽENÉ SAMOPALY

Majiteľ slovenskej firmy GRAND POWER, ktorú vedie Jaroslav Kuracina na predražený nákup Ministerstva obrany SR upozornil ešte minulý týždeň, kedy si položil otázku, či je predražená výberová súťaž ministra Naďa podporou slovenského priemyslu. Firma Jaroslava Kuraciunu nemala práve najlepšie vzťahy už s bývalou vládou a dokonca bývalý minister vnútra Robert Kaliňák im neraz pripravil krušné chvíle, pretože kúpou zbraní pre rezorty obrany i vnútra podporovali, nie slovenských výrobcov, ale práve zahraničné firmy. Súčasný minister obrany Jaroslav Naď v nedávnom vyhlásení uviedol, že MO SR bude podporovať slovenské zbrojárske firmy. „Toto isté vyhlasovali mečiarovci, dzurindovci, ficovci a prečo by to nevyhlasovali matovičovci, veď je to osvedčené, odskúšané seno pre ovečky, nikto na svete vám predsa nemôže dať, čo vám môže ministerstvo obrany sľúbiť. Dívam sa na to s nadhľadom. Napísali sme list pánovi predsedovi vlády, ministrovi vnútra i obrany. Predstavili sme sa, kto sme, objasnili, v akej nemilosti sme doteraz boli, pozvali sme ich na prehliadku našej firmy a odpoveď od predsedu vlády bola, že nás určite nepríde navštíviť“ povedal exkluzívne pre Extra plus Jaroslav Kuracina pred tromi mesiacmi. A ako sa zdá, slovenský meritokrat a otec slovenskej pištole K100 Jaroslav Kuracina sa nemýlil vzhľadom na konanie Ministerstva obrany SR, ktoré vypísalo výberové konanie na dodávku 80 ks HK UMP v predpokladanej kusovej cene 3.900 eur.

Majiteľ spoločnosti GRAND POWER Jaroslav Kuracina so svojim tímom nedávno zožal v Amerike obrovský úspech - Slovenská zbraň z produkcie spoločnosti GRAND POWER s názvom STRIBOG SP9A1 zvíťazila v prestížnej, americkej súťaži Pistol Caliber Carbine Contest. 

„GRAND POWER STRIBOG AP9A3 (na fotke spolu s AP9A3S) je hlboko pod 1.000 eur. Do USA exportujeme vyše 2000 ks mesačne, od septembra by to malo prekročiť 3.000 ks. Nie sme chvalabohu na nejakých 80 ks pre naše MO SR odkázaní, ale principiálne mi prekáža dať 3 900 eur z peňazí daňových poplatníkov za plastové UMP, pretože ide o peniaze všetkých občanov SR. O peniaze každého, kto platí dane. Grand Power platí na daniach viac než dosť a vo výsledku sa tie peniaze prešafária. Toto je tá podpora domáceho priemyslu?“ pýta sa na záver Jaroslav Kuracina, ktorý pred mesiacom zožal mimoriadny úspech v Amerike.

 

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.