MATOVIČ SĽUBUJE MAĎAROM NA SLOVENSKU POUŽÍVANIE MAĎARSKÉHO JAZYKA

AKTUALIZOVANÉ: Igor Matovič: Napíšme spoločnú budúcnosť s Maďarskom

Matovič všetkým Maďarom odkázal, že jeho vláda na Slovensku vytvorí podmienky na to, aby mohli bez strachu používať svoj jazyk. "Naším cieľom je chrániť každého občana bez ohľadu na to, akým jazykom hovorí," povedal Matovič. 

Foto TASR/MARTIN BAUMANN
Dátum 13.06.2020

BUDAPEŠŤ 12. júna (TASR/extraplus.sk) - Slovensko považuje Maďarov nielen za susedov, ale aj za blízkych priateľov. Predseda vlády SR Igor Matovič to povedal v piatok v Budapešti v rámci oficiálnej návštevy Maďarska po schôdzke s maďarským premiérom Viktorom Orbánom. 

ČÍTAJTE TIEŽ: MATOVIČ USTUPUJE MAĎAROM A LIKVIDUJE SLOVENSKÚ ŠTÁTNOSŤ

Matovič zdôraznil, že ako prvý predseda slovenskej vlády sa dva dni pred stým výročím podpísania Trianonskej mierovej zmluvy prihlásil k spoločnej histórii Slovákov a Maďarov. 

Všetkým Maďarom odkázal, že jeho vláda na Slovensku vytvorí podmienky na to, aby mohli bez strachu používať svoj jazyk. "Naším cieľom je chrániť každého občana bez ohľadu na to, akým jazykom hovorí," povedal Matovič. 

Úryvok z príspevku Igora Matoviča na sociálnej sieti Facebook 12. júna 2020:

Dnes som (aj) v Maďarsku trochu niektorým poistky vybil. To, že nerozumieme jazyku, nám nemôže predsa brániť rozumieť srdciam. Nebudem hrať hru na zákopové vojny. Nebudem hrať hru na slepú babu. Nebudem sa tváriť, že sme stáročia nepísali naše spoločné dejiny. Pomenujme pravdivo históriu a už sa nepozerajme späť. Zoberme si perá, tužky a napíšme si spoločnú budúcnosť.
 

ČÍTAJTE TIEŽ: VLASTIZRADCA MATOVIČ CHYSTÁ AUTONÓMIU, OPOZÍCIA JE PARALYZOVANÁ A NÁRODNÉ SILY V TROSKÁCH

Orbán sa poďakoval slovenskému premiérovi za jeho gesto voči Maďarom i za spoluprácu pri riešení problémov súvisiacich s koronavírusovou pandémiou. Maďarský ministerský predseda podotkol, že Budapešť je hrdá na spoločenstvo Slovákov žijúcich v Maďarsku. 
"Slováci majú krásne školy a kostoly, obohacujú našu krajinu. V parlamente je návrh na štvornásobné zvýšenie podpory inštitúcií slovenskej menšiny v Maďarsku," dodal Orbán s tým, že Slovensko je tretím najdôležitejším obchodným partnerom jeho krajiny. 

ČÍTAJTE TIEŽ: MAĎARI ÚTOČIA NA SLOVENSKÉ HRANICE

Slovenského premiéra v Budapešti prijme aj predseda Národného zhromaždenia László Kövér a popoludní sa stretne s predstaviteľmi Slovákov žijúcich v Maďarsku. 

PRÁVE STE DOČÍTALI ODOMKNUTÝ ČLÁNOK:

 

Ak sa Vám článok páčil a máte naďalej záujem čítať pravdivé a nezávislé texty staňte sa naším predplatiteľom a získajte množstvo výhod:

 

https://www.extraplus.sk/extraplus/predplatne

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.